سه شنبه، ۰۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۵۰

استاندار خوزستان گفت: خوزستان در تعارض فرهنگی کامل قرار دارد که این تعارض باید به تعامل تبدیل شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

استاندار خوزستان گفت: خوزستان در تعارض فرهنگی کامل قرار دارد که این تعارض باید به تعامل تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه خوزستان، دکتر عبدالحسن مقتدایی در همایش شوراهای شهر و روستا که سه‌شنبه 9 اردیبهشت برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 120 هزار نفر در مجموعه شوراهای اسلامی در کشور فعالیت دارند که این اعضا توانسته اند کمک‌های فراوانی به نظام جمهوری اسلامی ارائه دهند.

وی با بیان اینکه شورا یکی از نهادهایی است که نزدیکترین ارتباط را با مردم دارد، افزود: شوراهای شهر و روستا تنها مجموعه‌ای هستند که بدون واسطه با مردم ارتباط برقرار می‌کنند و حجم این ارتباطات در روستاها بیشتر از شهرها است. ارتباط شوراها با مردم از جمله ظرفیت‌هایی است که فرصت حل مشکلات مردم در کوتاه‌مدت را فراهم می‌کند.

مقتدایی خاطرنشان کرد: از مجموعه شوراها انتظار می‌رود تا در نیروسازی به معنی تربیت نیرو و تأمین منابع انسانی آینده فعالیت بیشتری داشته باشند. همچنین با توجه به تنوع فرهنگی، جغرافیایی و صنعتی موجود در استان خوزستان، شوراها باید به سمت و سوی استفاده از نهادها و تشکل‌های مردمی حرکت کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، جولازاده مدیرکل امور شهری شوراهای استانداری خوزستان نیز در این مراسم اظهار کرد: در روز نهم اردیبهشت ماه سال 58 به فرمان تاریخی امام خمینی(ره) تشکیل شوراهای شهر و روستا و تدوین و قانون شوراها ابلاغ شد. اکنون امیدوارم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است، اعضای شوراهای شهر و روستاها در انجام وظایف خود به صورت جهادی کوشا باشند و توانا عمل کنند تا مشکلات مردم حل شود.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت شوراها و همچنین تاکید قانون بر وظایف این نهاد مردمی، اظهار کرد: هیچ نهادی بهتر از شوراها به مسائل و مشکلات شهری واقف نیست، بنابراین می‌توان گفت که دومین نهاد قانونگذاری پس از مجلس شورای اسلامی، شوراهای شهر و روستاها هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، طلاوری رئیس شورای اسلامی استان خوزستان نیز در این مراسم گفت: اعضای شوراها خادمینی بی‌مزد و منت برای مردم هستند. بطور کلی می‌توان گفت از زمان مشروطه تاکنون تشکیل شوراها یکی از دغدغه های اساسی بوده و قطعاً گفتمان موجود در شوراها به عنوان یک نهاد مردمی، نمادی از مردم سالاری دینی است.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی نهاد شورا سال‌ها است که محقق شده و با پویایی به فعالیت خود ادامه می‌دهد، به گونه‌ای که امروز به درخت تنومند و باروری تبدیل شده که در عرصه مدیریت شهری در حال خدمت‌رسانی به مردم است. حضور مردم در شوراها بیانگر تداوم انقلاب و حرکت اصولی در راستای مردم سالاری دینی است. معتقدیم این حضور هنوز به مرحله تکامل نرسیده و در حال سپری کردن راه‌های پر پیچ و خم است، اما برای پیمودن صحیح این راه دستگاه‌های حاکمیتی، مردم و شوراها باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کنند.

طلاوری اظهار کرد: بر اساس قانون اساسی شورا به عنوان یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی قلمداد می‌شود و بنابراین تعطیلی شورا خلاف قانون اساسی است. شوراها به عنوان سازمان‌های عمومی و غیردولتی در حوزه انتخابیه خود از هیچ اداره و یا سازمان حکومتی دستور نمی‌گیرند و البته لازم به ذکر است که اعضاء شورای اسلامی باید حدود و اختیارات قانونی خود را بدانند و در راستای آن عمل کنند.

وی ادامه داد: از دیدگاه نظری شورا یکی از عناصر مهم در مدیریت شهری است، اگرچه تاکنون نتوانسته‌ایم الگویی مناسب و در خور برای مدیریت شهری بسازیم و بدانیم جایگاه شورا در این الگو کجاست.

طلاوری با اشاره به انتظارات و توقعات اعضای شوراها اظهار کرد: مدیریت شهری بازیگرانی دارد که همه مسئولان فرهنگی، بهداشتی و آموزشی را شامل می‌شود و شهرداری نمی‌تواند به تنهایی نقش اول را در این عرصه بازی کند. همچنین شوراها وظیفه دارند که در حوزه اختیارات قانونی خود بر شهرداری‌ها نظارت داشته باشند تا زمینه برای ارائه مدیریت شهری صحیح فراهم شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا خوزستان، سیدخلف موسوی شهردار اهواز نیز در این گردهمایی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده، معدل انتصاب شوراها نسبت به مدیران دولتی خیلی بهتر بوده و شوراها در انتصاب شهرداران در کشور خوب عمل کرده‌اند. باید به این نکته توجه کنیم که شوراها باید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و در این زمینه آسیب‌شناسی کنند.

شهردار اهواز با اشاره به لزوم درآمدزا بودن مجموعه شهرداری اظهار کرد: شهرداری مجموعه‌ای است که برای ادامه کار باید درآمد داشته باشد و شهرداری اهواز با 200 میلیارد تومانی که سالانه دریافت می‌کند نمی‌تواند تحولی اساسی در شهر ایجاد کند، در نتیجه لازم است که مجموعه وزارت نفت سالانه 1500 میلیارد تومان به عنوان ارزش افزوده به شهرداری‌ها بدهد، ولی متأسفانه اقدامی در این جهت صورت نمی‌گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *