جمعه، ۳۰ خرداد ۹۳ - ۰۱:۵۸

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈابراهیم رضایی بابادیˈ روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری گیلانغرب با اشاره به وجود اتفاقات و درگیری داخل عراق،…

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈابراهیم رضایی بابادیˈ روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری گیلانغرب با اشاره به وجود اتفاقات و درگیری داخل عراق، افزود: مسوولان باید پیگیر راه اندازی هر چه سریعتر بازارچه مرزی سومار باشند تا قول هایی که به مردم این منطقه مرزی داده شده، عملی شود.

وی تصریح کرد: راه اندازی بازارچه مرزی سومار موجب مرتفع شدن بخشی از مشکلات مردم این مناطق مرزی شده و بیکاری و مشکل معیشتی و درآمدی مردم را بر طرف می کند.

رضایی بابادی در ادامه با تاکید بر ضرورت استفاده از منابع آبی مناطق مرزی برای تامین آب مورد نیاز اراضی کشاورزی گفت: تحقق این مهم موجب ایجاد اشتغال پایدار و رونق تولید بخش کشاورزی و اقتصادی منطقه می شود.

وی همچنین بر ضرورت تکمیل پروژه های در دست اقدام در حوزه سدهای زاگرس، سراب و سد کل کش تاکید کرد و از اختصاص هفت میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی و ماده 180 برای ادامه کار سد کل کش در منطقه گیلانغرب خبر داد.

استاندار کرمانشاه یادآور شد: همچنین 31 میلیارد و 600 میلیون ریال اعتبار بمنظور ایجاد تقاطع غیرهمسطح در سه راهی گیلانغرب – ایلام – کرمانشاه برای جلوگیری از بروز سوانح جاده ای در این نقطه حادثه خیز اختصاص یافته که عملیات اجرایی آن نیز تا یکماه آینده آغاز و پیش بینی می شود در مدت یکسال نیز به اتمام برسد.

رضایی بابادی همچنین از تامین اعتبار برای روکش آسفالت بخشی از جاده گیلانغرب به قصرشیرین در ماه های آینده خبر داد و اظهار کرد: عملیات اجرایی روکش آسفالت جاده گواور به چیکان منصوری و گواور به سرپل ذهاب درحوزه استحفاظی شهرستان گیلانغرب نیز تا یک ماه آینده آغاز می شود.

نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه از برنامه ریزی لازم بمنظور آغاز عملیات اجرایی احداث شبکه های پایین دست سدهای سراب و زاگرس بمنظور تامین آب مورد نیاز آبیاری دو هزار هکتار زمین کشاورزی حداکثر تا 15 روز آینده خبر داد.

رضایی بابادی افزود: 40 درصد از منابع اعتباری استان کرمانشاه به حوزه سیستم های آبیاری تحت فشار گیلانغرب با توجه به ضرورت واگذاری و انتقال آب از سدهای مذکور به اراضی کشاورزی این شهرستان اختصاص یافته است.

وی گفت: مجتمع آبرسانی مرحله اول ˈمهرقلعه رمنˈ در بخش گواور نیز بمنظور تامین آب شرب پنج روستا تا یک ماه آینده تکمیل می شود ضمن اینکه اعتبار لازم برای تکمیل گام دوم این پروژه با برخورداری شش روستای دیگر از آب شرب نیز اختصاص یافته است.

نماینده مردم قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: هم اکنون بیکاری در شهرستان گیلانغرب به مرز خطر رسیده و نیازمند اقدامی جدی در راستای حل این معضل هستیم.

ˈفتح اله حسینیˈ افزود: در حوزه اجرای شبکه های آبرسانی به اراضی پایین دست سدها، بخش بهداشت و درمان، راه و شهرسازی و گاز رسانی نیز این شهرستان همچنان مشکل دارد که می طلبد مسوولان پیگیری لازم را در خصوص رفع این مشکلات انجام دهند.

مدیرکل شیلات استان کرمانشاه نیز در این جلسه گفت: با توجه به ظرفیت خوب شهرستان گیلانغرب در پرورش ماهیان خاویاری و سردابی، تاکنون 10 متقاضی پرورش ماهی در سدهای این شهرستان با قابلیت تولید یک هزار و 500 تن ماهی در سال به مبادی ذیربط معرفی شده اند.

ˈکیومرث شهبازیˈ افزود: 80 قطعه ماهی خاویاری قابل استحصال از مزرعه گیلانغرب تحویل مرکز استحصال شمال کشور شده و چهار هزار قطعه بچه ماهی خاویاری در مزرعه سراب گیلانغرب رها سازی شده است ضمن اینکه شش گونه ماهی خاویاری که در دریای خزر زیست می کنند برای پرورش به گیلانغرب آورده شده و اکنون به سن بلوغ جنسی رسیده اند.

وی از جانمایی ایجاد سایت پرورش ماهیان خاویاری با ظرفیت یک هزار تن در خروجی رودخانه گلین از توابع شهرستان گیلانغرب خبر داد و یادآور شد: ساخت سایت پرورش ماهیان سردآبی نیز با ظرفیت 300 تن در خروجی تونل سد زاگرس در دست انجام است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در این نشست با بیان اینکه یک و هفت دهم درصد کل اکتشاف استان در حوزه معادن است، از اجرای برنامه اکتشافات معدنی در قسمت های جنوبی و غربی استان بویژه گیلانغرب خبر داد.

ˈرضا رحیمیˈ تاکید کرد: واگذاری معادن در شهرستان گیلانغرب به ایثارگران، خانواده های شهدا و دانش آموخته گان بومی در اولویت قرار گرفته و بزودی سامان دهی می شود.

وی با اشاره به اینکه 160 محصول از معادن قیر طبیعی قابلیت استخراج دارند، اظهار کرد: ایجاد صنایع وابسته تبدیلی و فرآوری قیر در دستور کار قرار گرفته و مجوز آن برای جانمایی این صنایع نیز صادر شده است.

7398/567/712

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.