یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۱۹

خارطوم از قرارداد صلح دولت سودان جنوبی و شورشیان این کشور در همسایگی خود استقبال کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزارت…

خارطوم از قرارداد صلح دولت سودان جنوبی و شورشیان این کشور در همسایگی خود استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزارت امور خارجه سودان تأکید کرد: سودان از قرارداد صلح بین دولت سالوا کر، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی و ریک مچار، رهبر شورشیان در این کشور استقبال و حمایت می‌کند.

ابوبکر الصدیق، سخنگوی وزارت امور خارجه سودان گفت، این قرارداد نه تنها برای سودان بلکه برای کل منطقه حائز اهمیت است.

وی افزود، سودان آماده ارائه هرگونه حمایت و پشتیبانی است که بتواند به اجرای این قرارداد کمک کند.

اتحادیه اروپا نیز ضمن استقبال از توافقنامه‌ای که میان دولت سودان جنوبی شورشیان تحت رهبری ریک ماچار امضا شده است، بر ضرورت اجرای هر چه سریع‌تر و دقیق مفاد این توافقنامه تاکید کرد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: اروپا از امضای این توافقنامه استقبال می کند و آن را اولین گام به سوی برقراری صلح در این کشور تازه استقلال یافته آفریقایی می‌داند.

کاترین اشتون در این بیانیه تصریح کرد، اتحادیه اروپا از رهبران دو طرف دعوت می‌کند هر چه سریع‌تر به تمام گروه‌های نظامی و شبه‌نظامی دستور دهند از هر گونه اقدام خصمانه و تحریک‌آمیز خودداری کنند.

روز شنبه رئیس‌جمهوری سودان جنوبی و رهبر شورشیان این کشور بر سر برقراری آتش‌بس میان طرفین درگیر به توافق رسیدند.

در همین راستا، آمریکا از توافق آتش‌بس میان سالوا کر و ریک مچار استقبال کرده و خواهان اجرای هر چه سریعتر این توافق میان دو طرف شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: توافق صورت گرفته میان دو طرف جهت پایان هر چه سریع کشتارها و همچنین آغاز گفت‌وگو بر سر تشکیل دولت انتقالی، پیشرفت بزرگی در این کشور به شمار می‌آید.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز توافق آتش بس را مورد استقبال قرار داد و خواستار اقدامات سریع دو طرف برای اجرای این توافقنامه شد.

سخنگوی بان کی مون گفت: دبیرکل سازمان ملل امضای این توافقنامه را در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی برای حل بحران در سودان جنوبی مورد استقبال قرار داد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.