شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۳:۳۴

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛ ارامنه  تهران روز گذشته با تجمع در محوطه کلیسای سرکیس مقدس تحریکات تروریستی اخیر در سوریه…

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛ ارامنه  تهران روز گذشته با تجمع در محوطه کلیسای سرکیس مقدس تحریکات تروریستی اخیر در سوریه به‌ویژه در شهر حلب علیه ارامنه را  به‌شدت محکوم کردند.
 
کارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی با حضور در این مراسم گفت: تروریسم بین‌المللی در سوریه شامل انواع نیروهای تندروی القاعده‌ای و تکفیری تحت حمایت‌های گسترده سیاسی، مالی و نظامی ایالات متحده امریکا و برخی کشورهای اروپایی، ترکیه و عربستان سعودی است.

وی با اشاره به انتخابات اخیر سوریه اظهار داشت: از حدود 16 میلیون شهروند واجد شرایط حدود 12 میلیون نفر یعنی در حدود 74% در این انتخابات شرکت کردند و میزان بالای رای‌دهندگان در سوریه نشان از امید به حل بحران این کشور از طرق دموکراتیک است.

خانلری با بیان اینکه تندروی‌های گروه‌های تکفیری از جمله داعش در حمله به اماکن مقدس شیعیان، کلیساهای آشوریان و ارامنه پدیده‌ای همانند فاشیسم در منطقه خاورمیانه است، بیان داشت: این اعمال در قرون گذشته به انحاء مختلف در کشورهای اروپایی نیز خود را نشان داده است.

وی حملات اخیر این گروه‌ها به شهر ارمنی‌نشین کسب و تشدید حملات به اماکن آموزشی، فرهنگی و دینی ارامنه سوریه در حلب و دمشق را دخالت مستقیم ترکیه و دست‌خط پان ترکیست ارزیابی کرد و افزود: این حملات چهره پان‌ترکیستی ترکیه و متودولوژی خاص این رژیم در رویارویی با مسائل منطقه‌ای را آشکار ساخت.

نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با انتخابات اخیر در سوریه و با عزم نیروی‌های آزادی‌خواه منطقه مسائل سوریه به‌صورت مسالمت‌آمیز حل شود و در این راستا جامعه ارامنه ایران همواره حمایت قاطع خود از سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حل سیاسی و غیرنظامی بحران سوریه را اعلام داشته است.

در پایان این مراسم سبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور به سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: امروز در اینجا جمع شدیم تا بار دیگر حملات وحشیانه تروریست‌ها در سوریه را محکوم کنیم.

وی بیان داشت: زندگی مسالمت‌آمیز مردم سوریه و حمایت‌های آنان از مبارزات مردم فلسطین باعث شد در طی سه سال اخیر شاهد چنین اعمال وحشیانه‌ای با حمایت‌های قدرت‌های بزرگ و به‌ویژه آمریکا در این کشور باشیم.

اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور با اشاره به کوچ ارامنه به سوریه در سال‌های بعد از 1915 و نسل‌کشی ارمنیان، اضافه کرد: ارامنه بقا خود را بعد از این وقایع در کشور برادر، سوریه ادامه دادند و درکنار برادران و خواهران سوریه‌ای خود در شکوفایی سوریه از هیچ کمکی دریغ نکردند و این باعث خشم ترکیه شد تا از هیچ دسیسه‌ای در اتفاقات اخیر علیه ملت ارمنی ساکن در ترکیه دریغ نکند و کشتار ارمنیان حلب و کسب به‌خوبی نشان‌گر سیاست‌های خصمانه ترکیه علیه ارمنیان است.

اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا حامی بزرگ ترکیه در منطقه و جهان بوده و تمام برنامه‌های شوم و شیطانی منطقه علیه ارامنه و مردم سوریه نقشه مشترک امریکا و ترکیه است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.