پنجشنبه، ۱۵ خرداد ۹۳ - ۰۵:۰۲

به گزارش خبرنگار مهر، علی اوسط هاشمی صبح پنجشنبه در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهر زاهدان بیان داشت: رشد روزافزون جمعيت شهري…

به گزارش خبرنگار مهر، علی اوسط هاشمی صبح پنجشنبه در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهر زاهدان بیان داشت: رشد روزافزون جمعيت شهري وجود حجم عظيمي از فاضلاب ناشي از مراكز جمعيتي و نگراني هاي زيست محيطي از سويي و كمبود منابع اب شيرين از سوي ديگر ضرورت بهره برداري مطلوب از پساب فاضلاب را گوشزد مي كند.

وی ادامه داد:  شهر زاهدان در منطقه ای قرار گرفته که به لحاظ جغرافیایی جزو مناطق گرم و خشک محسوب می شود  و استحصال حتی یک قطره آب در این شهر بسیار ارزشمند و حیاتی است.

وی استحصال آب از پساب فاضلاب های خانگی و صنعتی را جهت آبياري فضاي سبز عمومي، كشاورزي و سيراب كردن زمين هاي خشك جهت بالا بردن سطح آب چاه ها و صنعت  را بسیار دارای اهمیت و ضروری خواند.

هاشمی بیان داشت: با راه اندازی کامل تصفیه خانه و شبکه انتقال فاضلاب زاهدان و استحصال روزانه بیش از 300  لیتر آب در ثانیه می توان فضای سبز این شهر را که همواره از مشکل بی آبی رنج می برد سیراب کرد. 

وی ابراز داشت:  با تامین این میزان آب برای فضای سبز زاهدان دیگر هیچ مشکلی در زمینه توسعه فضای سبز و تغییر چهره این شهر از حالت خشک وجود نخواهد داشت  و می توان از آب استحصال شده برای فضای سبز، تقویت چاههای کشاورزی و تامین آب واحدهای صنعتی استفاده کرد.

وی بیان کرد: توسعه فضای سبز برای شهرهای سیستان و بلوچستان به ویژه زاهدان بسیار ضروری است زیرا این شهر به عنوان تابلوی استان دارای اهمیت بوده و پیشانی منطقه محسوب می شود.

استاندار تاکید کرد: چهره خشک زاهدان را باید با گسترش فضای سبز، ایجاد بوستان ها و فضای سبز در داخل منازل، ادارات و اماکن عمومی تغییر داد تا بتوان فضایی سرشار از آرامش برای شهروندان ایجاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، تصفیه خانه فاضلاب زاهدان در زمینی به مساحت 24هکتار در شرق این شهر قرار دارد که در افق طرح جمعیتی حدود 900 هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد.

این پروژه شامل 17 کیلومتر خط انتقال، مخزن و ایستگاه پمپاژ است که تا کنون 430 میلیارد ریال برای احداث آن هزینه شده است.

با اتمام عملیات این پروژه پساب تصفیه شده به جنوب و جنوب غرب زاهدان منتقل می شود و بخشی از این پساب به منظور توسعه فضای سبز شهر در اختیار شهرداری و بخش دیگری از پساب در اختیار شرکت آب منطقه ای استان برای انتقال به بالادست سفره زیرزمینی و تغذیه مصنوعی سفره قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.