چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۰۹:۱۳

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد حسینی در دیدار با مجدالدین معلمی سرپرست حوزه هنری قم با اشاره به این نکته که مقاطع تاریخی…

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد حسینی در دیدار با مجدالدین معلمی سرپرست حوزه هنری قم با اشاره به این نکته که مقاطع تاریخی دوران پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هر دو ریشه در تاریخ عاشورا دارند، بر اهمیت مقوله هنر در ثبت و انتقال ارزش های این دو مقطع ارزشمند تاریخ کشور تاکید کرد.

وی با تبیین و معرفی ساختار و وظایف بنیاد حفظ آثار گفت: تمام افراد جامعه، نهادها و مراکزی که به نوعی مرتبط با دفاع مقدس هستند، مورد خطاب بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش ها قرار می گیرند و لذا جامعه هنری استان برای زنده نگهداشتن فرهنگ دفاع مقدس و انتقال آن به نسل های آینده باید تلاش مضاعفی از خود نشان دهد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قم همچنین به پروژه ساخت موزه انقلاب و دفاع مقدس در قم اشاره کرد و ابراز داشت: این موزه با دو ویژگی خاص نقش زنان و روحانیت در انقلاب و  دفاع مقدس، محل همگرایی جامعه هنری و جامعه ایثارگران است و ظرفیت هنری استان در معرفی و ثبت ماندگار تاریخ ارزشمند انقلاب و دفاع مقدس در این موزه تبلور می‌یابد.

وی تعدد مراکز و انجمن‌های هنری در استان و عدم خروجی محسوس در زمینه دفاع مقدس را یکی از مسائل لازم التوجه برشمرد و ابراز داشت: این مراکز باید به نوعی به بنیاد حفظ آثار متصل شوند تا در این زمینه استان شاهد جهشی عظیم در ترویج مفاهیم ارزشی و متعالی فرهنگ ایثار و شهادت باشد.

حسینی همچنین به وجود دغدغه‌های مربوط به حوزه چاپ و نشر در استان و نیز لزوم تشکیل کارگروه محتوایی موزه اشاره کرد و افزود: موزه انقلاب و دفاع مقدس، مجموعه معظمی است که سعی شده نیازهای فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و … افراد و خانواده‌ها با حضور در آن، مرتفع شود و لذا نیاز به کارگروه هنری داریم که تاریخ و فراز و نشیب آن را به درستی درک کرده باشد.

بازدید هنرمندان و نویسندگان از موزه‌های دفاع مقدس

سرپرست حوزه هنری قم نیز در این دیدار، با استقبال از ورود و فعالیت جامعه هنری استان در موضوع انقلاب و دفاع مقدس، اظهار کرد: ظرفیت هایی بالای کارشناسی در حوزه ادبیات، تئاتر و فیلم در استان داریم که باید با توسعه ارتباطات نهادهای استان، این ظرفیت ها علاوه بر نقش آفرینی در محتوای هنری موزه، به بدنه جامعه نیز سرازیر شود و مشکل خلاء هنری در مناسبت‌های تاریخی و حماسی استان مرتفع شود.

مجدالدین معلمی همچنین با اشاره به پاره‌ای از مشکلات مربوط به هنر استان، ضعف متن را از جمله مواردی دانست که باید برطرف شود و طرح بازدید هنرمندان و نویسندگان از موزه های دفاع مقدس را به منظور آشنایی بیشتر با فضاهای مربوط به حماسه ایثار و شهادت و تولید محتوای هنری قوی، ضروری دانست.

در این جلسه از برگزاری جشنواره ها، چاپ و نشر کتاب،  نمایش های خیابانی،  شب شعر و خاطره و دیگر اقداماتی که توسط حوزه هنری و سایر نهادهای مرتبط با محوریت ایثار و شهادت تاکنون برگزار شده، تقدیر شد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.