شنبه، ۰۳ خرداد ۹۳ - ۱۱:۰۴

ˈمحمدباقر حیدریˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود یک میلیارد و 355 میلیون متر مکعب از آبهای…

ˈمحمدباقر حیدریˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود یک میلیارد و 355 میلیون متر مکعب از آبهای زیرزمینی هرمزگان را آب شیرین تشکیل می دهد، در حالی که مقدار برداشت سالانه آب شیرین از سفره های زیر زمینی استان یک میلیارد و 450 میلیون متر مکعب است.

وی با اشاره به بیش از یک دهه پدیده خشکسالی در هرمزگان، تصریح کرد: اکثر دشت های این استان از جمله رودان – میناب، شمیل – تخت، جغین – توکهور و مسافرآباد به عنوان بزرگترین آبخوان های تامین کننده 70 درصد آب مورد نیاز اراضی کشاورزی این خطه سالیانه با کسری حجم مخزنی حدود 56 میلیون متر مکعب مواجه هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با تاکید بر صرفه جویی هر چه بیشتر در مصرف آب، از شهروندان خواست تا مساله بحران کم آبی در هرمزگان را جدی بگیرند و مدیریت مصرف را در دستور کار خود داشته باشند تا شاهد روزهای بی آبی در استان نباشیم.

حیدری به کشاورزان نیز در خصوص صرفه جویی در مصرف آب تاکید کرد و بیان داشت: استفاده از شیوه های نوین آبیاری از جمله آبیاری قطره ای از جمله راهکارهای مناسب برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است.

خشکسالی 15 سال اخیر در هرمزگان موجب شده از 365حلقه چاه آب شرب و 18 دهنه چشمه و قنات، یکصد حلقه چاه و دهنه چشمه خشک شود و آب 135 حلقه چاه نیز بین 30 تا 70 درصد کاهش یابد و کیفیت 183 حلقه چاه و سطح آب های زیرزمینی به ویژه در دشتهای استان نیز کمتر شده است.ک/3

7198/668

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.