جمعه، ۱۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۳:۲۲

به گزارش ایرنا، ˈمحمدرضا مرواریدˈ روز جمعه در نشست شورای مدیران جهاد کشاورزی استان در حضور وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل ها،…

به گزارش ایرنا، ˈمحمدرضا مرواریدˈ روز جمعه در نشست شورای مدیران جهاد کشاورزی استان در حضور وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: پایه کار در حوزه جنگل ها و منابع طبیعی استان باید عملیات آبخیزداری باشد که هم باعث ایجاد اشتغال و هم حفظ منابع آب و خاک، رطوبت و حفاظت از جنگل ها و مراتع می شود.

وی ادامه داد: بعنوان کارشناس جهاد کشاورزی که سال ها در این حوزه خدمت کرده و با مسائل گوناگون این بخش آشنایی دارم، بهترین راه حل نجات جنگل های بلوط ایلام را عملیات آبخیزداری می دانم.

وی تاکید کرد: اجرای این طرح مهم و بزرگ با توجه به وضعیت بحرانی جنگل های استان نیازمند حمایت های مالی ملی و کمک دولت است.

استاندار ایلام یادآور شد: جنگل های استان بویژه گونه غالب بلوط ایرانی آن به سبب عوامل غیرطبیعی مانند ورود ریزگرد از کشورهای عربی و آفت هایی همچون سوسک چوب خوار، بیماری ذغالی و لورانتوس اکنون حال و روز زاری دارد و اگر برای نجات آن اقدام فوری و حمایت مالی و ملی انجام نشود، طولی نخواهد کشید که در برابر دیدگان همه ما نابود می شود.

مروارید افزود: دولت تدبیر و امید از جمله رییس جمهوری باید برای نجات جنگل های بلوط حوزه زاگرس بویژه عرصه های بحرانی استان ایلام که در معرض بیشترین نابودی و خشکیدگی است، چاره اندیشی کند.

وی بیان کرد: اجرای عملیات آبخیزداری در صورت اختصاص اعتبار کلان از سوی دولت بطور قطع از راه کارهای نجات، حفظ و حراست از گستره یک میلیون و 600 هزار هکتاری عرصه های طبیعی ایلام است.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: حفظ جنگل های بلوط بعنوان سرمایه ملی، نیازمند عزم همگانی است.

ˈاحمد شوهانیˈ اظهار کرد: جنگل های بلوط بعنوان موهبتی الهی است وهمه در راستای حفظ و احیای این جنگل ها باید تلاش کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به وقوع خشکسالی متعدد در سال های گذشته و هجوم ریزگردها و بیماری لورانتوس بسیاری از درختان بلوط دچار خشکیدگی شده اند که باید در این راستا اقدام جدی صورت گیرد.

وی افزود: خشکیدگی درختان بلوط زاگرس نیازمند تشکیل ستاد بحرانی مانند ستاد بحران دریاچه ارومیه است که باید هرچه سریعتر ساز و کار آن فراهم شود.

شوهانی گفت: استان ایلام دارای ظرفیت بسیار خوبی در بخش کشاورزی، باغداری و دامپروری است اما بدلیل اینکه بیشتر زمینهای کشاورزی استان دیم است، بهره برداری مناسب از این اراضی صورت نمی گیرد.

وی تاکید کرد: اکنون بسیاری از منابع آبی استان با خروج از مرزهای کشور به هدر می رود.

نماینده مردم حوزه شمالی استان ایلام در مجلس اظهار کرد: ما می توانیم از مشارکت مردم برای حفاظت از جنگل ها و مراتع استان استفاده کنیم زیرا در سالهای گذشته مردم خود حافظان اصلی این جنگل ها بوده اند.

به گزارش ایرنا، رویشگاه زاگرس شش میلیون هکتار عرصه طبیعی دارد که به سبب عوامل غیرطبیعی مانند تغییرهای اقلیمی، ورود ریزگردها، خشکسالی های پی در پی، آفت ها و بیماریهایی مانند سوسک چوب خوار و بیماری ذغالی، یک میلیون هکتار از آنها در وضعیت بحرانی و خشکیدگی قرار دارد.

بیشترین حجم بحران و خشکیدگی در میان 11 استان ناحیه زاگرس در حوزه جنگل های بلوط ایلام قرار دارد به گونه ای که اکنون یکصد هزار هکتار از جنگل های این استان برابر با یک پنجم این گستره 100 درصدی نابود شده است.

استان ایلام بعنوان کانون رویشی بلوط ایرانی یک میلیون و 600 هزار هکتار جنگل با گونه مسلط بلوط و مراتع خوب، متوسط و ضعیف دارد.

نشست شورای هماهنگی مدیران جهاد کشاورزی ایلام با شرکت مسوولان دستگاه های زیر بخش این حوزه در حضور ˈمحمود حجتیˈ وزیر جهاد کشاورزی، ˈخداکرم جلالیˈ رییس سازمان جنگل ها و مراتع کشور، استاندار و نمایندگان حوزه شمالی و جنوبی ایلام برگزار شد.

محور اصلی این نشست بررسی و بحث کارشناسی در مورد مسائل، چالش ها و ظرفیت های بخش کشاورزی استان بود. ک/2

565/543

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.