دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۰۳

به گزارش ایرنا، ˈعلیرضا رشیدیانˈ یکشنبه شب در جلسه اعضای ستاد سرمایه گذاری خراسان رضوی اظهار داشت: مدیران دستگاه های اجرایی باید در…

به گزارش ایرنا، ˈعلیرضا رشیدیانˈ یکشنبه شب در جلسه اعضای ستاد سرمایه گذاری خراسان رضوی اظهار داشت: مدیران دستگاه های اجرایی باید در خدمت بخش خصوصی بودن و بخش خصوصی در خدمت منافع ملی بودن را تمرین کند.

وی بیان کرد: به گفته معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریس جمهوری 35 میلیارد دلار در بخش فاینانس و 22 میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی برای حمایت از سرمایه گذاری و سرمایه گذاری وجود دارد که باید مدیران دستگاه های اجرایی برای جذب آنها اقدام کنند.

وی گفت: برای جذب سرمایه گذاران ابتدا باید مناطق مستعد سرمایه گذاری شناسایی و همه زیرساخت های لازم فراهم شود و سپس سرمایه گذاری صورت گیرد.

وی افزود: قوانین برای همه مدیرن استانهای مختلف یکسان است اما عملکرد مدیران خراسان رضوی به نظر می رسد در بخش جذب سرمایه گذار و حمایت از آن کم بوده و باید بهتر عمل شود.

استاندار خراسان رضوی از آغاز بازدیدهای شهرستانی خود در استان به منظور بررسی پروژه ها از هفته آینده خبر داد.

رشیدیان گفت: در پنجره واحد مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی که از سال گذشته راه اندازی شده در واقع یک دبیرخانه متمرکز وجود دارد که باید نمایندگان تام الاختیار و مطلع از شرایط اقتصادی بیش از 12 دستگاه اجرایی به صورت تمام وقت در مرکز حضور داشته باشند و به مشکلات سرمایه گذاران رسیدگی کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز نگاه مدیران دستگاه های اجرایی به بخش خصوصی، دولتی و از روی شکم سیری است، افزود: از این پس هر یک از دستگاه های اجرایی که نسبت به تسهیل کار سرمایه گذاران در انجام وظایف خود کوتاهی کند، جریمه شده و هر دستگاهی که سرمایه گذار را مورد حمایت قرار دهد و به پیشبرد فعالیتهایش کمک کند، تشویق خواهد شد.

استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: در این استان بیشتر سرمایه گذاران در پروژه های خرد جذب می شوند و شمار پروژه های کلان با سرمایه گذاری بخش خصوصی محدود است لذا اکنون اولویت ما رفع مشکلات سرمایه گذاران داخلی و سپس تسهیل روند جذب سرمایه گذاران خارجی در پروژه کلان است.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی با امکانات استانداری راه اندازی شده و مشکل فعلی فقط منحصر به عدم حمایت مطلوب از سرمایه گذاران نیست بلکه مشکل عدم باور مدیران به نقش جذب سرمایه گذاران و جایگاه سرمایه گذاران خارجی در توسعه استان است.

ˈرضا جمشیدیˈ افزود: در حال حاضر درآمد سرانه خراسان رضوی 8/8 درصد از درآمد کل کشور است در حالی که 6،3 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران مربوط به این استان می شود.

وی بیان کرد: از سوی دیگر خراسان رضوی در بخش فضای کسب و کار در مقایسه با میانگین کشوری رتبه مطلوبی ندارد و در پرداخت تسهیلات بانکی نسبت به نرم کشوری پایین تر است و این مساله نشان می دهد که مدیران و دست اندرکاران دولتی این استان در عمل به قوانین مطلوب عمل نمی کنند.

وی اظهار داشت: سرمایه گذاری یک بحث بین دستگاهی است لذا باید دستگاه ها در جذب سرمایه گذاران همکاری لازم را داشته باشند.

او افزود: امسال ستاد تسهیل سرمایه گذاری در خراسان رضوی با ساز و کار جدیدی فعالیت خود را آغاز می کند، کارگروه های این ستاد تشکیل شده و موضوعات و مشکلات را با دستگاه اجرایی مربوطه مورد بررسی قرار می دهند.

معاون استاندار خراسان رضوی آسیب شناسی جذب سرمایه گذاری در استان و تقویت سرمایه های موجود را از سوی دستاندرکاران مرکز خدمات سرمایه گذاری خواستار شد.

جمشیدی ادامه داد: پارسال میزان اعتبارات پژوهشی در خراسان رضوی مطلوب و به میزان 90 میلیارد ریال بود که متاسفانه به طور مناسب هزینه نشد و دستگاه های اجرایی نیز یک درصد از اعتبارات عمرانی سالانه خود را براساس قانون به فعالیت های پژوهشی اختصاص ندادند.

وی تاکید کرد: امسال همه دستگاه های اجرایی خراسان رضوی موظف هستند یک درصد از اعتبارات عمرانی خود را به امور پژوهشی اختصاص دهند که بخشی کوچکی از این اعتبار نیز صرف تهیه بسته های سرمایه گذاری برای مشخص شدن مناطق مستعد سرمایه گذاری در استان خواهد شد.

به گزارش ایرنا، در این نشست تشکیل کمیسیون برای جذب سرمایه گذار خارجی مالک چهار درصد از بافت فرسوده اطراف حرم رضوی و تسهیل صدور مجوز شرکت تخصصص تولید فرآورده های نفتی مصوب شد.

7489/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *