پنجشنبه، ۲۲ خرداد ۹۳ - ۰۷:۲۵

به گزارش ایرنا، ˈمحمدرضا مرواریدˈ عصر چهارشنبه در آیین تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید دانشگاه ایلام با حضور معاون فرهنگی و…

به گزارش ایرنا، ˈمحمدرضا مرواریدˈ عصر چهارشنبه در آیین تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید دانشگاه ایلام با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: راه اندازی دانشگاه در ایران از پیشینه 80 ساله برخوردار است و دانشگاه همواره مهد علم، مبارزه، مردم خواهی و ظلم ستیزی بوده است.

وی افزود: حرکت های دانشجویی از سال 32 در دوره جدید خفقان در کشور آغاز شد که مورد توجه و استقبال مردم و روحانیت قرار گرفت به گونه ای که بزرگان دینی در این دوره بیشترین تکیه را بر حضور دانشگاهیان برای پیشبرد اهداف نهضت داشتند.

مدیر ارشد استان ایلام یادآور شد: دانشگاه در سال های پایانی حاکمیت رژیم پهلوی به کانون و محور حرکت های انقلابی و آزادی خواهانه تبدیل شده بود.

مروارید ادامه داد: مسیر حرکت دانشگاه با پیروزی انقلاب اسلامی وارد مرحله تازه ای شد و پس از آغاز جنگ تحمیلی بسیاری از استادان و دانشجویان با حضور در جبهه ها و ابداع روش های نوین دفاعی و جنگی نقش برجسته و تعیین کننده ای در تجهیز رزمندگان اسلام و مقابله با هجوم همه جانبه دشمن بعثی داشتند.

وی تاکید کرد: حضور پررنگ و حائز اهمیت دانشگاهیان پس از پایان جنگ هشت سال رژیم بعث صدام علیه ایران اسلامی نیز ادامه یافت و دانشجویان و استادان با حضور در نهضت بازسازی ویرانی های ناشی از جنگ در صف نخست سازندگی کشور قرار گرفتند.

نماینده عالی دولت در استان ایلام تاکید کرد: دانشگاه همواره چشم و چراغ جامعه و مایه امید و دلگرمی بوده و گروه های مختلف مردم دانشگاهیان را به عنوان مرجع و الگو تلقی می کنند.

مروارید اضافه کرد: استان ایلام نیز پس از انقلاب اسلامی به ویژه بعد از پایان جنگ تحمیلی در مسیر توسعه کمی و کیفی مراکز دانشگاهی حرکت کرد و اکنون شمار مراکز آموزش عالی استان روز به روز در حال گسترش است.

وی لزوم پیوند میان دانشگاه ها و مراکز صنعتی و تولیدی را مورد تاکید قرار داد و گفت: دانشگاه باید با تغذیه فکری مدیریت اجرایی به عنوان بازوی توانمند دستگاه های دولتی، نقش بی بدیل خود را در توسعه و آبادانی کشور و استان کامل کند.

استاندار ایلام اظهار کرد: دانشجو نباید به بازیچه گروه های سیاسی تبدیل شود بلکه باید به گروه های سیاسی خط فکری دهد و دانشگاه را به محلی برای تبیین اصول و راهبردهای کلان نظام تبدیل کند.

مروارید همچنین خواستار توجه بیشتر به فضای نقدپذیری و تضارب آرا و اندیشه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در محیط های دانشگاهی شد.

در پایان این آیین ضمن قدردانی از خدمات «طاهر علی محمدی» ، «رضا صحرایی» به عنوان رییس جدید دانشگاه ایلام معرفی شد.

شش هزار دانشجو اکنون در 102 رشته مقاطع کاردانی تا دکترا در دانشگاه ایلام تحصیل می کنند. ک/2

540/565

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.