دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۰۷:۰۱

استاندار مازندران گفت: با رایزنی‌های انجام شده برای احداث سرای تجاری به اجماع رسیده‌ایم و امید است با مشارکت تجار ایرانی این مهم…

استاندار مازندران گفت: با رایزنی‌های انجام شده برای احداث سرای تجاری به اجماع رسیده‌ایم و امید است با مشارکت تجار ایرانی این مهم محقق شود و نمایشگاه دائمی نیز برای فروش محصولات احداث گردد

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه مازندران به نقل از روابط عمومی استانداری، ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران، در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان، توسعه تجارت با کشور روسیه را یکی از فرصت‌های مهم برشمرد و اظهار کرد: با توجه به وجود راه‌های زمینی، هوایی و دریایی با تمامی کشورهای همسایه و قابلیت‌های استان در حوزه کشاورزی و صنعتی باید در حوزه صادرات این محصولات اقدامات اساسی صورت گیرد.

فلاح با اشاره به سفر هیات تجاری آستراخان به مازندران، گفت: با وجود اینکه چند ماهی از اتمام این سفر و انعقاد تفاهمنامه‌های همکاری فی‌مابین می‌گذرد، متاسفانه هنوز اقدام اساسی در جهت توسعه صادرات صورت نگرفته است.

استاندار مازندران با انتقاد از عدم فعالیت مطلوب و کارآمد دستگاه‌های اجرایی استان در جهت برطرف کردن موانع پیش روی صادرات، خاطرنشان کرد: امروز تمام کشورهای دنیا برای صادرات به روسیه برنامه‌ریزی می‌کنند، ولی با وجود استقبال استاندار آستاراخان از محصولات مازندرانی ما همچنان بدون برنامه عمل می‌کنیم.

مقام عالی دولت در مازندران، با بیان اینکه مجوزی برای هیات دولتی جهت سفر به کشورهای منطقه صادر نمی‌شود، گفت: در سفر هیات آستاراخان به مازندران مذاکرات خوبی صورت گرفت و توافقات بسیاری حاصل شد، لیکن حتی یک گزارش از این جلسات تا کنون به بنده ارائه نشده است.

وی افزود: هیات باید برای رفع موانع و تنگناها با رایزنی با سفرا گره این مشکلات را باز می‌کرد که متاسفانه به وظایف خود خوب عمل نکرده است.

استاندار مازندران با تاکید بر احداث سرای تجاری در آستراخان، اظهار کرد: با رایزنی‌های انجام شده برای احداث سرای تجاری به اجماع رسیده‌ایم و امید است با مشارکت تجار ایرانی این مهم محقق شود و نمایشگاه دائمی نیز برای فروش محصولات احداث شود.

فلاح خاطرنشان کرد: شورای سیاست‌گذاری صادرات باید بصورت مستمر تشکیل جلسه دهد و اتاق بازرگانی نیز باید اقدامات اساسی در توسعه صادرات صورت دهد.

علی احسانی، معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری مازندران، نیز با انتقاد از عملکرد سازمان در حوزه صادرات، گفت: بر اساس برنامه‌ای که در سال گذشته تدوین شده باید رقم صادرات به دو میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کرد که متاسفانه محقق نشده است.

احسانی با اشاره به اینکه برای برطرف کردن چالش‌های صادراتی فرم‌های نظر سنجی به سازمان‌ها ارسال شده است، اظهار کرد: متاسفانه سازمان‌های متولی بخش صادرات جلساتی با بخش خصوصی برگزار نکرده‌اند تا برنامه‌ریزی لازم در جهت برون رفت از مشکلات تدوین شود.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری مازندران با اشاره به مشکلات و چالش‌های صادراتی استان، یاد آور شد: باید مسئولان حوزه صادرات مسئولیت‌پذیر و ریسک‌پذیر باشند تا بتوانند مشکلات را از پیش رو بردارند و از فرصت‌ها و ظرفیت‌های توسعه صادرات به نحو بایسته استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه مدیران سازمان‌ها طی زمان‌بندی خاصی، برنامه عملیاتی خود در حوزه صادرات را به استانداری ارائه دهند، گفت: پایانه‌های مازندران باید تقویت شود تا فعالیت‌های صادراتی استان ارتقا یابد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.