سه شنبه، ۰۱ مهر ۹۳ - ۰۶:۳۱

زنگ بازگشایی مدارس در قزوین توسط استاندار قزوین و قائم مقام وزیر آموزش و پرورش به صدا درآمد که استاندار قزوین در این…

زنگ بازگشایی مدارس در قزوین توسط استاندار قزوین و قائم مقام وزیر آموزش و پرورش به صدا درآمد که استاندار قزوین در این مراسم بر جدی گرفتن آموزش مهارت‌های زندگی در مدارس تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه قزوین، مرتضی روزبه -استاندارقزوین- در مراسم بازگشایی مدارس که با حضور خلیل بابالو قائم مقام وزیر آموزش و پرورش و رئیس مرکز بین‌المللی مدارس خارج از کشور در دبیرستان دخترانه سعادت قزوین برگزار شد، اظهار کرد: جدی گرفتن مهارت‌های زندگی، یکی از دغدغه‌های جدی برای نسل نوجوان و جوان است چون تفاوت نسل جدید با گذشته زیاد شده و این تفاوت‌ها آشکار هم هست.

وی با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به معلمان، دانش‌آموزان و مدیران مدارس افزود: در گذشته جوان اگر به سن 18 یا 19 سالگی می‌رسید در بسیاری از زمینه‌ها تبحر و مهارت داشت و در اداره امور زندگی از توانمندی لازم برخوردار بود، نظام تربیتی جامعه هم به گونه‌ای بود که به نوعی مراکز خودآموزی و کارآموزی برای فرزندان بود.

استاندار قزوین ادامه داد: در حال حاضر در این زمینه نقص بزرگی وجود دارد و دانش‌آموزان و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی آمادگی لازم برای زندگی اجتماعی و خانوادگی را نداشته و بلوغ لازم را در این زمینه‌ها به‌دست نیاورده‌اند.

وی افزود: این چیزی نیست که با متون درسی و تعریف واحدهای درسی اصلاح شود بلکه بخش عمده‌ای از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی ریشه درعدم برخورداری جوانان از مهارت زندگی دارد و این موضوع باید در متن درس و فضای کلاس برای دانش‌آموزان تبیین و تشریح و به آن‌ها منتقل شود.

روزبه در ادامه با اشاره به نقش و جایگاه مادری در جامعه و خانواده‌ها خاطرنشان کرد: در جامعه به تدریج، نقش مادری برای دختران و زنان نقش اساسی خود را از دست می‌دهد و کار بیرون از خانه، ارزش و اهمیت درجه اول پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه مدیریت خانواده که در نظام دینی و تعلیم و تربیت از جایگاه بالایی برخوردار است، تصریح کرد: امروزه اهمیت رسالت مادری کاسته و اینگونه نهادینه شده که گویا حضور زن در خارج از خانه برای او شخصیت و ارزش بیشتری دارد و این زنگ خطری است که باید به آن توجه کرد.

استاندار افزود: این روند، ریشه بسیاری از مسائل و مشکلات اجتماعی و خانوادگی است که آرامش و نشاط داخل خانواده را کاهش داده است.

روزبه در پایان یادآور شد: معلمان نباید بگذارند از ارزش و اهمیت مادری و نقش و جایگاه خانواده در تربیت فرزندان واجتماعی شدن افراد کاسته شود و نشاط رفتاری معلمان خانم می‌تواند نقش انکارناپذیری در انتقال این ارزش‌ها به دانش‌آموزان دختر داشته باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *