شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۸

استاندار فارس گفت: در هفته دولت 945 پروژه با اعتباری بالغ بر یک هزار و 342 میلیارد و 700 میلیون تومان در نقاط…

استاندار فارس گفت: در هفته دولت 945 پروژه با اعتباری بالغ بر یک هزار و 342 میلیارد و 700 میلیون تومان در نقاط مختلف استان و در بخش‌های گوناگون، افتتاح خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)T منطقه فارس، دکترسیدمحمد احمدی صبح شنبه در کنفرانس خبری مربوط به هفته دولت گفت: سال گذشته 375 پروژه با 660 میلیارد تومان اعتبار در هفته دولت به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه 62 مورد از پروژه‌ها شامل قطار شهری شیراز، توسعه و نوسازی حرم مطهر شاهچراغ(ع)، خطوط راه‌آهن، پروژه‌های حوزه راه، پروژه‌های بهداشت و درمان و … سایر پروژه‌های بزرگ خواهد بود، گفت: امسال اعتبارات کل استان به رقم یک هزار و 353 میلیارد و 500 میلیون تومان در بخش‌های ملی، استانی و ماده 180 رسیده است.

استاندار فارس با بیان اینکه این اولین سال فعالیت دولت یازدهم است، سرو سامان دادن به اقتصاد نابسامان داخلی و اصلاح مشکلات سیاست خارجه را شاه‌بیت فعالیت‌های دولت به‌شمار می‌رود، گفت: تورم 45 درصد و رشد اقتصادی منفی هفت، برای هر کشور و نظامی شکننده است و شاید تنها کشور زیمباوه در سال‌های گذشته تورم این چنین را تجربه کرده باشد.

وی با بیان اینکه در باب سیاست خارجه با قفل و مشکل مواجه بودیم و حتی با کشورهای همسایه هم رابطه مطلوبی نداشتیم، گفت: دکتر روحانی که به شیخ دیپلمات معروف است مدیریت هر دو موضوع را راسا بر عهده گرفت و امروز شاهد تاثیرات این مدیریت هستیم.

استاندار فارس با بیان اینکه طی یکسال گذشته بیش از 10 هیات خارجی از کشورهای مختلف جهان به این استان سفرکرده و در خصوص سرمایه‌گذاری و مبادلات تجاری مباحثی را انجام داده‌اند، رشد گردشگری و حضور گردشگران خارجی تا بیش از 200 درصد را از تاثیرات مثبت سیاست‌های دولت حسن روحانی دانست.

وی با اشاره به کاهش تورم نقطه به نقطه در مقایسه مرداد امسال و سال گذشته تا 14 درصد، گفت: اکنون تورم کشور به 25 درصد رسیده و شاهد تثبیت نرخ ارز و قیمت کالاهای اساسی مردم هستیم و رشد منفی هفت درصد نیز در حال نزدیک شدن به صفر است و امید می‌رود که تا پایان امسال به 1.3 درصد برسد.

استاندار فارس با یادآوری اینکه سال گذشته از کل 36 هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی تنها 6 هزار میلیارد تومان محقق شد، گفت: امسال و با توجه به گشایشی که در روابط خارجه و آزادشدن بخش اندکی از دارایی‌های ایران شاهد بودیم، این رقم طی سه‌ماهه اول سال به حدود 20 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی با تصریح اینکه طی سالجاری هیچ پروژه عمرانی متوقف نشده و کند نشده است، گفت: خوشبختانه در پروژه‌های بزرگ نظیر پروژه‌های سد و راه‌سازی شاهد تداوم فعالیت‌ها هستیم به‌طوریکه سد چشمه عاشق نی‌ریز با بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی انشالله امسال آب‌گیری می‌شود و سد هایقر نیز حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سد نرگسی کازرون نیز از 30 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

استاندار فارس از تداوم کار خط دوم آبرسانی به شیراز خبرداد و با بیان اینکه این پروژه نیازمند 300 میلیارد تومان اعتبار است که قرارگاه خاتم آن را اجرا می‌کند، افزود: امیدواریم ظرف 2 تا 3 سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه آزادراه شیراز – اصفهان یک پروژه متوقف شده بود، گفت: این پروژه با هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار، راه‌اندازی شده و امیدواریم ظرف سه سال آتی به بهره‌برداری برسد.

او از تداوم تلاش‌ها برای اجرای خطوط راه‌آهن شیراز- بوشهر- عسلویه، اقلید- یزد، شیراز- گلگهر و همچنین آزادراه شیراز- بوشهر خبر داد و گفت: پیشرفت طرح فولاد نی‌ریز هم در همه خطوط حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

استاندار فارس با بیان اینکه در زمان تحویل گرفتن دولت در این استان، تنها در دو بخش راه‌سازی و آب، 700 میلیارد تومان بدهی وجود داشته است، گفت: این میزان حدود نصف کل اعتبارات عمرانی استان را شامل می‌شد که بحمدالله بخش قابل توجهی از بدهی‌ها تاکنون پرداخت شده و همه پیمانکاران نیز با همدلی، در مسیر اجرا و تکمیل پروژه‌ها تلاش می‌کنند.

وی با تصریح اینکه قصد زیرسوال بردن گذشته را ندارد و به‌هیچ عنوان از اینکه در گذشته مشکلاتی در عرصه‌های مختلف منجمله اقتصاد ایجاد شده است،‌ خرسند نیست، گفت: بلاخره آینده هم در مورد ما قضاوت می‌کنند، اما در گذشته علی‌رغم تمام درآمدهای مطلوبی که وجود داشت، عرصه اقتصاد به‌خوبی مدیریت نشد.

استاندار فارس تاکید کرد که پیگیری برای راه‌اندازی ایرلاین و حمل و نقل ریلی اختصاصی فارس، با همراهی نمایندگان مجلس و مدیران استان تداوم دارد، خاطرنشان کرد: با وجودیکه یک سرمایه‌گذار اعلام کرد که یکی از ایرلاین‌ها را خریداری کرده است، رایزنی‌هایی را با شرکت‌های هواپیمایی ماهان و آسمان انجام داده‌ایم که ماهان قول داده بیس جنوب خود را در فارس فعال کند.

وی در عین‌حال خاطرنشان کرد: هم‌اینکه روزانه 70 پرواز داخلی و خارجی از فرودگاه شیراز انجام می‌َود.

این مقام مسئول اضافه کرد: امروز از 29 شهرستان استان فارس تنها 2 شهرستان شیراز و مرودشت، صنعتی محسوب می‌شوند و ما باید تلاش کنیم برای رونق اقتصادی استان، بسترهای ایجاد و توسعه صنایع مختلف را فراهم کنیم.

احمدی در خصوص فعالیت‌های انجام شده در حوزه گردشگری، گفت: با پیگیری‌های انجام شده برای اولین بار مدیریت تخت‌جمشید، هیات امنایی شده و به‌دنبال راه‌اندازی سایت و بازارچه برای ایجاد نمایشگاه و فروشگاه صنایع‌دستی استان هستیم.

وی با تصریح اینکه پروژه برج دوقلو در شیراز متوقف نشده است، گفت: کمیسیون ماده 5 با این طرح موافقت کرده و امیدواریم شورای عالی شهرسازی نیز موافقت کند تا کار ساخت و ساز این پروژه اجرایی شود.

استاندار فارس تاکید کرد: در موضوع سرمایه‌گذاری و آنچه به مصلحت استان ومردم باشد، عقب‌نشینی نخواهیم کرد و اعتقاد داریم که عده‌ای از مخالفان توسعه اگر در زمان کریم‌خان هم بودند اجازه ساخته شدن بازار وکیل را نمی‌دادند و مدعی می‌شدند که این نماد سرمایه‌داری است.

وی از فعال شدن پروژه شهر سلامت و تکمیل بیمارستان‌های بزرگ سوانح و سوختگی، پیوند اعضا و توسعه بیمارستان‌ تروما و احداث بیمارستان جدید نمازی و بیمارستان تخصصی سرطان جنوب کشور، به‌عنوان اقدامات انجام شده و در حال انجام در حوزه گردشگری سلامت نام برد.

استاندار فارس همچنین گفت: از نظر من بهزاد مدیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس است و ابلاغ ایشان هم صادر شده.

احمدی با بیان اینکه در انتخاب مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با نماینده ولی فقیه در استان رایزنی و مشورت کرده است، خاطرنشان کرد: بعضی ممکن است بخواهند جلوی این حکم را بگیرند اما از نظر بنده مدیرکل جدید هفته آینده رسما معرفی خواهد شد.

استاندار فارس تصریح کرد: من غیر از ایشان کسی را به‌عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نخواهم پذیرفت. البته دل کندن از میز و مسئولیت حتی برای مومن هم سخت است چه رسد برای امثال من که مومن هم محسوب نمی‌شویم!

وی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، تنها راه اعتلای استان و کشور را اتکا به توان داخلی دانست و گفت: ما نمی‌توانیم از بیرون کشور غافل باشیم اما اتکایمان باید به داخل باشد، استان فارس هم در موضوع بررسی اقتصاد مقاومتی و حرکت در این مسیر جزو استان‌های پیشرو محسوب می‌شود.

استاندار فارس در خصوص گلایه فرمانده ارشد سپاه فجر از همکاری نکردن برخی دستگاه‌ها در اجرای فعالیت‌های بسیج در حوزه اقتصاد، گفت: البته ایشان بسیجی است و می‌خواهد در همه عرصه‌ها هم بسیجی وار نتیجه بگیرند، اما بدنه دولتی لخت است و کار در آن کمی زمان‌بر.

وی در عین‌حال گفت: البته اینگونه نیست که کاری انجام نشده باشد، اما ممکن است انتظارات سردار غیب‌پرور برآورده نشده باشد، به‌هرحال ما باید در چهارچوب مدیریت برنامه‌ریزی استان حرکت کنیم و نمی‌توانیم تشکیلاتی موازی این ایجاد کنیم با این هدف که کار تسریع شود، زیرا این موجب فربه شدن دولت و بروز مشکلات بعدی خواهد شد.

استاندار فارس همچنین با قبول اینکه بخش زیادی از سپرده‌های مردم توسط بانک‌های استان در سایر نقاط کشور هزینه و سرمایه‌گذاری می‌شود، گفت: البته در این میان مردم هم تقصیر دارند، اگر سرمایه‌های خود را در حوزه‌های تولیدی فعال کنند، سرمایه‌ها به خارج استان نخواهد رفت.

احمدی با بیان اینکه اغلب سرمایه‌گذاران کلان داخلی و خارجی، چشم به نتایج مذاکرات کشورهای 5+ 1 دارند، خاطرنشان کرد: امیدواریم طی 4 ماه آینده شاهد به نتیجه مطلوب رسیدن این مذاکرات باشیم و مطمئن هستیم، این اتفاق موجب رونق سرمایه‌گذاری خواهد شد.

وی در خصوص طرح انتقادی از سوی یکی از خبرنگاران در موضوع برگزاری روز خبرنگار مبنی براینکه عده‌ای در آن روز از خط‌ قرمزها عبور کرده و گمان کرده‌اند با تغییر دولت امکان حضور فتنه‌گران فراهم شده است، گفت: من در آن جلسه حضور داشتم و اینگونه تشخیص ندادم، اگر فردی در مراسم روز خبرنگار حرفی زد، به این معنا نیست که نظام زیرسئوال رفته است.

استاندار فارس گفت: شاید من نیز با نحوه بیان برخی مطالب موافق نباشم اما اینکه بگوییم نظام زیرسئوال رفت، اینگونه نبود.

احمدی با تصریح اینکه استان فارس هم‌اینک شرایط آرامی را در بعد سیاسی شاهد است، گفت: من طرف هیچ دعوای سیاسی نیستم و اجازه هم نمی‌دهم گروه یا فردی این آرامش را برهم بزند، گروه‌های مختلف حق دارند حرف بزنند، تضارب افکار برای اعتلا و پیشرفت بسیار خوب است، کسی هم نگران این موضوع نباشد چون ما مراقب هستیم.

وی اضافه کرد: در هیچ زمانی رهبر معظم انقلاب اینگونه از هیچ دولتی حمایت نکرده‌اند، حمایت از دولت مطمئن باشیم که حمایت از ملت خواهد بود و تضییع حقوق دولت و تضعیف دولت، تضییع و تضعیف مردم است.

وی با ابراز نارضایتی از اقدامات انجام شده در بخش ورزش و جوانان استان فارس، گفت: برنامه‌ریزی‌هایی کرده‌ایم و امیدواریم که با درایت و حسن نظر این برنامه‌ها عملیاتی شود.

استاندار فارس در خصوص وضعیت پروژه‌های مسکن مهر در شیراز نیز گفت: مسکن مهر سنگی است که در چاه انداخته شده و حالا همه می‌خواهند آن را بیرون بیاورند، اما کار از اساس مشکل دارد.

احمدی با بیان اینکه 20 هزار واحد در لپویی و 120 هزار واحد مسکونی در شهر جدید صدرا در موضوع مسکن مهر وجود دارد، گفت: فقط خوابگاه ساخته‌اند، آب، برق، تلفن، فاضلاب، پارک، محیط آموزشی، امنیت، حمل و نقل و … هیچ موضوعی دیده نشده است، اگرچه در شهر صدرا موضوع فاضلاب پیگیری و مقرر شده است تا از طریق بیع متقابل عملیاتی شود.

استاندار فارس همچنین در خصوص طرح توسعه حرم حضرت شاهچراغ(ع) نیز با اشاره به ایجاد شورای توسعه حرم در فارس، گفت: جلسات متعددی با مسئولان کشوری منجمله آقای دکتر نوبخت داشته‌ایم که امیدواریم اعتبارات مناسب‌تری به این طرح برای اجرای طرح تملک و فازهای بعدی اختصاص داده شود.

احمدی در خصوص مشکل آب در فارس، خاطرنشان کرد: جلساتی را پس از حضور اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، برگزار کرده‌ایم و به سمت تشکیل شورای عال آب در استان حرکت می‌کنیم، امیدواریم تمام مشکلات را به‌درستی مدیریت کنیم.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.