دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۶

سخنگوي سازمان غذا و دارو، ضمن اعلام اسامي داروهاي ماهواره اي غير مجاز، تصريح کرد که مصرف اين داروها در ماه هاي اخير…

سخنگوي سازمان غذا و دارو، ضمن اعلام اسامي داروهاي ماهواره اي غير مجاز، تصريح کرد که مصرف اين داروها در ماه هاي اخير ، سبب مرگ چند نفر و ابتلاي عده اي ديگر به سوءهاضمه شده است.

محمد هاشمي ديروز در گفت‌وگو با ايرنا افزود: با تبليغات بي شمار ماهواره اي و اينترنتي، شاهد مصرف روزافزون و وسيع داروهاي غيرمجاز از جمله لاغري بوده ايم که باوجود هشدارهاي مکرر سازمان غذا ودارو، در ماه هاي اخير چندين مورد تلفات جاني و موارد زيادي سوء هاضمه بدليل مصرف چنين داروهايي اتفاق افتاده است.

وي افزود: از آنجايي که انگيزه مصرف اين محصولات در بين جوانان و بانوان مثل باشگاه هاي ورزشي خصوصا بدنسازي و سالن هاي زيبايي مثل آرايشگاه هاي زنانه بيشتر شده از اين رو با اطلاع رساني، بايد جلوي مصرف اين گونه محصولات گرفته شود. وي در معرفي اين داروها گفت: قرص هاي داراي آمفتامين شامل ريلاکر، نوتري فيت است که عملکرد اين نوع قرص ها، سوزاندن چربي و کالري در بدن معرفي شده که نشانگر وجود ترکيبات آمفتامين و کافئين در اين قرص ها است. به گفته هاشمي، «مجيک اسليم» نيز از ديگر داروهاي غير مجاز است که در عملکرد لاغري اين قرص به افزايش سوخت وساز بدن و دفع چربي هاي اضافه اشاره شده، که نشانگر وجود آمفتامين و کافئين است.

وي ادامه داد: اسلي مينگ نيز از داروهايي است که به کاهش اشتها و افزايش چربي سوزي معرفي مي شود که به علت وجود آمفتامين ها درترکيبات اين قرص است.هاشمي گفت: شنگ يو آن فانگ ، بوتانيکال اسليمينگ نيز جزو داروهاي لاغري به فروش مي رسد که به چربي سوز قوي معرفي مي شوند که به دليل وجود آمفتامين در ترکيبات اين دارو است.

وي ادامه داد: عوارض مصرف داروهاي داراي آمفتامين باعث افزايش انبساط عروقي و افزايش ضربان قلب، افزايش فشار خون، سکته هاي قلبي و مغزي مي شود.

هاشمي گفت: نام هاي تجاري متابولايف (Metabolife)، متريم (Metrim)، هربالايف آديفين (HerbalifeAdiphe)ترمولايف (Thermolife) ،ترمالينThermalean)، ليپودراين(Lipodrene) ، زي ماکس ( Zymax) ، جني سيل(Genicil)، پاتينتلاين(Patent lean)،ترمو اسليم(Thermoslim)،آلترا ليپولاين (Ultralipo lean)، تايم لايف(Timelife)واکسانا دراين(Xenadrine) به عنوان داروها و مکمل هاي لاغري در بازار قاچاق عرضه مي شوند.سخنگوي سازمان غذا و دارو ادامه داد: از اجزاي مهم و فعال اين داروها و مکمل هاي لاغري افدرين و کافئين است که مصرف افدرين به عنوان يک داروي محرک جهت کاهش وزن از طرف سازمان غذا و داروي آمريکا ممنوع است.هاشمي گفت: بايد توجه داشت که گياهي بودن منشا يک فرآورده دليل بر بي خطري آن نيست.وي تصريح کرد: در صورتي که عنوانMa Huangeنام ديگر افدرين، Ephedrine ، کافئين وKolauntبرروي بسته بندي فرآورده اي باشد، بايد از مصرف آنها خودداري کرد.وي خاطرنشان کرد: هيچ مدرکي مبني بر اينکهEphedraبه کاهش وزن کمک مي کند، وجود ندارد و از عوارض آن مي توان به لرزش، حمله قلبي، سکته، افزايش فشار خون، سيروز کبدي و تخريب بافت عضلاني اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.