یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۷

به گزارش خبرنگار مهر، حسن حاجی ‌پور یکشنبه ظهر در نشست خبری به‌ مناسبت هفته اعتیاد در اداره‌کل بهزیستی خراسان رضوی اعتیاد را…

به گزارش خبرنگار مهر، حسن حاجی ‌پور یکشنبه ظهر در نشست خبری به‌ مناسبت هفته اعتیاد در اداره‌کل بهزیستی خراسان رضوی اعتیاد را یک معضل اجتماعی دانست و ابراز کرد: باید از سرمایه‌های دولتی و مردمی برای کاهش اعتیاد به شکل ویژه ای بهره برد.

حاجی پور عنوان کرد: داروهای روان ‌گردان مانند متادون، شیشه و سایر مواد مخدر صنعتی و غیرصنعتی افراد را به خود وابسته می‌کند واین وابستگی سبب نی شود فرد از نظر روانی و جسمی مورد هجوم قرار گیرد.

وی با اشاره به عواقب خطرناک مواد مخدر صنعتی تصریح کرد: نوعی ماده مخدر صنعتی  تقریبا مانند شیشه به تازگی وارد کشور شده که عواقب نامناسبی همچون پرخاشگری و علاقه به خودکشی را برای معتادان به دنبال دارد.

لزوم توجه به نوع ماده مصرفی در درمان

حاجی‌پور با اشاره به کار حساس درمانگران ابراز کرد: درمانگران باید عواقب نوع ماده مصرف شده را هنگام درمان معتادانی که از مواد مخدر صنعتی استفاده می‌کنند مورد توجه قرار دهند.

وی افزود: هر چه عوامل خطر زا مانند فقر و بیکاری در جامعه‌ای بیشتر باشد میزان شیوع افراد به استعمال مواد مخدر هم افزایش می یابد لذا باید مسئولان در سیاست‌ گذاری‌های خود به کاهش عوامل خطرزای اعتیاد توجه کنند.

حاجی پو ربا مهم دانستن یادگیری مهارت‌های زندگی در نوجوانان و دوستی آنها با والدین اظهار کرد: میانگین سنی گرایش به اعتیاد در کشور بین 25 تا 35 سال است اما نوجوانان معمولا بین 12 تا 18 سال با اعتیاد درگیر می‌شوند.

پیشگیری از درمان مهم‌ تر است

وی عنوان کرد: متأسفانه با وجود این که پیشگیری از درمان مهم‌ تر است اما همواره اعتبارات در نظر گرفته شده برای آن کمتر از درمان است، این در حالی است که معاونت امور پیشگیری بهزیستی استان در حوزه پیشگیری از اعتیاد بیشتر فعالیت دارد.

معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی خراسان رضوی  ابراز کرد: تقویت گروه های اجتماع محور و تشکل های تیمی مردمی در روستاها سبب کاهش میزان گرایش به اعتیاد شده است.

حاجی‌پور با بیان اینکه 307 کلینیک‌ درمان اعتیاد سرپایی مجاز در استان وجود دارد گفت: این مراکز معتادان را به شکل دارویی و غیردارویی سرپایی درمان می کنند.

وی افزود: جایگاه خدمات غیر دارویی همچون مشاوره در کشور بسیار مهم است اما متأسفانه آن‌چنان که باید به این نوع خدمات در کشور توجهی نمی‌شود.

وجود 40 کمپ ترک اعتیاد مجاز در خراسان رضوی

حاجی پور ابراز کرد: 40 مرکز مجاز کمپ، سه مرکز اجتماعی درمان‌ مدار در مشهد و سبزوار، چهار مرکز شبانه بلندمدت یک مرکز برای زنان و سه مرکز برای مردان برای درمان معتادان وجود دارد.

وی ادامه داد: کلینیک‌های مددکاری برای ادامه مشاوره معتادان درمان شده و ایجاد اشتغال برای مددجویان از جمله اقداماتی است که به منظور پیگیری درمان معتادان انجام می شود.

حاجی‌پور بیان کرد:  سه مرکز کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت در حوزه پیشگیری در نظر گرفته شده که به علت اهمیت توجه به ادامه زندگی مددکاران پس از ترک اعتیاد در نظر گرفته شده است .

لزوم ورود خیرین به حوزه پیشگیری از اعتیاد

وی با بیان اینکه ورود خیرین به این حوزه می تواند در کاهش اعتیاد و پیگیری های پس از درمان موثر باشد افزود: به واسطه کمک خیرین می‌توان این امر را توسعه داد زیرا سرمایه‌های دولتی به تنهایی جوابگوی این معضل نیست.

حاجی پور با بیان این که مددجویان در مراکز مورد نظارت از متادون استفاده می‌کنند، بیان کرد: آنها پس از خروج از مرکز پولی برای هزینه داروهای خود ندارند بنابراین تا یک ماه داروها را رایگان در اختیارشان قرار می‌دهیم و پس از آن هزینه آنها 10 تا 15 هزار تومان است.

وی با اشاره به راه‌اندازی مراکز توانمندسازی و جامعه‌پذیری مددجویان در استان گفت: این مراکز میان‌راهی است تا اگر مددجویی شغل یا خانواده‌ای نداشت در آنجا نگهداری شود.

معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی خراسان رضوی  ظرفیت این مراکز را 15 نفر اعلام کرد و افزود: ولی ما 45 نفر را در این مکان‌ها نگهداری می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *