یکشنبه، ۲۹ تیر ۹۳ - ۰۲:۱۵

دکتر محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینکه چرا با وجود اصرار مردم در بیعت با امیرمومنان حضرت علی (ع)…

دکتر محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینکه چرا با وجود اصرار مردم در بیعت با امیرمومنان حضرت علی (ع) از فرمانهای ایشان برای اموری مثل جهاد و … طفره می رفتند و ایشان را تنها گذاشتند؟ گفت: مهمترین دلیلی که حالا نه فقط در مورد حضرت امیر(ع) بلکه در مورد همه پیشوایان و ائمه حق که از جانب مردم تنها گذاشته شدند و از آنها پیروی نکردند و شاهد بودیم که در مقاطعی حتی در برابرشان موضع گرفتند این بود که پیروی کردن ائمه حق یا اولیای حق یعنی حرکت در مسیر فرامین الهی با غرایز و خواسته ها و طبیعت انسان متضاد و مغایرت دارد.

وی افزود: بنابراین اکثر مردم بنا به تعریفی که قرآن بیان داشته اهل تعقل و تشخیص مصالح خودشان نیستند. معمولا به دنبال این هستند که غرایز و خواسته های طبیعی خودشان را ارضا کنند که ارضای این غرایز و خواسته های طبیعی نقطه متقابل پیمودن مسیر الهی است. معلوم است که مردم زمانه حضرت امیر(ع) هم از این قاعده و سنت الهی مستثنی نبودند.

کوشکی در مورد اینکه چرا آنهایی که با امام علی(ع) مخالف بودند بعد از شهادت ایشان با امام حسن(ع) بیعت کردند هم بیان کرد: آنها می دانستند که حاکمیت ائمه(ع) در مجموع مصالح آنها را به دلیل عدالت و عدم تبعیض بین مردم جامعه تأمین می کند ولی حال و حوصله مقاومت را هم نداشتند که برای به دست آوردن و حفظ مصالح خودشان از طریق حکومت حق، پافشاری و مجاهده کنند.

وی یادآور شد: آنها حکومت حق را دوست داشتند، اما مقاومت در راه موفقیت و حکومت حق را دوست نداشتند. به همین خاطر می دانستند که امام علی(ع) یا امام حسن(ع) حاکمان مطلوبی هستند، اما خودشان حال و حوصله و انگیزه حمایت از حاکمان حق را نداشتند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در مورد اینکه چرا خیلی از مردم به مقام ولایت و امامت امام علی(ع) توجه نکردند هم تصریح کرد: نکته این است که در آن مقطع تاریخی نگاه مردم به نخبگان است و نخبگان حسب منافع سیاسی و قبیله ای خودشان تصمیم می گرفتند. منافع سیاسی و قبیله ای در اقدام و خلافت حضرت امیر(ع) نبود.

کوشکی در مورد اینکه چرا مردم آن زمان شناختی از امیرالمومنین(ع) نداشتند مگر احادیث و روایات را در مورد ایشان نشنیده بودند هم تصریح کرد: بله شنیده بودند، اما به تعبیر قرآن اکثر مردم اهل عقلانیت و اهل بررسی تحقیق و پژوهش نیستند، معمولا تبلیغات و آنچه را که می شنوند را باور می کنند. از همین نقطه ضعف هم حکومت اموی برای تخریب و ترور شخصیت حضرت امیر(ع) در بین شهروندان و مردم آن مقطع تاریخی استفاده می کرد. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.