دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۱

استاندار خوزستان بر لزوم اجرای طرح ”بودجه بدون نفت” در استان تاکید کرد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)– منطقه‌خوزستان- عبدالحسن مقتدایی…

استاندار خوزستان بر لزوم اجرای طرح ”بودجه بدون نفت” در استان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)– منطقه‌خوزستان- عبدالحسن مقتدایی در نشست شورای برنامه‌ریزی که امروز، سوم شهریورماه در محل استانداری برگزارشد، اظهارکرد: با این طرح می‌توانیم بودجه خود را با اتکا به منابع غیرنفتی تامین کنیم.

وی افزود: این طرح به‌زودی آماده می‌شود و می‌توانیم آن را مطرح کنیم و به منظور تشریح آن قرار است سمینارهای مفصلی برگزار کنیم.

مقتدایی تصریح‌کرد: ‌باید برای تامین منابع و بودجه به سمت این‌گونه طرح‌ها برویم. قطعا این طرح شدنی است و برای اجرای آن هم اصرار می‌ورزیم.

وی عنوان‌کرد: ‌این طرح را به عنوان پیشنهاد به وزارت کشور و دولت ارایه خواهیم داد. با اجرای این طرح می‌توانیم درآمدهای مربوط به نفت را صرف سایر بخش‌های استان کنیم.

استاندار خوزستان ادامه‌ داد: با توجه به شرایط موجود، در حال حاضر بخش کشاورزی استان کاملا می‌درخشد و به‌راحتی می‌توان در این زمینه کار کرد و ما در این زمینه استانی خاص هستیم.

وی با اشاره به توانایی خوزستان در ایجاد منطقه آزاد کشاورزی، خاطرنشان‌کرد: مناطق آزاد فعلی عمدتا تجاری و صنعتی هستند اما برنامه داریم منطقه آزاد کشاورزی در استان ایجاد کنیم و به‌راحتی می‌توان در ایذه و باغملک منطقه آزاد کشاورزی راه‌اندازی کرد.

مقتدایی گفت: اگر به دنبال عزت استان هستیم باید به طرح بودجه بدون نفت توجه کنیم و طرح‌هایی همچون ایجاد منطقه آزاد کشاورزی را در برنامه قرار دهیم. در مناطق آزاد کشاورزی احکام منطقه آزاد حاکم خواهد بود و این مناطق می‌توانند به پیوست مناطق آزاد تشکیل شوند.

در ادامه امید حاجتی، معاون برنامه‌ریزی استانداری خوزستان اظهارکرد: به 26 دستگاه اجرایی استان اعتبارات هزینه‌ای تخصیص می‌یابد که در سال جاری از مجموع این ارگان‌ها تاکنون 5 دستگاه مبادله موافقت‌نامه خود را در این زمینه انجام داده‌اند که جا دارد از آن‌ها قدردانی کرد. این دستگاه‌ها شامل اداره‌کل زندان‌ها، سازمان اقتصاد و دارایی، سازمان میراث فرهنگی و بهزیستی می‌شوند.

وی افزود: انتظار داریم مابقی دستگاه‌ها نیز به موقع مبادله موافقت‌نامه خود را انجام دهند.

حاجتی با اشاره به آئین‌نامه ماده 215 در راستای اجرای پروژه‌های استان، خاطرنشان‌کرد: مجوز این ماده باید برای پروژه‌ها اخذ شود و به آن توجه کرد. براساس این ماده باید مطالعات پروژه قبل از شروع انجام و نکاتی همچون ملاحظات زیست محیطی و پدافند غیرعامل رعایت شود و پروژه را از تمام زوایا مورد توجه قرار داد.

وی افزود: اجرای ماده 215 کمک می‌کند تا از توقف پروژه‌های آغاز شده و یا طولانی شدن مدت زمان اجرای و پروژه جلوگیری کنیم.

معاون برنامه‌ریزی استانداری خوزستان گفت: مطالعه و اجرای پروژه‌ها نباید به صورت همزمان اجرا شود و باید در آغاز پروژه، مطالعات آن صورت بگیرد و همواره اعتبار سال اول اجرای هر پروژه باید معادل یک‌سوم اعتبار مورد نیاز پروژه برای اتمام آن باشد.

وی ادامه‌داد:‌ ما در زمینه اعتبارات هزینه‌ای هیچ قیدی را برای دستگاه‌های اجرایی در نظر نداریم و فقط اعتقاد داریم این اعتبار باید صرف هزینه‌های دارای اولویت دستگاه‌ها شود. ما به هیچ‌وجه در این زمینه ورود نمی‌کنیم و این پول را در اختیار مدیران دستگاه‌ها قرار می‌دهیم تا خودشان مدیریت کنند.

حاجتی گفت: هیچ اعتباری جهت جذب نیروهای جدید در دستگاه‌های اجرایی استان داده نشده است و فقط دستگاه‌ها می‌توانند در ازای خروجی و خروج بازنشستگان نیروی جدید وارد، یا نیروهای موجود خود را حفظ کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.