دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۹

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر سید محمد احمدی روز یکشنبه در نشست اتاق فکر محیط زیست استان فارس افزود: 80 هزار حلقه…

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر سید محمد احمدی روز یکشنبه در نشست اتاق فکر محیط زیست استان فارس افزود: 80 هزار حلقه چاه آب در استان فارس حفر شده که 20 هزار حلقه آن غیر مجاز است ، فارس ظرفیت بهره برداری از همین 60 هزارچاه مجاز را هم ندارد اگر همه این چاهها با هم کار کنند چیزی از سفره آب نمی ماند.

وی ادامه داد : حتی استفاده از روشهای نوین آبیاری مانند روشهای قطره ای و تحت فشار هم نتوانسته مصرف بی رویه آب در فارس را کنترل کند ، جایی که قبلا غرقابی آبیاری می شده اکنون قطره ای آبیاری می شود ولی به جای چهار ساعت اکنون 24 ساعت از قطره ها آب می چکد.

وی با ابراز تاسف از وضعیت کنونی تالاب هایی نظیر بختگان و پریشان در استان فارس گفت: زمانی بختگان محیطی زنده بود که زندگی را به مردم هدیه می داد و طراوت می بخشید، اما امروز تبدیل به مکانی برای مسابقات ماشین سواری شده است.

استاندار فارس با بیان اینکه دعوت به درست مصرف کردن آب امر به معروف است گفت: امر به معروف و نهی از منکر تنها به حجاب و نماز و روزه محدود نمی شود، آب و مصرف آب و آلوده نکردن محیط زیست هم امر به معروف نیاز دارد، اما جایی که حرف قرآن و خداوند را که بر لزوم خوردن و آشامیدن و اسراف نکردن تاکید دارد، گوش نمی کنیم، انتظار داریم مردم به حرف صدا و سیما و رسانه ها و مسوولان گوش کنند.

استاندار فارس از تشکل های مردم نهاد زیست محیطی خواست که ایجاد یک کانال ویژه محیط زیست و کشاورزی و آب را به عنوان یک مطالبه جدی و در قالب یک نامه جمعی از مسوولان کشور و صدا و سیما تقاضا کنند، گفت: گاه وقتی در نقاط مختلف استان تردد می کنم، شرمم می شود که یک مسلمان و پیرو دینی هستم که بیشترین تاکیدات برای حفظ محیط زیست و رعایت بهداشت و سلامت و داشتن الگوی مصرف را دارد.

احمدی گفت: این همه سمینارهای بی حاصل برگزار می کنیم، سمینارهایی که هر کدام یکی دو میلیارد تومان هزینه در بر دارد و هیچ نتیجه ای هم از آنها بیرون نمی آید اما به دنبال راهکارهای عملیاتی برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از مصرف نامناسب آب نیستیم.

وی با بیان اینکه استانداری فارس به عنوان یک نهاد حاکمیتی خود را در خدمت اهداف متعالی زیست محیطی می داند و هرجا نیاز باشد ورود خواهد کرد، گفت: باید برای فرهنگ سازی مصرف آب ابتدا الگوهای مناسب داشت.

وی با اشاره به اقداماتی که در گذشته انجام شده و امروز نتایج زیانبارش متوجه مردم و جامعه شده است، گفت: شاید اگر سد درودزن احداث نمی شد، بختگان و بسیاری از دریاچه ها و تالاب های فارس هم خشک نمی شد، اگر چاه های متعدد اطراف دریاچه ها حفر نشده بود و کشاورزی را بدون مدیریت توسعه نداده بودیم، امروز با مشکل آب مواجه نمی شدیم.

مدیریت ارشد استان فارس با بیان اینکه حق آبه بختگان تثبیت شده است، گفت: باید به خاطر داشت که تنها بخش اندکی از حق آبه بختگان بعد از رهاسازی از سد درودزن و به واسطه مسیر طولانی، به آن دریاچه خواهد رسید لذا پیشنهاد این بود که رهاسازی همزمان با زمان های بارندگی و جاری شدن سیلاب ها انجام شود.ک/2

677/ 667

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.