سه شنبه، ۰۱ مهر ۹۳ - ۰۶:۳۱

زنگ بازگشایی مدارس در قزوین توسط استاندار قزوین و قائم مقام وزیر آموزش و پرورش به صدا درآمد که استاندار قزوین در این…

زنگ بازگشایی مدارس در قزوین توسط استاندار قزوین و قائم مقام وزیر آموزش و پرورش به صدا درآمد که استاندار قزوین در این مراسم بر جدی گرفتن آموزش مهارت‌های زندگی در مدارس تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه قزوین، مرتضی روزبه -استاندارقزوین- در مراسم بازگشایی مدارس که با حضور خلیل بابالو قائم مقام وزیر آموزش و پرورش و رئیس مرکز بین‌المللی مدارس خارج از کشور در دبیرستان دخترانه سعادت قزوین برگزار شد، اظهار کرد: جدی گرفتن مهارت‌های زندگی، یکی از دغدغه‌های جدی برای نسل نوجوان و جوان است چون تفاوت نسل جدید با گذشته زیاد شده و این تفاوت‌ها آشکار هم هست.

وی با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به معلمان، دانش‌آموزان و مدیران مدارس افزود: در گذشته جوان اگر به سن 18 یا 19 سالگی می‌رسید در بسیاری از زمینه‌ها تبحر و مهارت داشت و در اداره امور زندگی از توانمندی لازم برخوردار بود، نظام تربیتی جامعه هم به گونه‌ای بود که به نوعی مراکز خودآموزی و کارآموزی برای فرزندان بود.

استاندار قزوین ادامه داد: در حال حاضر در این زمینه نقص بزرگی وجود دارد و دانش‌آموزان و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی آمادگی لازم برای زندگی اجتماعی و خانوادگی را نداشته و بلوغ لازم را در این زمینه‌ها به‌دست نیاورده‌اند.

وی افزود: این چیزی نیست که با متون درسی و تعریف واحدهای درسی اصلاح شود بلکه بخش عمده‌ای از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی ریشه درعدم برخورداری جوانان از مهارت زندگی دارد و این موضوع باید در متن درس و فضای کلاس برای دانش‌آموزان تبیین و تشریح و به آن‌ها منتقل شود.

روزبه در ادامه با اشاره به نقش و جایگاه مادری در جامعه و خانواده‌ها خاطرنشان کرد: در جامعه به تدریج، نقش مادری برای دختران و زنان نقش اساسی خود را از دست می‌دهد و کار بیرون از خانه، ارزش و اهمیت درجه اول پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه مدیریت خانواده که در نظام دینی و تعلیم و تربیت از جایگاه بالایی برخوردار است، تصریح کرد: امروزه اهمیت رسالت مادری کاسته و اینگونه نهادینه شده که گویا حضور زن در خارج از خانه برای او شخصیت و ارزش بیشتری دارد و این زنگ خطری است که باید به آن توجه کرد.

استاندار افزود: این روند، ریشه بسیاری از مسائل و مشکلات اجتماعی و خانوادگی است که آرامش و نشاط داخل خانواده را کاهش داده است.

روزبه در پایان یادآور شد: معلمان نباید بگذارند از ارزش و اهمیت مادری و نقش و جایگاه خانواده در تربیت فرزندان واجتماعی شدن افراد کاسته شود و نشاط رفتاری معلمان خانم می‌تواند نقش انکارناپذیری در انتقال این ارزش‌ها به دانش‌آموزان دختر داشته باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.