پنجشنبه، ۰۸ آبان ۹۳ - ۱۲:۵۶

به گزارش خبرنگار مهر، به روایت بحارالانوار، در روز پنج محرم‌الحرام، عبيدالله بن زياد به شخصي به نام زجربن قيص با پانصد سوار…

به گزارش خبرنگار مهر، به روایت بحارالانوار، در روز پنج محرم‌الحرام، عبيدالله بن زياد به شخصي به نام زجربن قيص با پانصد سوار دستور داد كه بر ‏سر راه کربلا بایستد و ازحركت كساني كه به عزم ياري امام حسين(ع) از كوفه خارج ‏مي‌شوند جلوگيري كند.

در کتاب قصه کربلا ذکرشده که فردی به نام؛ عامر بن ابی سلامه  که برای پیوستن به امام حسین(ع) عازم بود، از برابر زحر بن قیس و سپاهش گذشت،زحر بن قیس به او گفت: من از تصمیم تو آگاهم که می‌خواهی حسین را یاری کنی، بازگرد!

در مقتل الحسین آمده است که، عامر بن ابی سلامه بر زجر بن قیس و سپاهش حمله ور شد و از میان سپاهان گذشت و کسی جرأت نکرد تا او را دنبال کند. عامر خود را به کربلا رساند و به امام جسین (ع) ملحق شد تا به درجه رفیع شهادت نایل آمد، او از اصحاب امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب بود که در چندین جنگ در رکاب آن حضرت شمشیر زده است.

در عوالم العلوم روایت شده  است که، عبیدالله بن زیاد مردی را به دنبال شبث بن ربعی فرستاد که در دارالاماره حضور یابد، شبث بن ربعی خود را به بیماری زده بود و می خواست که ابن زیاد او را از رفتن به کربلا معاف دارد، شبث بن ربعی، شبانگاه نزد عبیدالله آمد تا رنگ گونه ی او را نتوان به خوبی تشخیص داد! ابن زیاد به او مرحبا گفته و در نزد خود بنشاند و گفت: باید به کربلا روی، پس شبث قبول کرد و عبیدالله او را به همراه هزار سوار به سوی کربلا گسیل داشت.  

در دانشنامه طهورذکر شده که شبث بن ربعی از شخصیتهای چندچهره تاریخ اسلام وی از سرکردگان کوفه و از طایفه بنی تمیم، ابتدا از یاران علی بود و در دوره بعد از جمله افراد موثر در قتل حسین بن علی و دفع مختار بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *