پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۰۷:۴۴

به گزارش ایرنا ˈسیدعلی اکبر پرویزیˈ روز پنجشنبه در همایش روز صنعت، معدن و تجارت در جمع صنعتگران و معدنکاران این استان اظهار…

به گزارش ایرنا ˈسیدعلی اکبر پرویزیˈ روز پنجشنبه در همایش روز صنعت، معدن و تجارت در جمع صنعتگران و معدنکاران این استان اظهار کرد: اکنون منابع بانک ها در این استان 14 هزار میلیارد ریال و مصرفشان حدود 30 هزار میلیارد ریال است.

وی اضافه کرد: دو برابر شدن مصارف بانک ها به نسبت منابع آنها، موجب شده تا بانک های دولتی استان نتوانند تسهیلات مورد نیاز را برای پرداخت به صنعتگران و معدنکاران تامین کنند.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی افزود: برای حل مشکل کمبود منابع مالی بانک های استان، باید بانک مرکزی خط اعتباری ویژه ای را برای پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و اقتصاد اختصاص دهد.

پرویزی اضافه کرد: با توجه به طرح موضوع کمبود منابع بانک های استان به خصوص برای پرداخت تسهیلات 12 هزار و 500 میلیارد ریالی سفر رهبری، در نشست با مدیران بانک مرکزی، بنا شد این مشکل بزودی رفع شود.

وی افزود: علاوه بر آن تعدادی از واحدهای بزرگ صنعتی استان مشکلاتی را برای دریافت تسهیلات داشتند که با موافقت بانک مرکزی این مشکلات نیز رفع شده است.

کاهش سود تسهیلات بانکی به نفع رانت خواران

استاندار خراسان شمالی گفت: کاهش سود تسهیلات بانکی که بارها از سوی دست اندرکاران بخش صنعت و اقتصاد کشور بیان می شود، به نفع رانت خواران و دلالان خواهد بود.

پرویزی افزود: اگر چرخه اقتصادی کشور از حالت بیمارگونه فعلی خارج شود، فعالیت تولیدی و اقتصادی رونق می گیرد و بخش اقتصادی ما نیاز به دریافت تسهیلات بانکی با بهره 22 درصدی نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: در شرایط اقتصاد بیمار و بسته شدن دروازه کشور، دست اندرکاران صنعت و تولید ما دچار مشکل شده و واردات بی رویه تولیدات مشابه از خارج نیز این مشکلات را دو چندان کرده است.

نماینده عالی دولت در استان خراسان شمالی گفت: اگر از حالت اقتصاد بیمار خارج شویم، و واحدهای صنعتی ما با تمام ظرفیت کار کنند، علاوه بر کاهش هزینه تمام شده، سود آنان نیز بیشتر می شود و نیازی به تسهیلات نخواهند داشت.

شفاف سازی قانون مالیات بر ارزش افزوده

استاندار خراسان شمالی در مورد اعتراض تولید کنندگان نسبت به دریافت هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده، گفت: مالیات از منابع درآمدی برای دولت هاست و گردش مالی اکثر دولت ها از این منبع مالی تامین می شود.

پرویزی افزود: در شرایط فعلی به دلیل شفاف نبودن قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده، این مالیات که باید از مصرف کننده نهایی دریافت شود از تولید کننده دریافت می شود و این معضل باید با شفاف سازی قانون مالیاتی از سوی مجلس مرتفع شود.

وی اضافه کرد: براساس آمار بیشترین درآمد مالیاتی خراسان شمالی از ناحیه دستمزد کارگران و حقوق کارمندان دولت و شرکت های بزرگ صنعتی تامین می شود و کمتر از هشت تا 9 درصد از درآمد مالیاتی استان از جیب اصناف و بازاریان است.

رییس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بررسی آماری نشان می دهد که دخل و خرج شهروندان این استان همخوانی ندارد.

ˈموسی الرضا ثروتیˈ در این همایش اظهار کرد: طبق همین آمار درآمد مردم استان خراسان شمالی در سال 84 میلیون ریال و مخارج آنان 105 میلیون ریال بوده است.

وی اضافه کرد: ناهمخوانی درآمد مردم این استان با مخارجشان موجب شده تا اکثر مردم برای جبران کسری درآمد خود به بانک ها روی آورند و همه آنان به این بنگاه های اقتصادی بدهکار شوند.

وی میانگین درآمد سالانه مردم ایران را 135 میلیون ریال و مخارجشان را 105 میلیون ریال اعلام کرد که به طور میانگین درآمدشان بیشتر از مخارجشان است.

نماینده مردم پنج شهرستان خراسان شمالی گفت: مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 93 حدود 10 درصد از منابع ریالی صندوق توسعه ملی را برای پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن مصوب کرده است.

ثروتی افزود: براساس این مصوبه مجلس 60 هزار میلیارد ریال از منابع مالی صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن اختصاص داده می شود.

وی اضافه کرد: منابع این صندوق نیز به صورت گلوبال است به صورتی که محدودیتی برای استان ها در دریافت تسهیلات وجود نداشته و هر استان بتواند طرحش را سریعتر ارجاع دهد می تواند از منابع بیشتری برخوردار شود.

وی افزود: استان خراسان شمالی طبق آمار تاکنون 300 میلیارد ریال از این صندوق تسهیلات دریافت کرده که حدود یک دهم درصد رقم مصوب مجلس است.

وی از صنعتگران و معدنکاران خراسان شمالی که مشکل بدهی معوقه و یا چک برگشتی ندارند، خواست تا از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تامین سرمایه در گردش و توسعه بنگاه های اقتصادیشان استفاده کنند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز گفت: 50 درصد از اشتغال این استان مربوط به بخش صنعت و معدن است و بر این اساس باید به این بخش بخصوص در زمینه تامین منابع مالی از سوی بانک های استان کمک بیشتری صورت گیرد.

یحیی نیکدل اضافه کرد: با نرخ سود بانکی 25 تا 28 درصدی برای بخش تولیدی و صنعتی، نمی توان امید به فعالیت این واحدها داشت و این نرخ سود صنعتگران را نابود خواهد کرد.

وی افزود:دست اندرکاران صنعت استان خراسان شمالی به دلیل نداشتن زیرساخت های مناسب بیشترین زیان را از اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه ها متحمل شدند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: این در حالی است که دولت کمترین کمک را نیز به این بخش ها نداشته است.

مدیرعامل خانه صنعت و معدن خراسان شمالی نیز مشکل اصلی این بخش را نرخ بالای سود بانکی و بی عدالتی در اخذ مالیات دانست.

امید حیدریان افزود: در چنین شرایطی که سود بانکی بالای 25 درصد و دریافت مالیات نیز بدون رعایت سقف درآمدی از صنعتگران و معدنکاران دریافت می شود، نمی توان امیدی به فعالیت داشت.

در پایان این همایش از شش واحد تولیدی صنعتی و معدنی برتر استان خراسان شمالی در سال 92 قدردانی شد. ک/2

2712/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.