یکشنبه، ۰۲ شهریور ۹۳ - ۱۱:۳۷

معاون شیلات لرستان گفت: شرایط استرس‎زا بر میزان رشد ماهی تأثیر منفی می‌‎گذارد و مقدار مصرف غذا و اشت‌ها نیز کم می‌‎شود. مهرداد…

معاون شیلات لرستان گفت: شرایط استرس‎زا بر میزان رشد ماهی تأثیر منفی می‌‎گذارد و مقدار مصرف غذا و اشت‌ها نیز کم می‌‎شود.

مهرداد مرادی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان، بیان کرد: در هر مرحله‎ای از دوره پرورش، در صورتی که ماهی‎‌ها در شرایط مطلوب قرار داشته باشند و نیازهای محیطی (دما و کیفیت آب) و تغذیه‎ای (تأمین نیازهای غذایی و مقدار کافی غذا) آنان تأمین باشد، باید رشد معینی داشته باشند که این رشد هم از نظر طول و هم از نظر افزایش وزن، مطرح است.

وی اضافه‌کرد: از جمله عوامل مؤثر در کاهش رشد ماهی گل آلودگی است که در استخرهای پرورش باعث تأثیر منفی در گرفتن غذا توسط آن‌ها و تحریک فیزیکی آبشش می‌‎شود.

مرادی ادامه‌داد: عدم نظافت استخر و شست‎وشوی آن و کاهش سرعت جریان آب در استخرهای پرورش ماهی باعث افزایش مواد معلق و تجمع فضولات ماهی و پس مانده موادغذایی شده که شکوفایی پلانکتون‎‌ها در آب و انجام فعالیت‎های بی‎هوازی در اثر تجمع فضولات در کف استخر می‌‎شود که در نتیجه میزان اکسیژن مناسب را کاهش و نیز سبب تحریک آبشش‎های ماهی خواهد شد.

معاون شیلات لرستان افزود: در نتیجه باعث افزایش گازهای مضر از قبیل سولفید هیدروژن (H۲S) می‌‎شود که در میزان رشد ماهی اثر منفی خواهد داشت.

این پژوهشگر آبزی‎پروری اظهارکرد: همچنین افزایش سرعت آب در استخرهای پرورش ماهی به میزان بیش از ۲۰ سانتی‎متر در ثانیه باعث می‌‎شود که ماهی به طرف جریان آب حرکت کرده و انرژی زیادی برای مقابله با این جریان صرف کند بنابراین سوخت و ساز بیشتری برای غلبه بر جریان آب و شنا کردن صرف می‌‎کند و همین مسئله باعث می‌‎شود در میزان رشد ماهی تأثیر منفی گذاشته و کاهش رشد را به دنبال خواهد داشت.

مرادی با بیان اینکه تأثیر هر عامل محیطی یا تغییراتی که روی شرایط طبیعی ماهی باعث ایجاد اختلال می‌‎کند استرس گفته می‌‎شود، تصریح کرد: محرک‎هایی که در جانور استرس ایجاد می‌‎کنند به عنوان فاکتور استرس یا استرس‎زا شناخته می‌‎شود.

معاون شیلات لرستان گفت: از آنجایی که سازگاری و انطباق ماهیان با مصرف انرژی همراه است بنابراین شرایط استرس‎زا بر میزان رشد ماهی تأثیر منفی می‌‎گذارد و مقدار مصرف غذا و اشت‌ها نیز کم می‌‎شود.

وی یادآور شد: استرس جنبه‎های زیادی دارد که ممکن است در بعضی مکان‎‌ها تأثیر شدید‌تر و در جاهایی دیگر اثر کمتری داشته باشد درصورتی که عوامل استرس‎زا زیاد و مدت اثر آن بیشتر باشد موجب استرس حاد می‌‎شود مدت پاسخ به استرس به مدت زمان استرس وارد شده بستگی دارد.

مرادی خاطرنشان کرد: استرس باعث کاهش مقاومت ماهی در مقابله با بیماری شده و در این شرایط بسیاری از مسائلی که در حالت طبیعی برای ماهی مشکل ساز نیستند به صورت یک مسئله مشکل‎زا بروز می‌‎کنند. در طول دوره پرورش عدم ایجاد استرس غیرقابل اجتناب است و در فعالیت‎های روزانه وجود دارد.

این کار‌شناس آبزی‎پروری بیان کرد: اعمالی نظیر وزن کردن ماهی، رقم‎بندی، درمان بیماری‎‌ها، شست‎وشوی استخر‌ها، جابجایی ماهی‎‌ها و… جزء اقدامات پرورش ماهی است که نمی‌‎توان از آن اجتناب کرد. رایج‎‌ترین عامل استرس‎زا در آبزی‎پروری اکسیژن کم، نوسان دما، تراکم ماهی، دمای بالای آب، دستکاری و مواد شیمیایی و سمی است، آشکار‌ترین تأثیر استرس مزمن بر اعمال تنفسی ماهی است.

وی اضافه کرد: بیماری‎های محیطی، گروهی از بیماری‎های غیرعفونی هستند که با برهم زدن شرایط مناسب و متعادل محیطی و ایجاد اختلال در شرایط محیطی حادث می‌‎شوند.

مرادی ادامه داد: گاهی اوقات مسائل بسیار ساده و پیش پا افتاده مانند بازدیدهای غیرضروری افراد و عدم کنترل کیفیت آب ورودی به مزرعه باعث افزایش رسوبات و شست‎وشوی مکرر می‌‎شود. جابجایی زیاد ماهی، بکارگیری روش‎های نامناسب دارو‌ها موجب استرس بر آبزیان می‌‎شود که باعث کاهش رشد و زمینه ساز بروز و تشدید بیماری‎های محیطی می‌‎شود.

این محقق آبزی‎پروری تصریح کرد: بنابراین پرورش دهندگان باید راهکارهای عملی جهت کاهش استرس را با توجه به محیط پرورش در نظر گرفته که مدت زمان استرس را به حداقل زمان کاهش دهند تا ماهی به شرایط طبیعی خود برگردد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *