جمعه، ۳۰ خرداد ۹۳ - ۰۱:۱۵

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام موسی احمدی روز پنجشنبه در بازدید رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نفت از طرح های پارس جنوبی…

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام موسی احمدی روز پنجشنبه در بازدید رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نفت از طرح های پارس جنوبی در عسلویه استان بوشهرافزود: وجود طرح های گازی پارس جنوبی سبب افتخار هر ایرانی است و توسعه طرح های پارس جنوبی اگر متناسب به مناطق پیرامونی توسعه نیابد دچار چالش هایی می شود که باید به این مهم توجه شود.

وی اضافه کرد: 46 هزار هکتار از اراضی مناطق کنگان، عسلویه و دیر در اختیار اجرای طرح های پارس جنوبی و شمالی است و اجرای این طرح ها بدون شک مشکلاتی در بخش های اشتغال، زیست محیطی و زیرساختی برای مردم منطقه فراهم کرده است که توقع مردم این است که جبران شود.

نماینده مردم کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به پیشرفت فازهای پارس جنوبی آلایندگی های زیست محیطی و زیست دریایی افزایش یافته است که مردم توقع دارند این مهم جبران شود.

احمدی با بیان این که اعتبارات ارزش افزوده و دو درصد نفت مصوبه مجلس برای جبران مشکلات زیرساختی مناطق نفتی است گفت: برای جبران مشکلاتی که وزارت نفت برای مردم ساکن منطقه پارس جنوبی فراهم کرده است باید راهکارهایی ارایه شود تا دغدغه مردم کاهش یایبد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: روزانه 300 میلیون متر مکعب گاز در میدان گازی پارس جنوبی تولید که 72 درصد گاز مصرفی کشور را شامل می شود.

علی اکبر شعبان پورافزود: پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است که دارای 29 فاز گازی است که 16 فاز آن در سایت یک پارس در عسلویه شامل هشت پالایشگاه گازی و13 فاز دیگر شامل شش پالایشگاه در سایت دوم پارس در کنگان در دست اجراست.

وی با اشاره به روند اجرایی فازهای 17 و 18 پارس جنوبی گفت: این طرح اکنون 83 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در اجرای این طرح 6.2 میلبیارد دلار سرمایه گذاری می شود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که در دو فاز 17 و 18 تاکنون افزون بر پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری شده تصریح کرد: برای تکمیل این دو فاز به یک میلیارد دلار اعتبار نیاز است.

شعبان پور با اشاره به این که امسال یک پالایشگاه از این فازها وارد مدار می شود گفت: با بهره برداری از این ردیف گازی 14 میلیون متر مکعب گاز در روز به ظرفیت گازی کشور افزوده می شود.

وی به فازهای 15 و 16 اشاره کرد و افزود: این دو فاز پیشرفت 95 درصدی دارند و دو ردیف گازی آن وارد مدارشده که امسال هم دو ردیف گازی دیگر به ظرفیت 20 میلیون متر مکعب به بهره برداری می رسد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این که در اجرای فازهای پارس جنوبی 53 میلیارد دلار پیش بینی شده گفت: تاکنون 34 میلیارد دلار از این اعتبارات پرداخت شده است.

شعبان پور افزود: امسال برای توسعه طرح های پارس جنوبی 9.2 میلیارد دلار تصویب شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی گفت: برای اجرای طرح های پارس جنوبی و شمالی 46هزار هکتار از اراضی شامل 14هزار هکتار در سایت یک، 16هزار هکتار در سایت دو و 16هزار هکتار در سایت سه واگذار شده است.

مهدی یوسفی افزود: میدان گازی پارس جنوبی در عمق دریا در فاصله 105 کیلومتری شهرستان عسلویه قرار دارد و با حفاری چاههای گازی در این میدان گازی به وسیله خطوط انتقال، گازبه پالایشگاههای خشکی درعسلویه برای تصفیه منتقل و سپس به شبکه گازرسانی منتقل می شود.

وی اضافه کرد: 24 فاز گازی در پارس جنوبی طراحی شده که از این فازها 10 فازآن تکمیل و وارد مدار و 14 فاز دیگر در حال اجرا و تکمیل است.

یوسفی به طرح های زیرساختی در منطقه پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: تاکنون طرح های زیرساختی شامل راهسازی، فضای سبز، ساخت بندر، شرکتهای خدماتی، آب و برق در سایت 16 هزار هکتاری عسلویه اجرا شده که 85 درصد پیشرف دارد.

وی با اشاره به سایت دو پارس جنوبی در منطقه کنگان گفت: این سایت 14 هزار هکتاری طرح های زیرساختی آن 45 درصد پیشرفت دارد و منطقه پارس شمالی نیز طرح های زیر ساختی آن 15 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی گفت: درسفرهای هیات دولت نهم و دهم شش هزارو 670 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات نفت برای اجرای طرح های عمرانی در استان بوشهر مصوب شد که تاکنون دو هزار میلیارد ریال از این اعتبارات پرداخت شده است.

یوسفی با اشاره به سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال 1390 به منطقه عسلویه بیان کرد: در این سفر 245 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های زیرساختی در عسلویه و کنگان از محل اعتبارات نفت مصوب شد که تاکنون وزارت نفت 195 میلیارد آن پرداخت کرده است.

رییس مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه از فازهای 12، 15، 16، 17 و 18 و یک واحد شیرین سازی گاز در منطقه ویژه پارس جنوبی در شهرستان های عسلویه و کنگان بوشهر بازدید کرد.

در این بازدید جمعی از مقام های ارشد وزارت نفت، اعضای کمیسیون انرژی مجلس و نمایندگان مردم بوشهرف گناوه و دیلم و کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی، استاندار بوشهر و فرمانداران عسلویه و کنگان رییس مجلس شورای اسلامی را همراهی کردند. ک/2

629 /539

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.