دوشنبه، ۲۷ مرداد ۹۳ - ۱۱:۵۸

استاندار قزوین گفت: علاوه بر توجه به صادرات کشمش با توجه به اهمیت غذایی این محصول باید برای افزایش مصرف سرانه در داخل…

استاندار قزوین گفت: علاوه بر توجه به صادرات کشمش با توجه به اهمیت غذایی این محصول باید برای افزایش مصرف سرانه در داخل کشور نیز تلاش کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قزوین، مرتضی روزبه ظهر امروز در جلسه کارگروه کشمش استان که مقارن با دهمین سالگرد تاسیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی قزوین درمحل اتاق بازرگانی استان تشکیل شد، با بیان این مطلب افزود: مساله کشمش یکی از جدی‌ترین کارهایی که در دستور کار داریم.

‌وی ادامه داد: با توجه به اهمیت محصول کشمش باید با به مسائل جدی و اساسی این موضوع بپردازیم و تصمیم‌گیری‌های صورت گرفته را در جلسات بعدی بررسی کنیم تا به یک نتیجه خوب و کامل برسیم.

استاندارقزوین تاکید کرد: رقابت در خصوص صادرات کشمش در بین کشورهای جهان بسیار جدی است و ما باید به این واقعیت توجه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: عرصه رقابت یعنی عرصه هوشیاری، آگاهی، به روز بودن، شکار فرصت‌ها، فرصت طلب بودن و استفاده از فرصت‌هاست که باید به این امور پرداخت.

روزبه در ادامه افزود: اگر تا به حال به رقابت فکر نکرده‌ایم از الان بایستی ساز و کارهای خود را عوض کرده و به ساز و کارهای رقابتی تبدیل کنیم و در این راستا نباید به هیچ وجه و در هیچ زمان و موقعیتی بازار خود را در صحنه جهانی و بین المللی از دست بدهیم.

وی افزود: در عرصه رقابت در عرصه‌های داخلی و خارجی برای پابرجا و سرپا ماندن بایستی کار کنیم و در جهت تقویت محصولات بکوشیم در حالی‌که به غیر از کشمش خیلی از محصولات استان قابلیت رقابت را در عرصه صادرات دارند.

استاندارقزوین بر تلاش در جهت حل مشکل آفت زیتون نیز در استان تاکید کرد و افزود: ما محصولات بسیار با اهمیت قابل رقابتی در استان داریم که بایستی در راستای صادراتی کردن این محصولات با هدف رقابت تلاش کنیم.

وی افزود: براساس شاخص‌های بین المللی میزان بهره‌برداری از زمین‌های قابل کشت را نیز باید احصاء کنیم تا به یک رقم قابل قبول دست پیدا کنیم.

روزبه با اشاره به اهمیت منابع موجود آبی دراستان اظهار کرد: در حوزه استفاده از منابع موجود آبی نیز بایستی براساس معیارها و استانداردهای بین المللی عمل کنیم و در راستای توسعه شیوه‌های آبیاری نوین در استان در بخش کشاورزی بکوشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در گام بعدی نیز در بحث فرآوری، نگه‌داری، حمل و نقل، تبدیل و بسته بندی محصولات بایستی با یک بررسی کارشناسی مشکلات را احصاء کنیم و در جهت رفع آن‌ها بکوشیم چراکه در دنیای کنونی در حیطه رقابت توجه به این موارد بسیار مهم است.

استاندارقزوین تاکید کرد: با توجه به اهمیت غذایی کشمش در افزایش مصرف در داخل کشور نیز بایستی بکوشیم و بررسی کنیم که میزان مصرف سرانه کشمش در دنیا چه مقداراست و برای این امر نیز در کشور و استان فرهنگ سازی کنیم.

وی افزود: ما اگر بخواهیم به مصرف سرانه کشمش بر اساس شاخص‌های علمی برسیم، ناگزیریم تلاش‌های کارشناسی داشته باشیم و درخصوص تقویت فرآوری این محصول مهم بکوشیم.

روزبه افزود: بعد از فرهنگ سازی در تلاش سرانه کشمش در داخل بایستی به تقویت صادرات بیندیشیم و بطور جدی راهکارهای مناسب را احصاء کنیم تا پذیرای این مصولات از کشورهای دیگر نباشیم، چراکه بازار از خواب و غفلت ما استفاده می‌کند و این امر درخصوص تمامی محصولات صدق می کند.

وی با بیان اینکه استان در حوزه شورای ارتباطات خارجی بسیار ضعیف عمل کرده است، خاطرنشان کرد: ما بایستی از هر فرصتی برای تقویت صادرات استفاده کنیم.

استاندار قزوین افزود: بایستی استان قزوین را نیز به یک استان مطرح در سطح بین المللی تبدیل کنیم و این یک امر واجبی است که در این راستا بایستی تلاش کنیم.

وی گفت: باید از ظرفیت‌های داخل کشور نیز در دیگر استان‌ها استفاده کنیم و بهره ببریم و خواهرخواندگی را نباید درخصوص استان‌های کشورهای خارجی و به صورت صوری انجام دهیم، بلکه این امر را با هدف هم افزایی با استان‌های داخلی انجام دهیم و با مشارکت یکدیگر به بازارهای جهانی و بین المللی دست پیدا کنیم.

روزبه ایجاد دبیرخانه داخلی کشمش استان را یک امر مهم اعلام کرد و افزود: این امر یک مساله مهمی است که بهتر است به زودی ایجاد شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *