شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۳۹

به گزارش میهن پست -رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: به دفتر شورای گسترش اعلام شده از ارایه مجوز توسعه رشته به دانشگاه‌ هایی…

به گزارش میهن پست -رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: به دفتر شورای گسترش اعلام شده از ارایه مجوز توسعه رشته به دانشگاه‌ هایی که زیرساخت لازم رفاهی و خوابگاهی را متناسب با رشته های مذکور را ندارند خوداری شود.

به  نقل از مهر، صبح امروز به مناسبت هفته خوابگاه ها نشست خبری با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، معاون فرهنگی و دانشجویی و زارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و روسای صندوق رفاه دو وزارتین در محل سازمان امور دانشجویان برگزار شد.

دکتر مجتبی صدیقی – رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: در حال حاضر ۸۰۱ خوابگاه دولتی و ۲۲۸ هزار ظرفیت خوابگاهی داریم که به شکل دولتی اداره می شوند از مجموع ۲۲۸ هزار ظرفیت خوابگاهی ۱۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر از این ظرفیت‌ به دانشجویان دختر و ۱۰۹ هزار به دانشجویان پسر اختصاص دارد و همچنین ۲ هزار و ۵۰۰ ظرفیت به دانشجویان متاهل اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: علاوه بر این ۲۲۸ هزار ظرفیت خوابگاههای دانشگاههای دولتی، ۲۰۷ خوابگاه غیردولتی در سطح کشور فعال هستند که ۲۳ هزار ظرفیت به خوابگاه‌های غیردولتی اختصاص دارد که دانشجویان در این خوابگاهها اسکان دارند.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: در حال حاضر ۸۱ خوابگاه غیردولتی در حال اخذ مجوز و ۳۸ خوابگاه غیردولتی نیز تقاضای خود را برای دریافت مجوز ارائه کرده‌اند.

وی در ادامه به مشکلات خوابگاه‌ها در شرایط فعلی اشاره کرد و گفت: به علت توسعه کمی بیش از حد در طی سالهای اخیر به ظرفیت خوابگاه ها و زیرساخت ها توجه نشده است و توسعه رشته ها متناسب با ظرفیت های خوابگاهی و رفاهی نبوده و دانشجویان بیش از ظرفیت خوابگاه ها در اتاق ها اسکان یافته اند و همچنین افزایش دانشجویان دختر و توسعه تحصیلات تکمیلی و نیاز به خوابگاه دراین بخش خود مشکلاتی را به وجود آورده است . بنابراین در مجموع تنها ۴۰ درصد از دانشجویان روزانه و و نیازمند خوابگاه پوشش داده شده است و برنامه ای که قرار است در این رابطه اجرا شود جلوگیری از توسعه مشکل است .

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: بنابراین به دفتر شورای گسترش اعلام شده است از ارایه مجوز برای توسعه رشته ها در دانشگاه هایی که زیرساخت لازم رفاهی و خوابگاهی را ندارند، خوداری کند.

صدیقی از راهکارهای دیگر به ارایه تسهیلات بانکی به خوابگاه های غیردولتی اشاره کرد و گفت: تسهیلات بانکی برای خوابگاهای غیردولتی باید بیشتر شود صدور مجوز در کنار نظارت بیشتر بر خوابگاه های غیر دولتی صورت گیرد . وام مسکن به دانشجویان تحصیلات تکمیلی افزایش یابد.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: بازپرداخت هزینه ای که دانشجویان خوابگاهی ارایه می کنند تغییر یافته و به تعمیر و تجهیز خوابگاهها اختصاص یابد.

وی در پاسخ به سئوالی در زمینه سوءمصرف مواد درخوابگاه ها و برنامه دو وزارت دراین زمینه گفت:  تحقیقی به طور منظم در مجموعه خوابگاهی و دفاتر مشاوره وزارت علوم در خصوص این ناهنجاری ها صورت گرفته و ناهنجاری هایی در این زمینه در مجموعه دانشگاهی وجود دارد بسیار کمتر از کلان کشور است ولی نباید در همین حد هم در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد. یکی از راه حل ها برای حل این معضل افزایش دفاتر مشاوره در خوابگاهها، نظارت بیشتر بر خوابگاهها و ایجاد شورای فرهنگی و رفاهی در هر خوابگاه است.

صدیقی همچنین در خصوص برنامه تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری سال ۹۲ هم گفت: در روز های اخیر این برنامه برگزار می شود تمام فعالیت های اجرایی و ترکیب نفرات مشخص شده است و آیین نامه انتخاب دانشجویان نمونه نیازمند اصلاحاتی است که برای سال ۹۳ انتخاب براساس آیین  نامه جدید خواهد بود.

محمدحسین آیتی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز در این زمینه گفت: در خصوص اینکه چه درصدی از دانشجویان مبتلا به سوء مصرف مواد هستند طرحی کشوری با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، وزارت بهداشت و وزارت علوم انجام شد که از دانشگاههای وزارت بهداشت از ۵۸ دانشگاه ۳۵ دانشگاه در این طرح شرکت کردند. اطلاعاتی که به دست آمد نشان می داد وضعیت سوء مصرف مواد در بین دانشجویان کل کشور از درصد جامعه بسیار پایین تر است.

وی افزود: در این طرح موادی که پژوهش شده بود به دو مواد سبک و سنگین تقسیم شده بود که مواد سبک سیگار و قلیان و مواد سنگین موادی مانند تریاک، شیشه، کراک و … شامل می شد که بیشترین شیوع در قسمت مواد سبک بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.