یکشنبه، ۱۲ مرداد ۹۳ - ۱۰:۵۷

به گزارش ميهن پست – از ابتدای مرداد امسال 10 درصد به عنوان هزینه خدمات ایستگاهی بر قیمت‌های سفرهای ریلی اضافه شد که…

به گزارش ميهن پست – از ابتدای مرداد امسال 10 درصد به عنوان هزینه خدمات ایستگاهی بر قیمت‌های سفرهای ریلی اضافه شد که البته این اقدام بدون اطلاع‌رسانی رسمی و با مخالفت شرکت‌های حمل و نقل ریلی صورت گرفت و قرار است در آینده نزدیک هم بیش از 20 درصد بر این قیمت‌ها افزوده شود.

به نقل از ايسنا ،  با توجه به تنوع مسیرها و نوع واگن قطارهای مسافری، نرخ بلیت قطار یکی از متنوع‌ترین نرخ ها در حمل و نقل عمومی کشور به حساب می‌آید؛ به طوری که در یک مسیر چندین و چند نوع قطار با سرعت‌های متفاوت عبور می‌کند و این شرایط باعث افزایش انتخاب مسافران شده است.

در طول چند ماه گذشته شرکت‌های مسافری از افزایش هزینه‌های خود با توجه به اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها و نرخ بالای تورم سخن گفته‌اند و طبق اعلام مدیر عامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء رسما درخواست افزایش بیش از 20 درصدی نرخ بلیت را ارائه کرده‌اند.

درخواستی که از سوی راه‌آهن درحال بررسی و آنالیز است و طبق اعلام معاون مسافری این شرکت به تابستان امسال نخواهد رسید از این رو به نظر می‌رسد پس از افزایش 10 درصدی نرخ بلیت‌ها در چارچوب خدمات ایستگاهی قیمت‌ها تا پایان تابستان به شکل فعلی محاسبه شود.

قیمت‌های فعلی مسیرهای ریلی بعد از اعمال 10 درصدی هزینه خدمات ایستگاهی بدین شرح است:

مسیر تهران – مشهد به عنوان پرترددترین مسیر در ایران شناخته می‌شود که تنوع بالای قطارها را در این مسیر الزامی می‌کند.

مسافران مسیر تهران – مشهد می توانند از بین قطارهای مختلف شامل کوپه‌ای، سالنی و اتوبوسی است و البته در سطوح مختلف VIP ، لوکس و معمولی تردد می کنند.

قطار پلور سبز سروش با 77 هزار تومان گران‌ترین قطار در مسیر تهران – مشهد به حساب می‌آید و پس از آن قطارهای کوپه‌ای چهار نفره با قیمت‌های بین 45 هزار تا 75 هزار تومان در این مسیر تردد می‌کنند.

قیمت بلیت قطارهای کوپه‌ای شش نفره نیز از 28 هزار تومان تا 41 هزار تومان به فروش می‌رسد.

همچنین قطارهای مختلف اتوبوسی و سالنی نیز از 20 هزار تومان تا بیش از 30 هزار تومان مسافران حرم امام رضا (ع) را جابجا می کنند اما ارزان ترین سفر قطاری در این سفر 990 کیلومتری مربوط به قطار اتوبوسی درجه دو است که با 17 هزار و 900 تومان مسافران را از تهران به مشهد و برعکس جابجا می‌کند.

در کنار این مسیر تهران – تبریز نیز به عنوان یکی از قدیمی ترین خطوط ریلی کشور در چند قطار مختلف و با قیمت‌های متفاوت مسافران را در این مسیر مرکز به شمال غرب منتقل می کند.

قطار سبز تبریز با 40 هزار و 500 تومان ، لوکس شش نفره 34 هزار تومان و شش تخته 25 هزار تومان از جمله قطارهایی است که در این مسیر فعال هستند.

همچنین قطاری با قیمت 32 هزار و 500 تومان مسافران تهران را به جلفا که قدیمی‌ترین ایستگاه راه آهن در کشور را دارد منتقل می‌کند.

میانگین قیمت در مسیر تهران – اصفهان 24 هزار و 500 تومان، در مسیر تهران – اهواز 35 هزار تومان، در مسیر تهران – زاهدان 54 هزار تومان، در مسیر تهران – کرمان 39 هزار تومان و در مسیر تهران – یزد 33 هزار تومان است که البته با توجه به نوع قطار و میزان ظرفیت کوپه تفاوت قیمتی چند هزار تومانی نیز در این مسیرها طبیعی است.

مسیر راه آهن اهواز – مشهد به عنوان یکی از طولانی ترین مسیرهای کشور یک قطار ثابت شش تخته لوکس دارد که با قیمت 65 هزار تومان جنوب غرب ایران را به شمال شرق متصل می‌کند.

همچنین مسیر تبریز – مشهد با 76 هزار تومان یکی از گران‌ترین مسیرهای ریلی ایران شناخته می‌شود.

belit-ghatar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *