دوشنبه، ۰۷ مهر ۹۳ - ۱۱:۱۶

استاندار قم، موزه آستان حضرت معصومه(س) را جلوه‌گر عظمت این بانوی بزرگوار در اعصار مختلف دانست و تلاش برای توسعه آن را خواستار…

استاندار قم، موزه آستان حضرت معصومه(س) را جلوه‌گر عظمت این بانوی بزرگوار در اعصار مختلف دانست و تلاش برای توسعه آن را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق صالحی‌منش در بازدید از موزه آستان کریمه اهل بیت (س) آثار باستانی را جلوه‌گر، تاریخ ملت‌ها عنوان و اظهار کرد: کشور ایران نیز از این حیث دارای پیشینه‌ای بسیار غنی و شکوهمند است.

وی با اشاره به نمایش آثار اسلامی به جای مانده از اعصار مختلف در شهر مقدس قم، تصریح کرد: آثار اسلامی با وجود بارگاه حضرت معصومه (س) در قم جلوه‌ی دیگری داشته و عزت و عظمت این بانوی بزرگوار را به منصه ظهور می‌رساند.

وی همچنین شرایط حفظ و حراست از آثار تاریخی در موزه حرم حضرت معصومه(س) را مطلوب ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که با توسعه این موزه همه آثار باستانی و هدایای زائران کریمه اهل بیت(س) برای زائران و علاقه‌مندان به نمایش گذاشته شود.

به گزارش ایسنا، موزه آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) در میدان آستانه قم و در جوار مدرسه فیضیه قرار دارد؛ ساختمان فعلی موزه متعلق به سال 1361 است؛ اما خود موزه در آبان ماه 1314 شمسی تاسیس شده که از جمله قدیمی‌ترین و متنوع‌ترین موزه‌های کشور است.

ساختمان موزه فعلی مساحتی حدود یک هزار متر مربع دارد و شامل دو طبقه و دو تالار نمایش آثار و همچنین بخش‌های اداری، موزه‌داری، مخزن آثار، حراست و نگهبانی می‌شود و مجهز به سیستم‌های حفاظتی است.

این موزه از جهت موضوعی شامل بیش از 15 بخش از جمله قرآن‌های خطی، مسکوکات تاریخی، کاشی‌های مختلف دوره‌های اسلامی، انواع سفالینه‌ها، ظروف شیشه‌ای، آثار منبت کاری، آثار حجاری، آثار نقاشی، فلزکاری، پارچه‌های دستباف، قالی‌های دستباف و انواع درهای خاتم‌کاری می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *