شنبه، ۰۳ آبان ۹۳ - ۰۱:۱۴

بهروز نعمتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سد گرین نهاوند بزرگترین پروژه عمرانی استان همدان است که با احداث آن هزاران…

بهروز نعمتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سد گرین نهاوند بزرگترین پروژه عمرانی استان همدان است که با احداث آن هزاران هکتار از ارضی کشاورزی نهاوند مشروب می شوند.

نعمتی گفت: نهاوند قطب کشاورزی غرب کشور و استان همدان است اما با توجه به خشک سالی های اخیر منطقه و کمبود آب  که موجب  وضع ناگوار کشاورزان و باغداران نهاوند شده احداث سد گرین علاوه بر اینکه مشکل آب شرب شهرستان نهاوند را برطرف می کند بلکه کمبود آب باغات و زمین های کشاورزی شهرستان نهاوند و چندین شهر همجوار نهاوند را نیز حل می کند.

وی با اشاره به کمبود اعتبار سد گرین که موجب کندی و توقف عملیات اجرایی سد گرین شده است، اظهار داشت: دو راه برای ادامه ساخت سد گرین وجود دارد که شامل واگذاری آن به بخش خصوصی و یا استفاده از اعتبارات آب و خاک که توسط مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی برای آب و خاک کشور در نظر گرفته شده، است.

عضو هئیت رئیسه و سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده معین مردم شهرستان نهاوند در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: سد گرین نهاوند در حال حاضر کمتر از 10 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در اولویت‌های بودجه‌ سال 93 دولت نیست اما بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده این پروژه عظیم استان را 30 ماهه تحویل دهد.

بهروز نعمتی بیان داشت: برای جلوگیری از تعطیل شدن دائم پروژه سد گرین نهاوند بهترین راه حل واگذاری آن به بخش خصوصی  با قدرت مالی خوب و یا تزریق اعتبارات آب و خاک از محل صندوق توسعه ملی است  چراکه با توجه به اعتبارات کم و محدود دولتی ساخت این سد ممکن است سال های سال طول بکشد که شهرستان نهاوند از آن متضرر می شود.

نعمتی افزود: انجام کار بزرگ و تأثیر گذار سد گرین نهاوند در شهر نهاوند موجب تغییر و تحول بزرگی در زمینه کشاورزی و اقتصادی غرب کشور می شود و این سد می تواند آب 9‌ هزار و 269 هكتار از اراضي دشت نهاوند را تأمين  كند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *