سه شنبه، ۲۸ مرداد ۹۳ - ۱۱:۲۶

استاندار خراسان رضوی گفت: سیاست کلی دولت و استان، کاهش هزینه برای صادرکنندگان است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، علیرضا…

استاندار خراسان رضوی گفت: سیاست کلی دولت و استان، کاهش هزینه برای صادرکنندگان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان در نشست کارگروه صادراتی استان با تاکید بر صحبت‌های ریاست جمهوری در نشست اخیر دولت برای خروج از رکود و تداوم مهار تورم با هدف افزایش تولید برای افزایش صادرات، افزود: افزایش صادرات برای نجات از رکود انجام می‌شود که در همین راستا در استان از اوایل سال با همکاری بخش خصوصی و دولتی برای افزایش صادرات برنامه‌هایی پیش‌بینی کردیم.

وی تصریح کرد: هر چند با افزایش قیمت حامل‌های انرژی، تغییراتی در نظام مالیاتی و افزایش دستمزدها روبرو بوده‌ایم اما صادرات در چهار ماهه اول سال 93 روند خوبی داشته است، هر چند افزایش مورد نظر ما تحقق پیدا نکرده است.

رشیدیان گفت: سیاست کلی استان و دولت در این است که هزینه صادرکنندگان را کاهش دهیم تا بتوانیم در حوزه‌های رقابتی با سایر کشورهای منطقه حرکت کنیم. تسهیلاتی که از بانک‌ها برای آن‌ها درخواست نمودیم به صورت غیر مستقیم در جهت افزایش صادرات است.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: عمده افزایش واردات ما در حوزه گندم بوده است که با سیاست‌های اتخاذ شده عمده این واردات از طریق شبکه ریلی استان انجام شده است.

وی با اشاره به کم آبی و مشکلات در حوزه کاشت محصولات پرآب اظهار کرد: باید با کاهش کاشت محصولات پرمصرف آب‌بر مانند خربزه، چغندر و هندوانه از کاشت محصولات کم‌آب بر و درآمدزایی همچون زعفران حمایت کنیم که طبق آمار منتشر شده از سوی جهادکشاورزی سطح زیرکشت زعفران استان افزایش داشته است.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: دولت نیز در زمینه صادرات زعفران مصوبه‌های حمایتی داشته است. در بحث صادرات زعفران باید با شناسایی بازارهای هدف و ارتباط مستقیم برقرار کردن با آن‌ها، دست کشورهایی همچون امارات و اسپانیا که با خرید زعفران ما به صورت فله و افزودن ناخالصی به آن با قیمت کمتر آن را می‌فروشند و باعث ضربه به اقتصاد و اعتبار ما می‌شوند را کوتاه کنیم.

وی بیان کرد: افزایش هیات‌های بازرگانی باعث تعاملات گسترده در منطقه می‌شود که تاثیر مثبتی بر صادرات ما می‌گذارد، هر چند در این اعزام‌ها باید به بحث جذب سرمایه خارجی توجه ویژه شود چرا که با توجه به شرایط اقتصادی کشور نیاز به جذب به موقع سرمایه خارجی داریم.

رشیدیان تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 317 شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در کشور ثبت شده‌اند که نسبت به یک دهه گذشته نزدیک به سه برابر شده که این سرمایه بسیار خوبی برای توسعه استان است.

وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده بین اتحادیه اروپا و امریکا با روسیه افزود: با توجه به وجود آمدن زمینه مناسبی برای توسعه صادرات ما به روسیه، آن‌ها نیز اقبال خوبی نسبت به این موضوع نشان دادند و ما می‌توانیم در حوزه‌های دامی و لبنیات به این بازار بزرگ به وجود آمده توجه کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *