چهارشنبه، ۰۸ مرداد ۹۹ - ۱۰:۱۱
اسکی در خطرناکترین کوهستان جهان

آندرزج برگیل کسی است که توانسته اسکی در خطرناکترین کوهستان جهان را تجربه کند. در این مطلب از میهن پست نگاهی به تصاویر…

آندرزج برگیل کسی است که توانسته اسکی در خطرناکترین کوهستان جهان را تجربه کند. در این مطلب از میهن پست نگاهی به تصاویر این اسکی باز خواهیم داشت.

ماموریت یک ورزشکار بسیار کارآزموده و ماهر در پایین آمدن از خطرناک ترین کوهستان جهان به روش اسکی کردن به یک فیلم مستند بلند تبدیل شد. در سال ۲۰۱۸، آندرزج برگیل با به پا کردن اسکی های خود و پایین آمدن از ارتفاع ۲۸,۰۰۰ فوتی کوه K2 در پاکستان بدون اینکه برای یک لحظه آن ها را از پای خود در بیاورد تاریخ ساز شد. بدنبال پایین آمدن خطرناک و تاریخی بدون استفاده از کپسول اکسیژن که ۶۰ ساعت به طول انجامید، کوهنورد-اسکی باز لهستانی مجبور بود هر چه سریع تر از منطقه موسوم به «منطقه مرگ» در ارتفاع حدود ۸,۰۰۰ متری (۲۶,۲۰۰ فوت) عبور کند.

او در ادامه با «سرعت گلوله» از دست ریزش یخ ها فرار کرده و به یک مسیر بسیار باریک به نام گذرگاه مسنر برسد، گذرگاهی بسیار باریک که کمتر کسی از آن عبور کرده و دو طرفش را گودال های عمیق احاطه کرده اند. برگیل در ادامه با عبور از مسیر پر از شکاف کوکوژکا-پیوتروفسکی به کمپ اصلی رسید. روز چهارشنبه گذشته بود که کمپانی Red Bull یک فیلم ۶۵ دقیقه ای از پایین آمدن آندرزج برگیل از کوهستان K2 در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد، فیلمی که مشابه آن تاکنون ساخته نشده است. این فیلم در ۲۲ جولای مصادف با دومین سالگرد این اتفاق اکران شد.

بارتک، برادر آندرزج، پایین آمدن برادرش از کوهستان K2 را با استفاده از یک پهپاد حرفه ای MavicPro فیلمبرداری کرد، پهپادی که اولین پهپاد جهان است که می تواند در ارتفاع ۸۰۰۰ متری فیلمبرداری کند. آندرزج برگیل سابقه طولانی در انجام صعودها و پایین آمدن های خطرناک و شجاعانه دارد. در سال ۲۰۱۵، او صلیب طلایی لیاقت لهستان را به خاطر توسعه و ترویج اسکی لهستان در خارج از کشور دریافت کرده و نشنال جئوگرافیک لهستان نیز او را به خاطر رکوردشکنی در زمینه اسکی کردن در قله های مشهوری مانند شیشاپانگما، مانسالو و برود پیک «مرد سال» کشورش نامید.

اولین تلاش آندرزج برای پایین آمدن از کوهستان K2 با استفاده از اسکی در سال ۲۰۱۷ بود که به خاطر بارش سنگین برف و طوفان سخت ناتمام ماند. قله K2 یکی از خطرناک ترین و چالش برانگیزترین قله ها در سراسر جهان است که به دلیل مسیرهای خطرناک منتهی به قله بیشترین میزان مرگ و میر را در میان کوهنوردان دارد. به طور متوسط از هر چهار نفری که سعی در صعود به این قله داشته اند یک نفر جانش را از دست داده است و تاکنون هیچ کسی نتوانسته بود به روش اسکی کردن از آن پایین بیاید. قله K2 دومین قله مرتفع جهان بعد از اورست است.

باهم در میهن پست تصاویری از اسکی در خطرناکترین کوهستان جهان را تماشا خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.