سه شنبه، ۰۸ مهر ۹۳ - ۰۷:۳۳

کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان مرکزی با حضور دو نماینده از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان مرکزی با حضور دو نماینده از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، محمدحسین مقیمی، استاندار مرکزی در این جلسه ضمن تأکید بر اصلاح ساختار و نوسازی صنایع، اظهار کرد: نوسازی صنایع امری مهم در راستای رقابت‌پذیری در سطح دنیاست.

وی افزود: ایجاد یک واحد تولیدی در استان براساس طرح آمایش سرزمین باید با توجه به امکانات هر منطقه برنامه‌ریزی شود.

استاندار مرکزی ضمن اشاره به شرایط حاکم بر بورس اظهار کرد: واحدهای تولیدی منابع مورد نیاز را در اختیار ندارند که به موقع از بورس خرید کنند.

نعمت‌الله احمدی- عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی کاوه- نیز در این جلسه با ارائه 30 مورد از مسائل و مشکلات استانی و ملی اظهار کرد: کارخانجاتی که می‌توانستند 1200 کارگر را جذب کنند هم‌اکنون با 20 تا 30 درصد ظرفیت کار می‌کنند و تعدادی از آن‌ها تعطیل هستند، اگر این روند ادامه یابد در سطح کشور با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد.

وی کاهش تعرفه واردات طی دو سال گذشته، افزایش قیمت کالاهای داخلی نسبت به کالاهای وارداتی، افزایش قیمت انرژی و دستمزدها، پرداخت حق بیمه 23 درصدی کارفرما به کارگران، افزایش بهره بانکی، فرسودگی ماشین‌آلات و عدم رقابت با بازارهای جهانی، حمل و نقل، کالای قاچاق و عدم کنترل بر روی کالاهای وارداتی را از جمله این مشکلات برشمرد.

احمدی، کم‌اظهاری از نظر عددی و ریالی را دلیل عمده ضربه زدن به تولید عنوان و اظهار کرد: متاسفانه سازمان ملی استاندارد به وظیفه خود در این راستا خوب عمل نکرده است و کالاهای وارداتی کیفیت لازم را ندارند به طوری که پول این مملکت به راحتی خارج می‌شود در صورتی که مشابه آن محصول در کشور با کیفیت بهتر وجود دارد.

وی در پایان با بیان اینکه قطب صنعتی ساوه ایرادات بزرگی دارد، گفت: این منطقه نیز نیازمند تشکیل شورای گفت‌وگو است تا با فعال شدن این شورا مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی مستقر در این منطقه نیز حل و فصل شوند.

علیرضا زاوشی- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان- نیز اظهار کرد: تعرفه در همه کشورها ابزاری است به منظور حمایت از تولید داخل و در زمان‌ها و مکان‌های مختلف ممکن است تغییر کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: در سال‌های گذشته بر اساس استدلال افراد در جهت افزایش یا کاهش تعرفه، کمیسیون ماده یک در سطح کشور برگزار و براساس گزارشات تصمیم‌گیری می‌شد.

وی گفت: امسال فقط یک بار در سال این تغییر تعرفه انجام می‌شود و در حال حاضر قبل از پایان سال بهترین موقع است تا اگر حقی از تولید داخل ضایع می‌شود و به صلاح مملکت است تا تعرفه افزایش یا کاهش یابد بررسی شده و موضوع در کمیسیون ماده یک پیگیری و برای اول سال عملیاتی شود.

زاوشی خاطرنشان کرد: زمانی که با ظرفیت پایین و بهره بانکی بالا کار کنیم قطعا قیمت تمام شده محصول افزایش و قدرت رقابت با دیگر کشورها پایین می‌آید.

محمدرضا عاشوری- معاون برنامه‌ریزی استاندار- نیز در حاشیه این جلسه افزود: بنا بر درخواست انجمن مدیران صنایع 30 مورد از مسائل و مشکلات صنایع توسط یکی از نمایندگان در این جلسه مطرح شد.

وی گفت: مسائل و مشکلات استانی در داخل استان قابل حل است اما مواردی از قبیل تعرفه‌ها و تغییر تعرفه‌ها، اصلاح نظام مالیاتی و واردات و صادرات و گمرک و حمل و نقل که تصمیم‌گیری‌های مربوط به آن جنبه ملی دارد مقرر شد با توجه به درخواست‌ها جمع‌بندی و به وزارتخانه مربوطه منعکس شود.

معاون برنامه‌ریزی استانداری افزود: در این جلسه دو نماینده از طرف معاون اول رئیس‌جمهور حضور داشتند و مقرر شد تا در حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور این موارد مطرح و پیگیری شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.