پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۵:۲۱

خبرگزاری ایسنا: روزنامه وال استریت ژورنال در یادداشتی از مواضع مثبت برخی قانون‌گذاران انگلیسی به سرپرستی جک استراو، وزیر پیشین وزارت خارجه این کشور…

خبرگزاری ایسنا: روزنامه وال استریت ژورنال در یادداشتی از مواضع مثبت برخی قانون‌گذاران انگلیسی به سرپرستی جک استراو، وزیر پیشین وزارت خارجه این کشور نسبت به ایران در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی نوشت.

 روزنامه وال استریت ژورنال در یادداشتی درباره تحولات اخیر در مواضع دولت دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس نسبت به ایران و تمایل این کشور برای بازگشایی سفارتش در تهران با اشاره به اظهارات اخیر ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس مبنی بر ضرورت بازگشایی سفارت این کشور در تهران می نویسد باید جست‌وجو کرد که چه تحولاتی در ایران رخ داده است که مواضع انگلیس تغییر یافته است. به نظر می‌رسد دلیل اصلی بر سر کار آمدن حسن روحانی رییس جمهور ایران در سال گذشته است.

این روزنامه در ادامه با اشاره به سفر هیأتی از انگلیس به سرپرستی جک استراو وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در دوران نخست‌وزیری تونی بلر به تهران و اظهارات مثبت آن‌ها پس از بازگشت از تهران با سه مقام انگلیسی که در این سفر حضور داشتند گفت‌وگویی داشته است.

جک استراو، بن والاس و نورمن لامونت نمایندگان مجلس بریتانیا در طول روزهای گذتشه محدودیت‌های ایجاد شده توسط تحریم‌های آمریکا به بانک‌های انگلیسی به دلیل تجارت با ایران مورد انتقاد قرار داده‌اند. در همین راستا جک استراو در ماه مارس در گفت‌وگویی اعلام کرد: محدودیت‌های اعمال شده از سوی آمریکا برای موسسات مالی انگلیس غیر قابل قبول است.

این روزنامه در گفت‌وگو با این سه مقام انگلیسی درباره جایگاه ایران در منطقه و عرصه بین‌المللی می‌نویسد: هر سه مقام اعلام می کنند که تهران برای تجارت انگلیس خوب بوده و یک کشور ضروری برای برون‌رفت از بحران‌های بوجودآمده در خاور‌میانه است.

والاس در پاسخ به سوال این روزنامه درباره درخواست عذرخواهی برای حوادث پیش آمده درباره سفارت انگلیس در سال 2011 ادعا کرد: آن‌ها (ایرانیان) پشیمانی خود را اعلام کرده‌اند.

همچنین جک استراو در پاسخ به این سوال که ایرانیان هر هفته روز جمعه شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس سر می‌دهند و این کار را در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی نیز ادامه می‌دهند، این شعارها چه معنایی دارد؟ می گوید: آیا من باید چنین اظهاراتی را قبول کنم؟ نه، من قبول نمی‌کنم و این شعارها دلیل نمی‌شود که ما تلاشی برای ایجاد روابط نداشته باشیم. آیا من درک می کنم که چرا آن‌ها این شعارها را بیان می‌کنند؟ بله، درک می‌کنم. چون شما باید تاریخ ایران را درک کنید و به یاد بیاورید کودتای انجام شده علیه مصدق را که در سال 1953 و تحقیر های انجام شده توسط انگلیس و آمریکا و تمام جزئیات آن را.

لامونت با اشاره به دوران ریاست جمهوری حسن روحانی اعلام می‌کند: به طور آشکار حضور حسن روحانی باعث تقویت اعتماد‌سازی برای تجارت می‌شود. وزرایی که ما با آن‌ها دیدارکردیم کاملا تاثیرگذارهستند. من باید بگویم که همه آن‌ها دارای مدارج از دانشگاه‌های آمریکا هستند. سوال این است که آیا این وزرا بطور واقع می‌توانند نمایندگی حکومت ایران را برعهده داشته باشند؟ کمی سخت است. همه ما می‌دانیم که رییس جمهور ایران قدرت محدودی دارد اما من باور می‌کنم که وی می‌تواند با انجام مذاکرات کارها را به جلو پیش برد.

والاس در پاسخ به سوال دیگری درباره جایگاه ایران در منطقه اضافه می‌کند: تهران می تواند قدرت خود را برای حفظ یکپارچگی و صلح استفاده کند و جایگاهی را در پشت میز مذاکرات بدست آورد.

این اظهارات جک استراو، نورمن لامونت و بن والاس سه مقام انگلیسی که در ماه‌های گذشته به تهران سفر کرده‌اند، واکنش‌های گسترده ای به همراه داشته است. به گونه‌ای که پایگاه اینترنتی بریت بارت در گزارشی با اشاره به یادداشت وال استریت ژورنال می‌نویسد: قانون‌گذاران انگلیسی از جمله وزیر خارجه پیشین این کشور به‌دنبال لابی برای ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.