پنجشنبه، ۲۹ خرداد ۹۳ - ۰۳:۰۶

به گزارش خبرنگار مهر، سعید اوحدی عصر چهارشنبه در نشست خبری که در مجتمع جهانگردی مشهد برگزار شد عنوان کرد:  امسال 61 هزار…

به گزارش خبرنگار مهر، سعید اوحدی عصر چهارشنبه در نشست خبری که در مجتمع جهانگردی مشهد برگزار شد عنوان کرد:  امسال 61 هزار و 500 زائر ایرانی در قالب 451 کاروان به حج مشرف می شوند.

اوحدی افزود: این تعداد از طریق دو هزار و 500 کارگزار و 19 ایستگاه پروازی به سفر حج تمتع مشرف خواهند شد.

وی با بیان اینکه اعزام زائران به حج تمتع امسال از 14 شهریور آغاز می شود، ادامه داد: مدت اقامت زائران 29 تا 33 روز خواهد بود.

اوحدی ابراز کرد: امسال به منظور افزایش ظرفیت کاروان های حج تمتع 20 درصد نیروی انسانی ستادهای حج تعدیل شده است تا زائر بیشتری را به حج تمتع اعزام شود.

وی عنوان کرد: طرح انطباق یکی از ویژگی های حج تمتع امسال است که  براساس آن شمار زنان پزشک که به حج مشرف می شوند در مقایسه با سال گذشته چهار برابر شده و همچنین درمانگاه های شبانه روزی ویژه بانوان زائر در مکه مکرمه راه اندازی شده است.

افزایش 30 درصدی کیفیت خدمات در حوزه مسکن

رئیس سازمان حج و زیارت به اقدامات کمیته های کارشناسی اشاره کرده و گفت: بر اساس اقدامات این کمیته ها امسال 30 هتل در مکه و مدینه از گردونه خدمات حج تمتع خارج شدند و سطح کیفیت خدمات در حوزه مسکن نیز 30 درصد افزایش یافته است.

اوحدی افزود:امسال بستر تامین 80 درصد از اقلام مورد نیاز زائران ایرانی با همکاری ستادهایی که در شهرهای مکه و مدینه تشکیل شده، فراهم شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در دریافت هزینه سفر حج، بیان کرد: برای نخستین بار هزینه زیارت طی دو قسط از زائران حج تمتع گرفته شده که قسط اول در بهمن ماه سال گذشته و قسط دوم در اردیبهشت ماه امسال پرداخت شده است.

اوحدی با بیان اینکه امسال هیچ زائری ی انصراف نداده ، عنوان کر د: ظرفیت همه کاروان ها تکمیل شده و 30 درصد معاینات پزشکی زائران هم توسط مرکز پزشکی این سازمان انجام شده است.

سازمان حج و زیارت متصدی خدمات رسانی به زائران عتبات عالیات نیست

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد:  به دلیل اتفاقاتی که در عراق رخ داده تصمیم اعزام یا انصراف از سفر به این کشور بر عهده زائران گذاشته شده و هیچ خسارتی از بابت انصراف از زائران گرفته نمی شود.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی عراق، افزود: محدودیت هایی در ارائه خدمات به زائران عتبات عالیات وجود دارد به همین علت بر اساس مصوبه شورای هماهنگی حج و زیارت در بعثه مقام معظم رهبری از این پس دیگر سازمان حج و زیارت متصدی خدمات رسانی به زائران نیست بلکه این خدمات از قبیل هتل، خدمات شرکت هواپیمایی و بانکی به بخش خصوصی واگذار می شود.

وی ابراز کرد: در دوره اخیر اعزام زائران حج عمره، از طریق مدیریت قیمت تمام شده، چهار هزار میلیارد ریال صرفه جویی شد در حالیکه کیفیت ارائه خدمات و سطح آن نیز ارتقا یافت.

افزایش 67 درصدی اعزام به عمره مفرده

اوحدی اظهار کرد: براساس محاسبه دقیق سود سپرده های بانکی مربوط به زائران حج تمتع، 20 میلیون ریال به هر زائر بازگردانده شد و به رغم افزایش 30 درصدی کیفیت خدمات رسانی امسال هیچ افزایش قیمتی در نرخ اعزام حج تمتع اتفاق نیفتاد.

وی بیان کرد: هم اکنون شش و نیم میلیون زائر ثبت نام شده برای عمره مفرده در کشور وجود دارند که بخشی از وجوه خود را در بانک های ملت و ملی پرداخت کرده اند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: امسال 815 هزار نفر به سفر عمره اعزام می شوند که نسبت به سال گذشته 67 درصد افزایش دارند.

اوحدی در پایان تاکید کرد: اگر امکانات لازم توسط کشور میزبان فراهم و تمهیدات مورد نیاز برای ثبت نام دوره جدید سفر عمره اندیشیده شود، شمار زائران اعزامی به عمره مفرده هر سال با شیب ملایمی افزایش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.