شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۷:۳۶

استاندار قزوین با اشاره به اینکه ایران کشوری است که از مجموعه حوادث طبیعی و غیرمترقبه درصد بالایی را به خود اختصاص داده…

استاندار قزوین با اشاره به اینکه ایران کشوری است که از مجموعه حوادث طبیعی و غیرمترقبه درصد بالایی را به خود اختصاص داده است، گفت: این وضعیت حکایت از آن می‌کند که باید ضریب آمادگی دستگاه‌های خدمات‌رسان و امدادی در حد بالایی باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه قزوین، همزمان با فرارسیدن هفته ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی با حضور روزبه -استاندار قزوین-، رحیمی -معاون سیاسی و امنیتی استاندار- و اعضاء مدیریت بحران استان رژه نیروها و تجهیزات امدادی دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد.

استاندار با اشاره به زلزله رودبار و منجیل در استان گیلان، بم در استان کرمان، ورزقان در آذربایجان‌شرقی ، آوج و الموت در استان قزوین و حوادث غیرمترقبه دیگر از جمله سیل در استان‌های شمالی و جنوبی اظهار کرد: اتفاقات چند سال اخیر نشان و گواه آسیب‌پذیری مناطق مختلف کشور از جمله قزوین است بنابراین باید آمادگی کامل در مقابله با این حوادث وجود داشته باشد.

وی افزود: امروز دنیا برای مقابله با حوادث طبیعی و غیرمترقبه برنامه دارد و آن را مدیریت می‌کند و سعی دارند در این حوادث تلفات را به حداقل برسانند، نمونه موفق و بارز آن کشور ژاپن است که با توجه به زلزله‌های با ریشتر بالا شاهد حداقل تلفات هستیم.

روزبه با بیان این مطلب که مواجهه با بلایای طبیعی فقط مقابله نیست، ادامه داد: یک بخش از مدیریت بحران پیشگیری است و بخش دیگر آن مقابله که باید در دو حوزه اقدام موثر صورت گیرد.

استاندار با اشاره به اینکه اگر در حوزه پیشگیری اقدامات خوب و موثری انجام شود شاهد کاهش تلفات انسانی و مالی خواهیم بود، تصریح کرد: توسعه مناطق شهری و روستایی با عنایت به موقعیت زمین‌شناسی و گسل‌های موجود و جلوگیری از ساخت و سازها در مسیر سیلاب‌ها و رودخانه‌ها از جمله مواردی است که باید به آن توجه ویژه شود در غیر این صورت آسیب‌ها و هزینه‌های وارده جهت مقابله پس از زلزله و سیل چندین برابر خواهد شد.

استاندار موضوع مهم دیگر در مسئله پیشگیری را آموزش ذکر کرد و یادآور شد: در کشور ما به مقوله آموزش بی‌توجهی می‌شود و این در حالی است که با توجه به شرایط آسیب‌پذیری کشور باید جزء برنامه‌های اولویت‌دار باشد.

وی خاطرنشان کرد: آموزش باید در متن زندگی مردم قرار گیرد تا ضمن آمادگی کامل جهت پیشگیری از حوادث احتمالی، این آمادگی در مردم و خانواده‌ها در زمان وقوع حادثه نیز ایجاد شود تا خسارت و آسیب‌های جانی و مالی کمتر شود.

استاندار کسب تجربه از حوادث سال‌های گذشته و همچنین کشورهای موفق در زمینه مدیریت بحران را در جهت افزایش مهارت قبل، حین و بعد از حوادث را موثر دانست و ادامه داد: این تجربیات می‌تواند به عنوان سرفصل‌های آموزشی ویژه مدیران، دستگاه‌های اجرایی و مردم قرار گیرد.

استاندار در ادامه با اشاره به اینکه تجهیزات و امکانات امدادی یکی از ابزارهای اساسی در کمک‌رسانی و امداد است، تصریح کرد: به لحاظ تجهیزات باید دستگاه‌های امدادی به روز باشند و از تکنولوژی‌های مختلف استفاده شود.

روزبه با بیان اینکه آمادگی دستگاه‌های اجرایی باید لحظه‌ای باشد، توضیح داد: دستگاه‌های امدادی ضمن داشتن آمادگی لازم در هر لحظه باید در خصوص افزایش ضریب آمادگی با استفاده از تجربیات گذشته و مجهز شدن به تجهیزات و تکنولوژی روز اقدام کنند که برگزاری مانورهای مختلف می‌تواند در این جهت موثر باشد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم رژه امدادی و تجهیزات دستگاه‌های امدادی و خدماتی شامل مدیریت بحران استانداری، ماموران راهنمایی و رانندگی، سازمان حفاظت از محیط زیست، مخابرات، برق، گاز، آب و فاضلاب شهری و روستایی، دامپزشکی، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، اورژانس، هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی(ره) و بسیج برگزار شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.