چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۹۳ - ۰۸:۴۳

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، یک نسل طلایی در فوتبال بلغارستان شکل گرفت تا پس از سال‌ها دوباره نماینده شرق اروپا در…

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، یک نسل طلایی در فوتبال بلغارستان شکل گرفت تا پس از سال‌ها دوباره نماینده شرق اروپا در جام جهانی بتواند سر بلند کند. 

هریستو استویچکوف، ستاره گل زن تیم فوتبال بلغارستان در جام جهانی 1994 آمریکا با زدن 6 گل آقای گل لقب گرفت و همراه با تیمش درخششی فوق‌العاده داشت. 

او در روز 8 فوریه 1966 در منطقه “هولو ویدوف” به دنیا آمد و یک فوتبالیست بزرگ در آینده کشورش لقب گرفت. 

زسکای روسیه، بارسلونا، پارما، النصر امارات، کاشی واری سو ژاپن، شیکاگو فایر و دیسی یونایتد از تیم‌هایی بودند که برایشان بازی کرد و افتخاراتی فراوان بدست آورد. 

در تیم ملی بلغارستان و باشگاه سلتا ویگو و مامی لودیس انداونز مربیگری کرده است. 

هریستو استویچکوف چهار بار مرد سال بلغارستان شد و در سال 1994 میلادی، مرد سال اروپا لقب گرفت. او فاتح لیگ قهرمانان اروپا در سال‌های 1992 و فینالیست همین لیگ در سال 1994 بود و جام در جام اروپا را در سال 1997 فتح کرد. 

قهرمانی‌های پرشمار در بلغارستان، در لیگ اسپانیا و جام‌های حذفی زینت‌بخش کارنامه ورزشی اوست. 

البته هریستو استویچکوف قهرمانی در آسیا در سال 98 ، قهرمانی آمریکا در سال 2000 و سوپر جام اروپا در سال 1993 را هم در کارنامه بازی خود به همراه دارد. 

83 بازی ملی و 37 گل زده، او را محبوب هواداران کرد. 

جنگندگی بسیار بالا و تنوع پذیری در سبک بازی‌اش وی را متمایز می‌کرد. 

در مراسم پانزدهمین سالگرد تأسیس باشگاه فایرن به صورت “موما چیلف” مالک بلغاری باشگاه مشت زد تا تحت بازجویی پلیس آمریکا قرار گرفت و همان موقع جمله معروفی گفت که تیتر رسانه‌های ورزشی دنیا شد. 

هریستو استویچکوف می‌گوید: در زندگی اگر نکشی زنده نخواهی ماند. 

وی همراه با یوردانوف، بالاکوف و لچکوف روزهای طلایی داشت و خودش معتقد است زندگی ورزشی‌اش تنها دو بخش دارد اول بلغارستان و دوم بارسلونا که هیچ گاه فراموش نمی‌کند. 

انتهای پیام/  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.