جمعه، ۳۰ خرداد ۹۳ - ۰۷:۴۷

ˈمحمدرضا مرواریدˈ عصر پنجشنبه درگفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار کرد: 150 نفر روزانه در هماهنگی با فرمانداری این شهرستان مرزی می…

ˈمحمدرضا مرواریدˈ عصر پنجشنبه درگفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار کرد: 150 نفر روزانه در هماهنگی با فرمانداری این شهرستان مرزی می توانند به شکل صورت انفرادی راهی شهرهای مذهبی عراق شوند.

وی تاکید کرد: رفت و آمد انفرادی زائران ایرانی از مرز مهران به کشور عراق افزون بر این که خواسته دیرین گردشگران مذهبی به شمار می رود از مطالبه های اصلی مردم و مسوولان ایلامی از سازمان ها و مقام های متولی این کار است.

استاندار دولت تدبیر و امید در ایلام ادامه داد: مدیران ارشد استان سال هاست تلاش می کنند که مجوز تردد و سفر گردشگران مذهبی به صورت انفرادی به کشور عراق صادر شود که سرانجام در پی مذاکره های متعدد و فشرده با مسوولان حج و زیارت کشور و همچنین دیدار تازه با رییس این سازمان موافقت نخستین برای آزاد شدن تردد فردی انجام شد.

مروارید اضافه کرد: با توجه به این موضوع به زودی زوار و مسافران می توانند به صورت انفرادی از مرز مهران راهی کشور عراق شوند.

وی یادآور شد: در مرحله نخست از این پس روزانه 150 گردشگر مذهبی و سیاحتی می توانند با تهیه و دریافت روادید سفر و با هماهنگی فرمانداری به شکل فردی به کشور عراق سفر کنند.

استاندار ایلام ابراز امیدواری کرد: برداشتن ممنوعیت سفر انفرادی زوار و گردشگران به عراق از پایانه مرز بین المللی مهران در جنوب باختری ایلام باعث رونق اقتصادی منطقه و استان و همچنین افزایش تردد دوستداران اهل بیت و زائران عتبات عالیات شود.

مروارید گفت: مهران اکنون یکی از امن ترین مرزهای رسمی جمهوری اسلامی ایران است که تلاش می شود با گسترش زیرساخت ها و افزایش امکانات و خدمات مناسب زمینه رضایت و رفاه حداکثری زوار و مراجعان به این منطقه بیشتر از گذشته تامین شود.

آزادی کامل تردد انفرادی زوار ایرانی به عتبات عالیات عراق و شهرهای این کشور از راه مرز بین المللی مهران در زمره مطالبه های 10 ساله مردم استان ایلام و مسوولان این منطقه است که سرانجام در نتیجه پیگیری های دامنه دار استاندار بومی ایلام در دولت تدبیر و امید به بارنشست.

رفت و آمد گردشگران ایرانی به شکل انفرادی پیش از این و در سال های گذشته به علت آنچه «نبود امنیت کافی در عراق» اعلام شد از مرز مهران به کشور همسایه ممنوع بود.

مهران به سبب نزدیکی به شهرهای زیارتی و پایتخت عراق، حضور و سکونت شیعیان در استان های آن سوی مرز و مسیر تردد در کنار پیوندهای مذهبی، قومی و فرهنگی مردم مناطق مرزی و بخشی از بغداد با جامعه استان ایلام، امن ترین مسیر رفت و آمد و مرز جمهوری اسلامی ایران در همسایگی عراق به شمار می رود.

روزانه به طور میانگین پنج هزار نفر از راه این مرز به شهرهای مذهبی عراق و ایران سفر می کنند که نزدیک به چهار هزار نفر از آنان را زوار ایرانی تشکیل می دهند که در قالب کاروان های حج و زیارت به صورت گروهی تردد می کنند.

پایانه مرز بین المللی مهران در 100 کیلومتری جنوب باختری ایلام اکنون پرددترین مرز رسمی کشور است.

انتظار می رود با برداشتن ممنوعیت تردد زوار انفرادی، حجم سفرهای گردشگری از مهران به کشور عراق افزایش چشمگیری یابد. ک/3

565

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.