پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۰۱:۰۶

به گزارش خبرنگار مهر، در این هفته حوزه بهزیستی و رفاه و تامین اجتماعی شاهد رویدادها و اخبار زیادی بود که مهمترین آنها…

به گزارش خبرنگار مهر، در این هفته حوزه بهزیستی و رفاه و تامین اجتماعی شاهد رویدادها و اخبار زیادی بود که مهمترین آنها را در گزارش پایان هفته مرور می کنیم.

اعلام آمارازدواج ایرانیان با اتباع خارجی برای اولین بار

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در ابتدای هفته جاری با اشاره به اینکه آمار مربوط به ازدواج ایرانیان با اتباع خارجی برای اولین بار اعلام می شود، گفت: تهران و استانهای مرزی بیشترین آمار ازدواج زنان و مردان با اتباع بیگانه را به خود اختصاص داده اند.

علی اکبر محزون افزود: براساس آمارهای جمع آوری شده پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور، ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی که در داخل کشور هستند در سال 92 ، 749 مورد به ثبت رسیده است که این آمار نسبت به آمار کل ازدواجهای انجام شده در سال گذشته یک به هزار است.

وی در مورد پراکندگی ازدواجهای ایرانیان با اتباع نیز گفت: استانهای مرزی بیشترین آمار این ازدواجها را به خود اختصاص داده اند بطوریکه تهران به دلیل جمعیت بالا با 164 مورد ، خوزستان با 69 مورد ، خراسان رضوی با 66 مورد ، قم بدلیل مهاجرتهای غیر ایرانی با 61 مورد و آذربایجان غربی با 51 مورد بیشترین ازدواج های زنان ایرانی با اتباع خارجی را به خود اختصاص داده اند.

نگهداری معتادان بی خانمان فقط در کمپهای ترک اعتیاد

رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز در این هفته گفت: براساس قانون بهزیستی وظیفه ای برای نگهداری معتادان بی خانمان و بدون سرپناه ندارد و یابد این افراد پس از جمع آوری به کمپهای ترک اعتباد برده شوند.

دکتر همایون هاشمی افزود: در حال حاضر مراکز زیادی در تهران و همچنین استانهای دیگر کشور برای نگهداری و ساماندهی معتادانی که توسط نیروی انتظامی جمع آوری و به بهزیستی فرستاده می شوند، در نظر گرفته شده است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه مراکز ترک اعتیاد ظرفیت نگهداری و ارائه خدمات به تمامی افراد معتاد را دارد گفت: اینکه گفته می شود بهزیستی برای نگهداری معتادان جا ندارد درست نیست.

پرداخت یارانه مشاوره به زوجهای بی بضاعت

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی در هفته جاری از فعالیت 1200 مرکز مشاوره دولتی و خصوصی در کشور خبر داد و گفت: بهزیستی به زوجهای بی بضاعت و نیازمند یارانه مشاوره پرداخت می کند.

مجید رضازاده افزود: بهزیستی در راستای ارائه خدمات تخصصی به جامعه هدف، نیازمندان و همچنین اقشار مختلف نسبت به راه اندازی مراکز مشاوره اقدام کرده است که البته به جز مراکز حضوری مراکز غیر حضوری، تلفنی، اینترنتی و آن لاین نیز وجود دارد .

وی به مشاوره هایی که در مراکز انجام می شود اشاره کرد و گفت: مشاوره در زمینه های آموزش مهارت های زندگی و سبک زندگی ، پیشگیری از طلاق، مشاوره تحصیلی ، انواع مشاوره به زوجین و … از جمله اقداماتی است که در این مراکز انجام می شود .

۱۹ هزار بیمه‌ شده تأمین‌ اجتماعی دچار حادثه ناشی از کار

سازمان تامین اجتماعی در این هفته اعلام کرد: در سال گذشته، ۱۹ هزار و ۴۷۷ بیمه‌شده تأمین‌ اجتماعی دچار حادثه ناشی از کار شدند.

 براساس اعلام دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی این سازمان، از مجموع این رقم 19هزار و 117 بیمه‌شده مرد و 360 بیمه‌شده زن بودند.

بر این اساس، از مجموع حادثه‌دیدگان ناشی از کار، 15 هزار و 304 بیمه‌شده متأهل و 4‌هزار و 173 بیمه‌شده مجرد بودند.گفتنی است، 19 هزار و 477بیمه‌شده حادثه ناشی از کار، 17 هزار و 902 نفر از آنها به بهبودی کامل رسیدند و 117 بیمه‌شده نیز فوت کردند.

پرداخت سالانه 1100 میلیارد تومان بیمه بیکاری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این هفته در همایش مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین‌اجتماعی که با هدف ایجاد رویه و هم افزایی در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی برگزار شد،ارتقای سطح زندگی و رفاه نیروی کار را از اهداف مشترک این وزارتخانه و سازمان تأمین‌اجتماعی دانست و افزود: برای این هدف باید تلاش مضاعف کنیم.

دکتر علی ربیعی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین‌اجتماعی اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند. باید برای سیاستگذاری در بخش رفاه اجتماعی، روابط کار و ارتقای سلامت نیروی کار به عنوان اهداف مشترک برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه سالها از پیوند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین‌اجتماعی می‌گذرد، خاطرنشان کرد: متأسفانه تاکنون این وزارتخانه و سازمان متبوعش مانند جزایر از هم دور بودند، در صورتی که اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند و باید با پیوند عمیق و منسجم بین این دو کمک به مردم در بالاترین سطح به عنوان آرمان مشترک انجام شود.

راه اندازی 15 مرکز روزانه برای کودکان خیابانی

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی نیز روزهای میانی هفته جاری از راه اندازی مراکز روزانه کودکان خیابانی در 15 استان کشور تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: طرحهای آموزشی و حمایتی کودک و خانواده در این مراکز اجرایی می شود.

محمد نفریه افزود: سال گذشته 5 مرکز روزانه برای ارائه  خدمات آموزشی و حمایتی از کودکان خیابانی به صورت آزمایشی در 5 استان کشور راه اندازی شد و امسال نیز قصد داریم تعداد این مراکز را افزایش دهیم.

وی گفت: تا کنون در استانهای تهران، خوزستان ، چهارمحال بختیاری، فارس و البرز مراکز روزانه کودکان خیابانی راه اندازی شده است و در این مراکز طرح آموزش و حمایتی از این کودکان و همچنین خانواده های آنان اجرایی شد که بسیار موفقیت آمیز بود به همین دلیل در مراکز دیگر نیز این طرحها اجرایی خواهد شد.

ایجاد 100 هزار شغل برای فرزندان بازنشستگان ساتا

مدیرعامل موسسه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح در این هفته از ایجاد 100 هزار شغل طی سه سال برای فرزندان بازنشستگان خبر داد و گفت: اشتغالزایی و حفظ منزلت بازنشستگان دو اولویت مهم موسسه توانمندسازی است.

سردار سرتیپ 2 بازنشسته سید علی محتشمیان افزود: موسسه توانمندسازی یکی از موسساتی است که سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح ایجاد کرده است که با رویکرد ایجاد اشتغال و حفظ منزلت اجتماعی بازنشستگان فعالیت می کند.

به گفته وی پرداخت وام توانمندسازی، ارائه سهام، ارتقای سطح کیفیت معیشت بازنشستگان، استفاده از مشارکت و سرمایه گذاری آنها و رفع مشکلات بازنشستگان از جمله اقداماتی است که در موسسه توانمندسازی پیگیری می شود.

تمهیدات مراکز درمانی تامین اجتماعی در ماه رمضان

مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان تهران در هفته جاری از تمهیدات در نظر گرفته شده مراکز درمانی تامین اجتماعی در ماه مبارک رمضان برای بیمه شدگان و مردم عادی خبر داد و گفت: بزودی در سه نقطه تهران مراکزی برای بررسی اسناد پزشکی بیماران راه اندازی می شود.

دکتر محمدتقی خسروانی‌مقدم افزود: در ماه مبارک رمضان تمهیدات ویژه ای برای تمامی اقشار جامعه در نظر گرفته‌ایم، به طوری که در روز دوشنبه دی کلینیک شهید سلیمانی در خیابان فدائیان اسلامی و دی کلینیک ابوریحان در فلسطین جنوبی از ساعت 16:00 تا 22:00 آماده ارائه خدمات رایگان به تمامی مردم عادی دارند.

وی تاکید کرد: همچنین در روز دوشنبه هر هفته مرکز اسناد پزشکی به منظور تعیین خسارت بیمه شدگان تا افطار خدمات ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.