دوشنبه، ۲۰ مرداد ۹۳ - ۱۱:۴۳

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت گفت: در کتابخانه ملی رشت، کتابهایی با قدمت تاریخی متعلق به قرن‌های 4…

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت گفت: در کتابخانه ملی رشت، کتابهایی با قدمت تاریخی متعلق به قرن‌های 4 و 5 هجری دیده می‌شود، اما این مجموعه که هیات امنایی و هرساله با کمک‌های مالی شهرداری اداره می شود در شرایط نامطلوبی قرار دارد و متاسفانه آثار کپک و قارچ بر روی اسناد تاریخی این کتابخانه با ارزش دیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، رضا رسولی در پنجاه ششمین جلسه شورای این شهر به وضعیت کتابخانه ملی رشت اشاره کرد و گفت: نگهداری کتب و اسناد تاریخی شرایط خاصی می‌طلبد و باید در یک فضای ایزوله، بدون هوا و رطوبت نگهداری شود و از تمامی اسناد نیز باید میکروفیلم تهیه شود و تاکنون در این راستا کوتاهی شده است.

وی تاکید کرد: بخشی از ساختمان که دست نخورده باقی مانده و گرد کم توجهی بر آن مشهود است، فضای مناسبی است تا موزه اسناد درست شود.

رسولی به حمایت‌های مالی هر ساله شهرداری از این مرکز فرهنگی اشاره کرد و گفت: با وجود تخصیص اعتباری که در اختیار هیات امنای این مرکز قرار می گیرد، به دلیل عدم نظارت شهرداری در هزینه‌ها، اسناد این مرکز رو به نابودی است.

وی با بیان اینکه با ایجاد فرهنگسرای کودک با حضور دبیرکل یونسکو محقق می‌شود، از ورود دبیرکل یونسکو به رشت خبر داد و گفت: هفته آینده، دبیرکل یونسکو، مهمان شهرداری رشت خواهد بود و این موضوع نباید تنها یک اتفاق تشریفاتی در نظر گرفته شود بلکه باید از ورود ایشان برای توسعه رشت بهره لازم برده شود.

رسولی به وعده شهردار به ایجاد فرهنگسرای کودک در رشت اشاره کرد و گفت: ورود دبیرکل یونسکو فرصت مناسبی است تا برای اجرای این طرح گام‌های اساسی برداشته شود.

وی به وضعیت راه اندازی موزه هنرمندان معاصر اشاره کرد و افزود: شهر رشت مهد هنرمندان معاصری است که یادی از ایشان نمی‌شود و وقتی به موزه هنرهای معاصر تهران می‌روید، آثاری از بزرگان و هنرمندان رشت می‌بینید که در شهر خود مهجور مانده‌اند. پس از تهران، رشت نامزد راه‌اندازی موزه هنرمندان شد و در دو سال اخیر نیز شهردار وقت تلاش کرد با خریداری مجموعه‌ای از آثار هنرمندان، این موزه را در رشت راه اندازی کنند اما متاسفانه این آثار و نامه نگاری‌ها در میان اسناد شهرداری خاک می‌خورد.

وی افزود: هم اینک 70 اثر از 37 هنرمند جمع آوری شده که نام 22 هنرمند گیلانی از جمله آیدین آغداشلو، مهدی ویشکاهی، معصومه سیحون، شهلا حبیبی و جلیل ضیاء خوان در میان آنها دیده می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.