سه شنبه، ۰۶ آبان ۹۳ - ۰۳:۱۶

در اقدامی خداپسندانه، والدین محمدرضا پوربوالی، نوجوان 14 ساله اهوازی مرگ مغزی شده در بیمارستان گلستان اهواز به اهداء دو کلیه و کبد…

در اقدامی خداپسندانه، والدین محمدرضا پوربوالی، نوجوان 14 ساله اهوازی مرگ مغزی شده در بیمارستان گلستان اهواز به اهداء دو کلیه و کبد فرزند خود به سه بیمار نیازمند رضایت دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خوزستان، دکتر امین بحرینی، فوق تخصص جراحی پیوند و مدیر مرکز پیوند اعضاء بیمارستان گلستان اهواز، درباره این عمل که صبح امروز(ششم آبان ماه) انجام شد، اظهار کرد: طی بروز یک سانحه رانندگی که دو روز پیش رخ داد، محمدرضا پور بوالی، نوجوان 14 ساله اهوازی، دچار ضایعه مغزی و سپس مرگ مغزی شد.

وی افزود: پس از تائید مرگ مغزی این نوجوان با خانواده او جهت اهداء اعضاء فرزندشان صحبت‌هایی شد که شکر خدا والدین محمدرضا به رغم اینکه در غم از دست دادن فرزندشان اندوهگین بودند، با روی باز از این پیشنهاد اسقبال کردند و هر چند گرفتن این تصمیم برای آنها بسیار دشوار بود، ولی سرانجام تصمیم به اهداء اعضاء فرزند دلبندشان گرفتند.

بحرینی ادامه داد: دو کلیه محمدرضا در بیمارستان گلستان به دو بیمار نیازمند پیوند زده و کبد او نیز جهت پیوند به بیمارستان نمازی شیراز ارسال شد.

این فوق تخصص جراحی پیوند گفت: در استان خوزستان میزان رضایت‌دهی خانواده‌ها جهت اهداء عضو عزیزانشان که دچار مرگ مغزی می‌شوند بسیار پایین است و در این زمینه نیاز به فرهنگ‌سازی بیشتری احساس می‌شود.

مدیر مرکز پیوند اعضاء بیمارستان گلستان اهواز در پایان گفت: امکانات پیوند کبد هم‌اکنون در بیمارستان گلستان اهواز فراهم شده و به یاری خدا به زودی شاهد انجام عمل پیوند کبد در استان خواهیم بود.

علیرضا پور بوالی، پدر محمدرضا، نیز با بیان این که این اهدا می‌تواند برای محمدرضا توشه‌ای قابل عرضه در پیشگاه خداوند منان باشد، گفت: چند دقیقه‌ای بود که از محل کار خود به خانه بازگشته بودم. فقط من و محمدرضا در خانه بودیم. تصمیم داشتم کمی استراحت کنم زیرا باید دوباره به محل کار خود در شهرداری بازمی‌گشتم. ناگهان در خانه به صدا درآمد، جلوی در منزل رفتم. یکی از ماموران نیروی انتظامی جلوی در خانه ایستاده بود و به من گفت پسر شما تصادف کرده و به بیمارستان گلستان اهواز اعزام شده است.

وی ادامه داد: ابتدا گفتم که اشتباه می‌کنید و پسر من در خانه است ولی به محض اینکه نگاهم به داخل خانه بازگشت متوجه شدم که موتورسیکلت در حیاط نیست و در ذهنم احتمال دادم که محمدرضا آن را برداشته و بیرون از خانه رفته است. سریعا خود را به بیمارستان گلستان رساندم در همین حین نیز مادر محمدرضا از تصادف او با خبر شده و او نیز با عجله خود را به بیمارستان رسانده بود.

پدر محمدرضا افزود: در ابتدا فکر می‌کردیم که مشکل خاصی نیست و فرزندمان بزودی از بیمارستان مرخص می‌شود ولی بدنبال بررسی‌های پزشکان معالج برای مداوای محمدرضا، صبح روز بعد ناگهان به ما اطلاع دادند که حال او اصلا خوب نیست. او را به اتاق مراقبت‌های ویژه منتقل کردند و بعد هم در میان بهت و ناباوری به ما اطلاع دادند که محمدرضا دچار مرگ مغزی شده و به رحمت خدا رفته است.

وی در پاسخ به اینکه چرا تصمیم به اهداء اعضاء فرزند خود گرفته است، گفت: اینکه من و مادر محمدرضا ببینیم اعضاء بدن پاره تنمان در بدن اشخاص دیگر زنده هستند و زندگی می‌کنند این تصور را به ما می‌دهد که محمدرضا هنوز زنده است و این برای ما بسیار امید دهنده خواهد بود و مقداری از غم از دست دادن محمدرضا را می‌کاهد و در تحمل این درد به ما کمک می‌کند و همچنین این می‌تواند برای محمدرضا توشه‌ای قابل عرضه در پیشگاه خداوند منان باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *