دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۰۵:۴۹

علیرضا رشیدیان روز یکشنبه در جلسه بررسی راهکارهای تامین آب شرب استان خراسان رضوی در مشهد افزود: بازچرخانی آب، تصفیه پسابهای خانگی و…

علیرضا رشیدیان روز یکشنبه در جلسه بررسی راهکارهای تامین آب شرب استان خراسان رضوی در مشهد افزود: بازچرخانی آب، تصفیه پسابهای خانگی و صنعتی، اجرای طرحهای نوین آبیاری، ارایه الگوی کشت و توسعه کشت های گلخانه ای از جمله این روشهاست.

وی گفت:مصرف سالانه آب در استان حدود هفت میلیارد و 200 میلیون متر مکعب است که از طریق نزولات آسمانی، چاههای آب، ذخیره سدها و برداشت از سفره های زیر زمینی تامین می شود.

وی با بیان اینکه حدود 90 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود ،افزود: باید با اجرای طرحهای آبخیزداری، آبخوان داری، استفاده از روشهای نوین آبیاری و مکانیزه کردن بخش کشاورزی نسبت به تغذیه سفره های زیر زمینی و جلوگیری از افت بیش از پیش سطح آب اقدام کرد.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر ساماندهی چاههای آب کشاورزی و جلوگیری از اضافه برداشت از منابع آبی استان، افزود: باید بین وضعیت منابع آبی و تقاضای آن تعادلی منطقی برقرار شود.

وی مدیریت روان آب ها و آبهای سطحی و همچنین جلوگیری از خروج آبهای مرزی را از جمله مواردی دانست که باید با جدیت دنبال شود.

وی با اشاره به موقعیت ویژه مشهد مقدس و تردد تعداد قابل توجه زائر در طول سال به این شهر، تامین آب شرب سالم در آن را یک ضرورت توصیف کرد و گفت: پروژه خط انتقال آب سد دوستی به مشهد، نیز با هدف تامین بخشی از آب شرب و جلوگیری از برداشت بی رویه از منابع آب، اجرایی شده است.

1922/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.