شنبه، ۰۳ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۲

به گزارش روز جمعه ایرنا، « رسول زرگرپور » در جلسه مدیریت بحران استان که با حضور رییس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار…

به گزارش روز جمعه ایرنا، « رسول زرگرپور » در جلسه مدیریت بحران استان که با حضور رییس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد، افزود: مصوبه 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود در شورای عالی آب به تصویب رسید و هر ماه، دو جلسه در سطح عالی کشور در این باره برگزار می شود.

وی با بیان اینکه هنوز تعدادی از این مصوبات اجرایی نشده است، افزود: لازم است رییس سازمان مدیریت بحران کشور در مورد پیگیری علل اجرایی نشدن این مصوبات اهتمام ویژه داشته باشند.

استاندار تصریح کرد: تمامی برداشت ها در استان به وسیله دستگاه کنترل می شود و این در حالی است که در بالادست، برداشت ها کنترل نمی شود و برداشت های غیر مجاز همچنان انجام می شود.

وی با بیان اینکه در حوضه آبریز زاینده رود 80 هزار بهره بردار وجود دارد، گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر ، این بهره برداران با مشکل معاش روبرو هستند و باید خسارت معقولی به آنان پرداخت شود.

زرگرپور افزود: 200میلیارد تومان برآورد خسارت امسال است و از معاون وزیر کشور درخواست می کنیم به این مقوله توجه ویژه داشته باشند.

وی، با بیان اینکه نگرانی های موجود در آب شرب به دلیل انتقال آب است و نه کمبود آب، تصریح کرد: با اینکه تونل گلاب در استان اصفهان می باشد ولی مدتی است که احداث این تونل متوقف شده است.

وی گفت: در مدت سه ماه اخیر بررسی های لازم از سوی وزیر کشور و وزارت نیرو در این باره انجام شده است اما همچنان مشکلات وجود دارد و دولت باید مشکل انتقال آب استان اصفهان را جدی بگیرد.

استاندار یادآور شد: مردم اصفهان مردمانی انقلابی، ولایتمدار و شهیدپرور هستند و دولت باید توجه ویژه ای به مشکلات موجود در این استان داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی استانداری اصفهان، « اسماعیل نجار» معاون وزیر کشور نیز در این جلسه گفت: بخشی از خشکسالی های صورت گرفته به تغییر اقلیم منطقه مربوط می شود.

وی افزود: میانگین مصرف آب شرب ایران بالاتر از میانگین جهانی است و باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.

نجار ادامه داد: هدر رفت آب در لوله ها به دلیل فرسودگی زیاد یکی از دلایل مهم بالا رفتن میانگین مصرف است.

وی بابیان اینکه سفره های آب زیرزمینی به شدت کاهش یافته است، افزود: در موضوع مدیریت آب بویژه در بحث کشاورزی باید تغییرات عمده ای انجام شود.

وی بر بهره داری بهینه و جلوگیری از هدر رفت آب در بخش کشاورزی تاکید کرد و از کشاورزان خواست تا تغییر الگوی کشت و مدیریت کشت را مورد توجه قرار دهند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور، آموزش مدیریت بحران را امری اساسی دانست و افزود: موضوع آموزش بسیار مهم است و باید در سطح بالاتر مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در زمینه آموزش درست و صحیح برای استفاده مردم از آب، باید بیشتر تلاش کنیم.

د/510/ 7132

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.