سه شنبه، ۲۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۰۶

کارشناس آموزش نظام‌ مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی در استان نیازمند برنامه‎ریزی و کامل بودن زنجیره…

کارشناس آموزش نظام‌ مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی در استان نیازمند برنامه‎ریزی و کامل بودن زنجیره تولید تا عرضه است.

رامین اسحاقیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی از سوی مردم معمولاً به عنوان شغل دوم و کمک هزینه برای خانواده‌ها در نظر گرفته می‎شود، تصریح کرد: برخلاف برخی تولیدات کشاورزی، کشت گیاهان دارویی حتی در مقیاس‏‌های کوچک برای کشاورزان صرفه اقتصادی دارد.

وی، استان یزد را از نظر تولید کیفی محصولات گیاهان دارویی بسیار مستعد خواند و افزود: گیاهان دارویی تولیدی در استان یزد به دلیل تنش‌های آبی و دمایی استان از کیفیت بالایی برخوردار است.

اسحاقیه، مرزنجوش، روناس، گل‎ گاو ‌زبان ایرانی(دارای گل‌های شیپوری)، گل محمدی، زیره‌سبز و زعفران را از جمله گونه‌های تخصصی گیاهان دارویی در استان ذکر کرد و گفت: آویشن، زیره‌سیاه و آنغوزه از مهمترین گونه‌های خودروی استان به‌شمار می‌‏آیند.

کارشناس نظام‌ مهندسی کشاورزی استان یزد با اشاره به بحران کم‎آبی و خشکسالی‌‏های متوالی در استان بر تغییر الگوهای کشت برای مصرف بهینه آب تاکید کرد و گفت: از طریق تغییر الگوی کشت می‎توان علاوه بر صرفه‎جویی در مصرف آب، با افزایش بازده تولیدات، درآمد اقتصادی بالاتری را عاید کشاورزان استان کرد.

وی با اشاره به تنوع گیاهان دارویی در استان، کشت در این حوزه را برخلاف دیگر محصولات کشاورزی که امکان اشباع سریع بازار در آنها وجود دارد، متنوع و قابل برنامه‎ریزی خواند و این موضوع را یکی از ویژگی‎های کشت گیاهان دارویی دانست.

اسحاقیه با اشاره به نتایج بی‎برنامگی در کشت گیاه آلوئه‌ورا در استان و ناموفق بودن برخی فعالان در این رابطه، گفت: متاسفانه نبود برنامه در این رابطه می‎تواند مردم را نسبت به کاشت گیاهان دارویی ناامید و دلسرد کند.

وی اظهار کرد: باید زنجیره تولید گیاهان دارویی تا عرضه محصولات فرآوری شده آن، یک زنجیره کامل و مشخص باشد تا در این بخش صدمه نبینیم.

اسحاقیه با نامشخص خواندن میزان برداشت گیاهان دارویی در استان، گفت: با توجه به صادر نشدن پروانه برای کشت گیاهان دارویی و نبود نظارت بر این گونه کشت‎ها، آمار دقیقی از میزان برداشت آنها در دست نیست.

وی به عدم اگاهی کافی مردم استان در زمینه کشت گیاهان دارویی و وجود نوعی محتاطانه عمل کردن آنها در این رابطه اشاره کرد و گفت: اغلب کشاورزان به دنبال امتحان پس دادن کشت این گونه‎ها توسط دیگر افراد هستند و تا از نتیجه بخش بودن ان مطمئن نشوند در این حوزه رسماً وارد نمی‌شوند.

مسئول واحد گیاهان دارویی سازمان نظام‌ مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اظهار کرد: اینکه کشاورزان استان بدانند چه باید بکارند و چه نکارند، نیاز به سازماندهی دارد، بنابراین واحدی در سازمان نظام‌ مهندسی کشاورزی استان تحت عنوان واحد گیاهان دارویی ایجاد شده است و سعی داریم از این طریق در زمینه بازار گیاهان دارویی نیازسنجی منسجم و با برنامه‌ای در استان داشته باشیم.

وی، استقبال یزدی‏ها از مصرف گیاهان دارویی را خوب توصیف کرد و گفت: استفاده از گیاهان دارویی در خون یزدی‎هاست و در فرهنگ و سنت این دیار بوده است که در هنگام ازدواج زوجین جوان، بسته‎ای شامل گیاهان دارویی به همراه آنها به زندگی جدیدشان فرستاده می‎شده است.

اسحاقیه با اشاره به گلایه برخی افراد در نحوه عرضه این محصولات در عطاری‎ها، اظهار کرد: مهمترین مشکلی که در برخی عطاری‌های سطح شهر مشاهده می‎شود، نداشتن تخصص فروشندگان علاوه بر برخوردار نبودن برخی گیاهان دارویی از استانداردهای کیفی لازم است به نحوی که اشتباهاً گیاهانی را به افراد می‌فروشند که منجر به بروز مشکلاتی برای مصرف‎کنندگان می‎شود.

وی تصریح کرد: گیاهان دارویی همانند سایر مواد غذایی زمان انقضا دارند و اگر بیش از مدت معمول در عطاری‎ها باقی بماند و مصرف نشود، ماده مؤثره خود را از دست می‎دهند و این عامل بی‌کیفیت بودن برخی گیاهان داوریی عرضه شده در برخی عطاری‎ها است.

اسحاقیه گفت: متاسفانه یکی از مشکلاتی که در عرضه گیاهان داوریی مشاهده می‌شود، عرضه بدون فرآوری این محصولات است به طوری که گاهاً با مواد زائد به دست مشتریان داده می‎شود؛ البته در حال حاضر اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است که معتقدیم این اقدامات نیاز به برنامه‌ریزی دقیقی دارد تا به بیراهه نرود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.