شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۳:۵۲

به گزارش خبرنگار مهر،‌یکی ازبهترین فرصتها برای رسیدگی به پرونده نفس، ایام اعتکاف است و می توان این ایام را مصداق روایتی از…

به گزارش خبرنگار مهر،‌یکی ازبهترین فرصتها برای رسیدگی به پرونده نفس، ایام اعتکاف است و می توان این ایام را مصداق روایتی از رسول خدا دانست که می فرماید: « ان ربکم فی ایام دهرکم نفحات الافتعرضوا لها » همانا درایام زندگی شما، لحظاتی است که در معرض نسیم قرار می گیرید، تلاش کنید که خویشتن را در مسیر آن فیض الهی قرار دهید.

اعتكاف، آميزه‌اي از چند عبادت پر فضيلت روزه، حضور در مسجد، حج، جهاد، نماز، ذكر و داراي برخي جنبه‌هاي اجتماعي است كه دقت در احكام، آداب، شرايط و محرمات اعتكاف نشان مي‌دهد كه اعتكاف اشتراكات و مشابهت هاي قابل توجهي با عبادات ياد شده دارد.

خلوت نشینی که در اعتکاف محقق می شود فرصتی مناسب برای عبادت و تفکر و انس با خداوند متعال است، غنیمت شمردن این فرصت استثنایی و بهره بردن از فضای معنوی اعتکاف، انسان مومن را در راه یابی به مراحل کمال یاری می کند.

اعتکاف در مسجد فرصتی است که انسانها با تمام مشکلات و مشاغل اجتماعی چند روزی هرچند کوتاه از جامعه و مردم جدا شوند و به درون گرایی رو مي آورد، معتکف در فضای روحانی مسجد فرصتی مناسب می یابد تا به کاوش درباره انگیزه ها و روحیات خود پرداخته و در راستای رفع نقصان و تکامل خود بکوشد.

در اين راستا همه ساله شيعيان با معتكف شدن براي تزكيه نفس در ايام البيض در مساجد حضور يافته و طي سه روز در همنشيني با مومنان سعي در بهره گيري از اين نعمت ارزشمند و بي بديل الهي در ماه رجب يكي از بهترين ماههاي خدا دارند.

راه اندازي سايت اينترنتي ثبت نام اعتكاف در آذربايجان غربي

مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار مهر از راه اندازی سایت اینترنتی ثبت نام اعتکاف طی امسال از متقاضیان در استان خبر داده و اعلام كرده بود:‌ در این راستا ثبت نام اینترنتی از معتکفان بصورت آزمایشی توام با ثبت نام حضوری در ادارات تبلیغات اسلامی استان انجام می شود.

حجت الاسلام سيد محمد فخري ضمن تاکید بر ضرورت حضور پر شور در مراسم اعتکاف و احیای این سنت حسنه،‌ اظهار داشت: امسال محل برگزاری اعتکاف بانوان در محل مصلی امام خمینی (ره) ارومیه و برادران نیز در مسجد امام حسین (ع) شهرک بهداری بوده و در سایر شهرستانها نیز بر اساس هماهنگیها تعیین می شود.

وي با بیان اینکه معتکفان با انجام اعمال مخصوص از جمله دعای ام داود، قرائت قرآن کریم  دعاو ذکر در مساجد استان از فضایل ماه رجب بهره می برند،‌ اعلام کرد: سخنرانی دینی، تشکیل حلقه های مختلف قرآنی، برگزاری کلاس اخلاق، گفتمان دینی، ختم قرآن، حلقه های معرفت و مسابقه کتابخوانی و غیره از جمله برنامه های مراسم اعتکاف امسال خواهد بود.

اعتكاف فرصتي براي طي مسير معنويت و اخلاص است

حجت الاسلام سید محمد فخری با بیان اینکه آیین های معنوی اعتکاف مطالبق هر سال طی روزهای سیزدهم تا پانزدهم ماه رجب در سراسر آذربایجان غربی برگزار می شود،‌ ادامه داد: نسبت به حضور در مساجد چهارگانه مسجدالحرام، مسجد النبی ، مسجد کوفه و مسجد بصره میان فقها اتفاق نظر وجود داشته ولی مهم‌ترین شرط در پذیرش اعمال از سوی خداوند داشتن ایمان و اعتقاد یقینی و همچنین نیت پاک نسبت به انجام عمل است.

وی از اعتکاف به عنوان فرصت ارزشمند برای نزدیکی به خداوند متعال وارتقای سطح معنوی جامعه یاد کرد و گفت: اعتکاف از سنتهای معمول مسلمانان است که از حضرت رسول اکرم (ص ) به یادگار مانده و امروز پس از گذشت 1400 سال، همچنان مردان و زنان مومن در ایران آن را احیا می کنند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی یادآور شد: با مقدمه اعتکاف می توان در طول سال همچون ماه مبارک رمضان راه معنویت و اخلا‌ص را پیمود و در شبهای با عظمت و متبرک ایام البیض از فیوضات بی دریغ حضرت حق بهره مند شد.

ظرفيت محدود پذيرش معتكف/ خيرين پاي كار بيايند

معاون فرهنگي اداره كل تبليغات اسلامي آذربايجان غربي نيز در گفتگو با خبرنگار مهر،‌ با بيان اينكه متاسفانه به دليل برخي محدوديت هاي اعتباري ظرفيت پذيرش معكف در استان محدود است، گفت: هزينه دريافتي از معتكفان جوابگوي هزينه ها اين مراسم معنوي نيست.

حجت الاسلام محمد فتاحي با بيان اينكه بايد خيرين نيز براي افزايش ظرفيت پذيرش اعتكاف پاي كار بيايند،‌ اظهار داشت:‌در اين راستا نيازمند فرهنگ سازي عمومي و ايجاد ظرفيت مناسب براي بهره گيري از اين فرصت معنوي هستيم.

وي با اشاره به توجه ويژه مقام معظم رهبري به سنت حسنه اعتكاف،‌خواستار مردمي شدن برگزاري اين سنت الهي شد و گفت: در اين راستا سازمانهاي خدمات رسان نيز بايد به رسالت خود در برگزاري اين مراسم معنوي عمل كنند.

وي با بيان اينكه طي سال گذشته 5 هزار و 343 نفر شامل 4 هزار و 334 نفر زن و يك هزار و 9 نفر مرد در مراسم معنوي اعتكاف در 44 مسجد حضور داشتند،‌ اعلام كرد:‌ امسال پيش بيني مي شود با افزايش 10 درصدي متقاضيان مواجه شويم.

معاون فرهنگي اداره كل تبليغات اسلامي آذربايجان غربي با بيان اينكه 79 درصد شركت كنندگان در مراسم معنوي اعتكاف سال گذشته زير 40 سال بودند،‌ادامه داد:‌ 60 درصد شركت كنندگان داراي مدرك تحصيلي ديپلم به بالا بودند.

حجت الاسلام فتاحي با اعلام اينكه 15 درصد شركت كنندگان جمعيت روستايي و 85 درصد شهري بودند،‌ اضافه كرد:‌ استقبال مردم خوب بوده ولي بايد در مديريت برگزاري مراسم همه دستگاههاي مسئولان به وظايف خود عمل كنند.

وي از راه اندازي سامانه ثبت نام اينترنتي به آدرس www.et-urmia.ir در همه شهرهاي استان خبر داد و گفت:‌ بر اساس آمارهاي موجود 67 درصد شركت كنندگان بيش از يكبار در اعتكاف حضور يافته كه نشان دهنده عمق تاثير گذاري اين مراسم معنوي است.

به هر روي از سال 79 كه ستاد اعتكاف در كشور تشكيل و اين مراسم معنوي بر اساس اصول و قواعدي با استبقبال مردمي مواجه شده هم اكنون نيازمند توجه ويژه خيرين براي اجراي بهتر اين مراسم معنوي و تشويق جوانان جهت حضور در اين سنت حسنه الهي هستيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.