یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۱:۴۶

«حسین احمدی نیاز» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، یکی از مشکلات عمده قوه قضاییه را کثرت دعاوی در…

«حسین احمدی نیاز» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، یکی از مشکلات عمده قوه قضاییه را کثرت دعاوی در حوزه ملکی خواند و گفت: بسیاری از معاملات و نیز قراردادهای خرید و فروش یا اجاره املاک بدلیل عدم دقت خریدار و فروشنده و عدم دقت متصدی و تقریر نویس، منتج به طرح دعوا می شود.

وی افزود: به عنوان مثال بسیاری از شهروندان اطلاعی از سقوط کافی خیارات ندارند، در حالیکه این شرط در اکثر قراردادهای تیپ فرمی بنگاه های معاملات وجود دارد.

به گفته این وکیل دادگستری، بی اطلاع شهروندان از مندرجات و مفاد این فرم از قراردادها موجب شده که گاهی شاهد وجود مشکلات و ایجاد دعاوی بین شهروندان باشیم.

احمدی نیاز ادامه داد: راهکار کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی در این زمینه، وجود الزام برای انجام این کار توسط وکلای دادگستری است و اینکه شهروندان خرید و فروش و اجاره املاک و اموال غیرمنقول خود را از طریق وکلای دادگستری انجام دهند.

وی گفت: بدین معنا که مردم به وکیل مراجعه و از او بخواهند فلان ملک را برای آنها خریداری، فروش یا به رهن و اجاره کند که با توجه به تجربه و تخصص وکیل در این زمینه و تعهدی که وکیل برای انجام امر دارد، مکلف است تمامی ضوابط، مقررات، استعلامات، صحت و سقم و اصالت موضوع را مشخص، معین و تعریف شده برای موکل خود انجام دهد.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: در این راستا چون وکیل از مسوولیت و تعهد قانونی برخوردار است، شاهد کاهش حجم وسیع دعاوی خواهیم بود و از بروز اختلافات بین شهروندان جلوگیری می شود.

وی افزود: این موضوع از یک سو در راستای اصل 156 قانون اساسی در باب پیشگیری از وقوع جرم است و از سوی دیگر مردم براحتی و بدرستی راه خود را برای انجام چنین معاملاتی انتخاب و از آن پیروی می کنند.

احمدی نیاز ادامه داد: نهادهای نظارتی همانند دادسرا و دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری نیز بر رفتار وکیل بطور کامل نظارت، دقت و کنترل دارند.

این حقوقدان تصریح کرد، این شیوه می تواند به عنوان یک راهکار مهم، ارزشمند و موثر در باب حفظ حقوق شهروندان، پیشگیری از وقوع جرم، جلوگیری از ازدیاد دعاوی و سلامت و بهداشت روانی و قضایی شهروندان درنظر گرفته شود.

اجتمام(4) ** 9317 ** 1071

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *