چهارشنبه، ۲۶ شهریور ۹۳ - ۰۷:۲۴

شهردار اصفهان گفت: خانه بیداری اسلامی اصفهان استحکام بخش فعالیت‌های فرهنگی در خانه مشروطیت و خانه انقلاب است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

شهردار اصفهان گفت: خانه بیداری اسلامی اصفهان استحکام بخش فعالیت‌های فرهنگی در خانه مشروطیت و خانه انقلاب است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، سید مرتضی سقائیان‌نژاد امروز (چهارشنبه) در آیین افتتاح نخستین خانه بیداری اسلامی در اصفهان، با بیان اینکه این پروژه عظیم توقعات ما را از هر نظر اقناع می‌کند، اظهار کرد: مدیران شهری استان اصفهان امیدهای زیادی به برکات خانه بیداری اسلامی در اصفهان دارند و اگر دغدغه مسؤولان این مرکز نبود، این مجموعه هرگز به مرحله بهره‌برداری نمی‌رسید.

وی افزود: خانه بیداری اسلامی در اصفهان ساختمانی است که هم از لحاظ فیزیکی توانسته پاسخگوی حجم عظیم فعالیت‌های این مرکز در آینده باشد و هم می‌تواند پاسخگوی مطالبات فرهنگی و تمدنی شهر باستانی اصفهان باشد.

شهردار اصفهان گفت: خانه بیداری اسلامی با زیربنایی بالغ بر دو هزار و 850 متر مربع در محله نقش جهان و در ضلع غربی خانه مشروطیت اصفهان بنا شده و علاوه بر برخورداری از یک سالن آمفی تئاتر با ظرفیت 252 نفر؛ از کلاس‌ها، کارگاه‌های آموزشی و یک کتابخانه تخصصی با 10 هزار عنوان کتاب در 9 عنوان مطالعاتی در زمینه‌هایی همچون مطالعات علوم انسانی، تاریخ معاصر، اندیشه سیاسی و اجتماعی اسلام نیز بهره مند است.

شهردار اصفهان با تأکید بر اینکه تاریخ اصفهان سرشار از هویت و پشتوانه است، اظهار کرد: اکنون در اصفهان آثار فیزیکی غنی وجود دارد و مردم کشور باید از این سرمایه‌های عظیم استفاده کنند. وجود خانه بیداری اسلامی در اصفهان می‌تواند به عنوان پلی میان گذشته و آینده ترسیم کننده این مسیر برای مردم باشد.

سقائیان‌نژاد افزود: مرجعیت بیداری اسلامی باید با نگاهی تمدنی و تاریخی حرکت کند و خانه بیداری اسلامی حرکت جدیدی در این زمینه بود که به ارتقاء ابعاد فرهنگی مشروطیت در اصفهان تعمیق بخشید. هرچند این خانه برای دومین بار در ایران و پس از تبریز ساخته شد، اما حرکت پویای فرهنگی در تاریخ معاصر ایران در زمان مشروطیت در اصفهان شکل گرفت و تجلی یافت.

وی با اشاره به اینکه قرار نیست خانه بیداری اسلامی در اصفهان به یک موزه صرف تبدیل شود، گفت: این خانه باید ادامه دهنده مسیر بیداری اسلامی و تجلی‌گر آن در جامعه باشد. مسیری که از دو قرن پیش آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

شهردار اصفهان ادامه داد: براساس نظریات مستشرقین غربی، جهان در معرض برخورد تمدن‌ها قرار گرفته اما ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران باید به این مسأله توجه کنند که تنها تمدنی که در رویارویی با تمدن غربی همواره پیشتاز بوده و به سردمداری خود نیز ادامه می‌دهد، تمدن اسلامی است که تبلور آن تنها در ایران دیده می‌شود.

سقائیان‌نژاد تصریح کرد: قرار است خانه بیداری اسلامی در اصفهان به همه جنبه‌های مغفول مانده از تمدن اسلامی پرداخته و از مجموع اقدامات پراکنده‌ای که تاکنون در این زمینه صورت گرفته است، به یک تجمیع فکری دست یافته و به نقدهای مختلفی در این خصوص بپردازد.

وی اظهار امیدواری کرد این حرکت فرهنگی در سطح جامعه بتواند به مرجع علمی مناسب و شایسته‌ای در خصوص ارجاع افراد به تمدن نوین اسلامی دست یابد.

وی با اشاره به سیاست‌های راهبردی خانه بیداری اسلامی در اصفهان، گفت: در این مرکز قرار است اجتماعی از نخبگان فرهنگی اعم از حوزه و دانشگاه در کنار هم گرد آیند و در مورد موضوعات بیداری اسلامی با دیدگاه تمدنی به راهبردهای مهمی دست یابند. همچنین این مرکز در تلاش است تا مرجعیتی را در سطح کشور در ارتباط با بیداری اسلامی با دیدگاه تمدنی ایجاد کند.

شهردار اصفهان ادامه داد: خانه بیداری اسلامی اصفهان تصمیم دارد از طریق راه اندازی یک شبکه مجازی، سرویسهای مناسبی را متناسب با مطالبات مخاطبان در اختیار آنها قرار دهد تا علاوه بر اینکه به برخی مبهمات ذهنی محققان ملی و بین المللی پاسخ داده شود، اطلاعات مناسبی نیز در محیط فضای مجازی در اختیار مخاطبان قرار دهد.

وی ادامه داد: پس از افتتاح خانه مشروطیت و خانه انقلاب و با در نظر گرفتن دیدگاه آینده پژوهی و مهدویت که می‌تواند جامعه را تا سرحد اعتلای تکامل پیش ببرد، بر آن شدیم که خانه بیداری اسلامی را در اصفهان تأسیس کنیم چرا که تمدن نوین اسلامی زمینه ظهور مهدی موعود را فراهم می‌کند.

شهردار اصفهان با بیان اینکه خانه بیداری اسلامی اصفهان استحکام بخش فعالیت‌های فرهنگی در خانه مشروطیت و خانه انقلاب است، گفت: اگر در جایی نوری بدرخشد، تلألو آن در سطح ملی و بین المللی نیز متجلی خواهد شد و اندیشکده خانه بیداری اسلامی در اصفهان در نظر دارد با انجام کارهای آموزشی و پژوهشی، به محدودیت بعد زمان و مکان فعالیت‌های فرهنگی خاتمه دهد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.