چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۹۵ - ۰۴:۴۲
دمای سطح سیاره زهره

اطلاعات جدید از دمای سطح سیاره زهره یا ناهید توسط ناسا در حالی در رسانه ها منتشر شده است که ناسا اعلام کرده…

اطلاعات جدید از دمای سطح سیاره زهره یا ناهید توسط ناسا در حالی در رسانه ها منتشر شده است که ناسا اعلام کرده است،کاوشگر قدیمی ونوس اکسپرس که سال گذشته در سقوطی مرگبار در جو ناهید خودکشی کرد،قبل از سقوط اطلاعات جالبی را از دمای قطب های این سیاره به زمین ارسال کرده و اخیرا حقایق جالبی در مورد این سیاره آشکار شده و برخی فرضیات در مورد دما و تراکم آن را رد کرده است.با میهن پست همراه شوید.

دمای سطح سیاره زهره اگر چه تا به امروز این سیاره را در رده‌ی گرمترین سیاره منظومه خورشیدی قرار داده بود اما فضاپیمای ونوس اکسپرس که نخستین ماموریت اکتشافی ناهید از سوی سازمان فضایی اروپا است، در سال ۲۰۰۵ به این سیاره رسید اما پس از بررسی سیاره برای هشت سال و با محدود شدن سوخت آن، این فضاپیما در ژوئن ۲۰۱۴ به داخل جو ناهید سقوط کرد. این یک فرصت منحصربفرد برای کاوش مناطق بررسی نشده ناهید از جمله جو بالایی و قطب‌های آن بود.

این در حالی است که دانشمندان معتقدند: داده‌های نهایی ارسال شده از این سقوط مرگبار نشان داده است که برخی مناطق سیاره ناهید سردتر از تصورات پیشین است. میانگین دمای این سیاره، آن را به داغ‌ترین مکان در منظومه شمسی تبدیل کرده که دمای سطح آن به ۴۶۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

و حالا این روزها و بر اساس داده‌های اخیر ونوس اکسپرس اعلام شده است که دمای جوی قطب سیاره زهره منفی ۱۵۷ درجه سانتیگراد است. این دما از هر ناحیه در زمین سردتر بوده و ۷۰ درجه سردتر از تصورات پیشین است و این نتایج با توجه به موقعیت ناهید به عنوان گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی، به شدت هیجان‌انگیز هستند.دمای سطح سیاره زهره

در خصوص سیاره زهره یک یافته جالب دیگر این بود که منطقه قطبی تحت سلطه چیزی موسوم به امواج گرانشی جوی است. با کاهش چگالی، این امواج در جو از ارتفاعات پائین به بالا حرکت می‌کنند.

در پایان باید گفت که کاوشگر  ونوس اکسپرس نشان داد که امواج جوی از لایه‌های ابر بالایی ناهید در ارتفاع ۹۰ کیلومتری نشات می‌گیرند. علاوه بر آن، امواج دارای مقیاس بزرگتر موسوم به امواج سیاره‌ای که توسط چرخش ناهید ایجاد شده‌اند، نیز در آن وجود داشتند.

منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *