سه شنبه، ۱۸ شهریور ۹۳ - ۰۳:۵۱

‌استاندار فارس گفت: نهاد جهاددانشگاهی از ظرفیت‌های ارزشمند در نظام اسلامی است که استفاده از این ظرفیت در عرصه‌های مختلف تاثیرگذار خواهد بود….

‌استاندار فارس گفت: نهاد جهاددانشگاهی از ظرفیت‌های ارزشمند در نظام اسلامی است که استفاده از این ظرفیت در عرصه‌های مختلف تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه فارس، دکتر سیدمحمد احمدی، استاندار فارس عصر دوشنبه 17 شهریور در دیدار با رئیس، معاونان و مدیران جهاد دانشگاهی توجه و گسترش فعالیت‌های جهاد دانشگاهی را عامل توسعه تولیدات ایرانی و نمود عینی و عملی حمایت از تولید ملی دانست و گفت: پژوهشگران جهاد دانشگاهی تلاش کنند دستاوردهای تحقیقاتی را در زمینه‌های مختلف داشته باشند.

وی وضعیت استان فارس را در عرصه فعالیت‌های این نهاد انقلابی مطلوب ارزیابی و اظهار کرد: متأسفانه به دلیل کمبود اعتبارات بخشی از این فعالیت‌های جهاد دانشگاهی فارس در حالت ایده مانده است.

احمدی با ابراز امیدواری از اینکه با فراگیری از ظرفیت‌های این نهاد که در استان فارس وضعیت بهتر شود، افزود: لازم است که این نهاد یک مجموعه کامل از فعالیت‌های خود در عرصه‌های مختلف به ما ارائه دهد تا ما نیز در کارگروه‌های مختلف استان آن را مطرح کنیم و به فعلیت رسانیم.

استاندار فارس توجه و گسترش فعالیت‌های جهاد دانشگاهی را عامل توسعه تولیدات ایرانی و نمود عینی و عملی حمایت از تولید ملی دانست و گفت: جهادگران و پژوهشگران جهاد دانشگاهی تلاش کنند و دستاوردهای تحقیقاتی را در زمینه‌های مختلف داشته باشند.

وی با بیان اینکه وظیفه داریم از فعالیت‌های خوب این نهاد که در استان فارس رخ می‌دهد، حمایت کنیم، گفت: بسیاری از فعالیت‌های این نهاد، حمایت معنوی می‌طلبد که باید دستگاه‌های مختلف را ترغیب به همکاری با جهاد دانشگاهی کرد.

احمدی تأکید کرد: قول می‌دهیم تا جایی که در توان داریم با جهاد دانشگاهی همکاری و به این نهاد کمک کنیم تا دستاوردهای آن بی‌نتیجه نماند به‌ویژه محصولات بیابان‌زدایی باید به تولید برسد و آنها را عملیاتی و از اعتبارات دستگاه‌های مختلف استفاده کنیم.

این مقام مسئول بر لزوم برگزاری نشستی با مسئولان نهادها و دستگاه‌ها با جهاد دانشگاهی در استانداری فارس تأکید کرد و گفت: این نهاد می‌تواند با دستگاه‌های مختلف ارتباط برقرار کند تا از پراکنده‌کاری جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه استان فارس یک استان کشاورزی است، گفت: این مسئله از گذشته وجود داشته است و اگر به صنعت آن نیز توجه می‌شد اکنون نقش این استان در صنعت ملی بسیار بیشتر بود.

استاندار فارس در پایان بر لزوم همکاری و هم‌افزایی نهادها و دستگاه‌های مختلف استان فارس با جهاد دانشگاهی تأکید کرد و گفت: با تحقق این امر می‌توانیم دستاوردهای مختلفی ارائه دهیم.

جهاد دانشگاهی حامی دولت‌های مورد حمایت رهبری است

‌رئیس جهاددانشگاهی استان فارس با اشاره به دستاوردهای این نهاد انقلابی در عرصه نانو‌فناوری، گفت: یکی از دستاوردهای پژوهشی و تحقیقاتی این نهاد که طی ماه‌های آینده به نتیجه نهایی می‌رسد، تولید لاستیک را متحول می‌کند.

مسعود رستگار، در این دیدار گفت: نهاد انقلابی جهاددانشگاهی از جمله دستگاه‌هایی است که با عزم ملی و مدیریت جهادی به‌دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی، حرکت‌های سازنده‌ای را عملیاتی کرده است.

وی با اشاره به تولید بنزین از متانول توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی فارس، گفت: بنزین تولیدی طی این فرآیند، سبز بوده و حداقل میزان آلایندگی را برای محیط زیست در پی دارد ضمن اینکه ارزان‌تر و اقتصادی‌تر از سایر انواع بنزین است.

رئیس جهاددانشگاهی استان فارس با بیان اینکه در حوزه اشتغال سه مأموریت اساسی بر عهده جهاد دانشگاهی گذاشته شده است، گفت: در این راستا در سازمان اشتغال جهاد دانشگاهی فارس دوره‌های مختلفی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و همچنین دانشجویان جهت اشتغالزایی برگزار می‌شود.

رئیس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، فعالیت‌های فرهنگی را مهمترین ماموریت جهاددانشگاهی در سطح ملی و استان دانست و با تاکید براینکه محور تمام فعالیت‌های فرهنگی قرآن است، گفت: به‌طور کلی جهاد دانشگاهی همیشه تبعیت از رهبری و حمایت از دولت‌های مورد حمایت رهبری را وظیفه خود می‌داند و با هیچ جریان سیاسی‌ای زد و بندی ندارد.

با بیان اینکه چهار مأموریت توسط نظام جمهوری اسلامی برعهده جهاد دانشگاهی گذاشته شده است، گفت: نخستین بخش مسئولیت فرهنگی است که در این بخش نیز فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهیم.

وی سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور، سازمان دانشجویان، مرکز فرهنگی دانشجویی امام(ره) و انقلاب، مرکز گردشگری، خبرگزاری‌های ایکنا و ایسنا را از جمله بخش‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی برشمرد.

رستگار با تأکید بر لزوم توجه به فعالیت‌های قرآنی در نظام اسلامی عنوان کرد: با توجه به رسالت انقلاب اسلامی، محوریت کار‌های فرهنگی در جهاد دانشگاهی فعالیت‌های قرآنی است که این نهاد انقلابی نیز این مهم را سرلوحه امور خویش قرار داده است.

رئیس جهاد دانشگاهی فارس با اشاره به فعالیت‌های خبرگزاری‌های ایکنا و ایسنا، گفت: تمام تلاش خبرگزاری ایکنا در استان فارس حفظ و ارتقاء جایگاه شیراز به‌عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) است و در این مسیر ایکنای فارس موفق به کسب رتبه اول در تعداد اخبار تولیدی، شده است.

وی با تأکید بر لزوم حمایت‌های مالی از خبرگزاری ایکنا گفت: این خبرگزاری تنها خبرگزاری قرآنی جهان اسلام است که با بیش از 40 زبان زنده دنیا فعالیت می‌کند و در کشورهای مختلف دارای خبرنگاران خارجی و داخلی نیز است.

رئیس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه فارس، به فعالیت‌های این خبرگزاری نیز اشاره و با تصریح اینکه براساس آمار وزارت ارشاد، ایسنا اولین خبرگزاری در تعداد رجوع به اخبار، گستردگی سوژه‌ها و برداشت اخبار از سوی دیگر رسانه‌های مکتوب است، خواستار توجه جدی به افزایش توان مالی و تجهیزاتی این رسانه، با هدف توسعه فعالیت‌های فرهنگی شد.

رستگار همچنین به سایر بخش‌های جهاد دانشگاهی فارس اشاره و اظهار کرد: در حوزه پژوهش نیز فعالیت‌های مختلفی در این نهاد انقلابی انجام می‌شود که تاکنون دستاوردهایی نیز داشته‌ایم از جمله مرکز بانک خون، سلول‌های بنیادین، ژنتیک و اختراع محصولاتی با استفاده از نانو فناوری و غیره را می‌توان نام برد.

رئیس جهاد دانشگاهی فارس با اشاره به سیاست‌های این نهاد انقلابی گفت: جهاد دانشگاهی همیشه تبعیت از رهبری و حمایت از دولت‌های مورد حمایت ایشان را وظیفه خود می‌داند و با هیچ جریان سیاسی‌ای زد و بندی ندارد.

همچنین به فعالیت‌های آموزشی جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های آموزشی این نهاد به دو بخش کوتاه‌مدت و بلند‌مدت تقسیم می‌شود که بلندمدت همان مرکز علمی کاربردی است که در شیراز هم‌اکنون دارای 1500 دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی و در رشته‌های مختلف کامپیوتر، الکترونیک، حسابداری است.

وی با بیان اینکه در بخش کوتاه‌مدت نیز فعالیت‌های مختلفی در حال انجام است،‌ گفت: برگزاری دوره‌های آموزش زبان‌های مختلف، دوره‌های مورد نیاز پزشکی و دوره‌های ضمن خدمت کارکنان دولت از جمله فعالیت‌های این بخش است.

رستگار خاطرنشان کرد: یکی از مباحثی که قریب سه سال است در حوزه آموزش آن را دنبال کردیم بخش گوهرسنگ‌هاست که این تجارت در دنیا بعد از تجارت نفت و اسلحه، سومین تجارت پردرآمد است و با توجه به اینکه ما در ایران 80 درصد سنگ‌های نیمه قیمتی را به لحاظ تنوع دارا هستیم، به راحتی می‌توانیم از این تجارت جهت کارآفرینی و اشتغالزایی برای نسل جوان خود استفاده کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *