پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۶

ˈمهدی زندیه وکیلیˈ روز چهارشنبه در نشست استاندارد سازی مصالح ساختمانی در اراک افزود: موضوع استاندارد سازی مصالح ساختمانی و به کارگیری افراد…

ˈمهدی زندیه وکیلیˈ روز چهارشنبه در نشست استاندارد سازی مصالح ساختمانی در اراک افزود: موضوع استاندارد سازی مصالح ساختمانی و به کارگیری افراد متخصص و با صلاحیت در طراحی، نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی از مباحث بسیار مهمی است که در مقاوم سازی ساختمان ها مطرح است و این موضوع به عنوان یکی از اصول اولیه در ساخت و سازها با جدیت در سطح استان مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برای تحقق این امر در شورای فنی استان چهار کمیته پیمان، آموزش، نظارت و کمیته مصالح استاندارد با عضویت مدیران فنی و اجرایی تشکیل و مقرر شده که با بازدیدهای دوره ای از مراکز تولید مصالح ساختمانی نظارت بیشتری در به کارگیری استانداردها در تولید مصالح صورت پذیرد.

معاون عمرانی استاندار مرکزی بیان کرد: برخی از پیمانکاران ساختمان های دولتی با وجود اینکه تکلیف قانونی در استفاده از مصالح استاندارد نسبت به این مهم غفلت می کنند که ورود کمیته فنی در این حوزه و نظارت های مستمر بر الزام استفاده از مصالح استاندارد این نقیصه را برطرف کرد.

زندیه وکیلی گفت: اخذ گواهی استاندارد برای مصالح تولیدی توسط تعدادی از واحدهای تولید بتن آماده در استان الزام را برای اجباری شدن استفاده از بتن های آماده استاندارد در ساخت و سازها توسط پیمانکاران ساختمانی ایجاد کرده است.

وی عنوان کرد: نهادینه شدن به کارگیری مصالح ساختمانی استاندارد در فرآیند ساخت و سازها نیاز به زمان بیشتری دارد، ولی در حال حاضر با نظارت های بیشتر از سوی کمیته فنی و دیگر دستگا ههای مرتبط روند کیفی انجام کار بهبود یافته و با خاطیان نیز به صورت موردی برخورد شده است.

وی در خصوص اعطای شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در استان مرکزی نیز گفت: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان سندی است که توسط سازمان نظام مهندسی استان صادر می شود و حاوی اطلاعات فنی و ملکی ساختمان بوده و نحوه رعایت مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی در این شناسنامه قید می شود و در تمامی نقل و انتقالات ساختمانی همراه با نقشه های ساخت، تحویل خریداران می شود تا از مشخصات ساختمانی که خریداری می کنند، مطلع شوند.

زندیه وکیلی اضافه کرد: خوشبختانه در استان مرکزی از مدت ها قبل صدور شناسنامه فنی و ملکی برای ساختمان ها آغاز شده و در این حوزه نسبت به استان های جلوتر است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی در ادامه به موضوع بافت های فرسوده در شهرهای مختلف استان مرکزی اشاره کرد و افزود: غیر مقاوم بودن ساختمان، ریز دانگی پلاک ها و نفوذ ناپذیری از ویژگی های بافت های فرسوده است که این معضل در شهرهای اراک و ساوه حادتر است و در قالب سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه نشین نیازمند ساماندهی است.

وی اظهار کرد: در راستای اجرای طرح بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده در استان اقداماتی از قبیل شناسایی این مناطق و جلوگیری از رشد سکونتگاه های غیر رسمی انجام شده و تعداد قابل ملاحظه ای از ساختمان ها در این مناطق نوسازی شده است ولی در مجموع روند این ساماندهی رضایت بخش نیست.

زندیه وکیلی عنوان کرد: مشکل اصلی در نوسازی بافت های فرسودهاستان تداخل این مناطق با بافت های تاریخی شهرها است و ساکنان این مناطق به زندگی در این بافت ها و حفظ محله های قدیمی علاقه دارند که در این رابطه فرهنگ سازی و سیاست های تشویقی و حمایتی لازم است.

زندیه وکیلی خاطرنشان کرد: ساخت پروژه های کوچک در این بافت ها از سوی شرکت عمران و مسکن سازان و سازمان بهسازی و نوسازی برای تحریک ساکنان، افزایش تراکم و تخفیف در صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری ها و ارایه تسهیلات نوسازی توسط بانک ها از موارد تشویقی در اجرای سریع تر این طرح محسوب می شود. ک/2

7115/560/

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.