دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۷

معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع‌جانبی گفت: به مناسبت هفته‌دولت 10 پروژه این شرکت از جمله کارخانه تولید شکر طعم‌دار به بهره‌برداری…

معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع‌جانبی گفت: به مناسبت هفته‌دولت 10 پروژه این شرکت از جمله کارخانه تولید شکر طعم‌دار به بهره‌برداری می‌رسد.

حسین آمیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌خوزستان، اظهار کرد: این پروژه‌ها شامل خط تولید چسب اوره، خط روکش ملامینه، اجرای کانال آبرسان، راه‌اندازی کارخانه تولید الیاف، کارخانه تولید کیسه شکر، طبقه دوم ساختمان اداری‏، افتتاح استخر سرپوشیده و اجرای کانال مستقل زه‌کش دعبل خزاعی می‌شوند که اعتبار این پروژه‌ها جمعا بالغ بر 450 میلیارد ریال است.

وی افزود: برای نخستین‌بار در کشور کارخانه تولید شکر طعم‌دار با ظرفیت تولید 60 تن در سال در جهت تنوع بازار شکر در شرکت توسعه نیشکر راه‌اندازی می‌شود. این کارخانه با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد و با راه‌اندازی آن برای 10 نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

آمیلی خاطرنشان کرد: تولید این نوع شکر در جهت تنوع بازار شکر از اهمیت خاصی برخوردار است و این کارخانه بنا دارد که در فاز نخست 600 تن شکر طعم‌دار در سال تولید کند. از ویژگی‌های این کارخانه عدم استفاده از اسانس‌های مصنوعی و استفاده از پودر طبیعی طعم دهنده‌هاست. از جمله طعم شکرهای تولیدی این شرکت شامل هل، زنجبیل، دارچین و لیمو خواهد بود.

معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع‌جانبی با بیان اینکه کاربردهای شکر طعم‌دار در بیسکویت، کیک، بستنی، انواع شربت و نوشیدنی‌هاست، گفت: این محصول تاکنون در مقیاس صنعتی در کشور تولید نشده است در حالی که در سایر کشورها به عنوان یک محصول جانبی و مکمل در کارخانجات تولید محصولات غذایی مانند نوشابه، آب‌نبات و شکلات استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین خط تولید چسب اوره فرمالدئید با ظرفیت تولید 80 تن چسب که در تولید M.D.F مورد استفاده قرار می‌گیرد و استان را از ورود این محصول از سایر استان‌ها بی‌نیاز می‌کند در هفته دولت راه‌اندازی می‌شود. کارخانه تولید کیسه شکر هم با ظرفیت تولید 14 میلیون کیسه در سال به منظور رفع نیازهای کارخانه‌های شکر در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

آمیلی گفت: در این هفته خط روکش ملامینه (M.D.F) با ظرفیت تولید 4000 تخته در روز و اعتباری بالغ بر 11 میلیارد ریال در شهرستان شوشتر به بهره‌برداری می‌رسد که موجب تکمیل شدن زنجیره تولید M.D.F می‌شود و ارزش افزوده خوبی به همراه دارد. همچنین کانال مستقل زهکش دعبل خزاعی با اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال آماده بهره‌برداری می‌شود.

وی خاطرنشان‌کرد: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها برای 190 نفر شغل ایجاد می‌شود. همچنین اگرچه تصفیه‌خانه پساب صنعتی کشت و صنعت نیشکر دهخدا آماده بهره‌برداری است، اما به دلیل این‌که فصل برداشت نیشکر و فعال‌شدن کارخانه شکر در نیمه دوم مهرماه است لذا افتتاحیه تصفیه‌خانه پساب صنعتی دهخدا از آبان‌ماه به بعد ممکن خواهد بود.

معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر گفت: به مناسبت هفته دولت استخر سرپوشیده این شرکت که با اعتباری بالغ بر 80 میلیارد ریال به پایان رسیده، به بهره‌برداری می‌رسد. این پروژه با زیربنای کل 2380 متر مربع و زیربنای مفید 2174 متر مربع شامل بخش‌های اداری، استخر، سونا و جکوزی، بدنسازی و کافی‌شاپ است. این استخر دارای ویژگی‌هایی مانند تونل مه‌پاش، سرسره آبی، آفتاب‌گیر و سقف کاذب با طرح آسمان در شب است که از آن می‌توان به عنوان استخر منحصر به فرد خوزستان یاد کرد.

آمیلی بیان‌کرد: این پروژه از نوع اسکلت فلزی با سقف قوسی و سیستم تامین آب با شرایط نیاز به تعویض آب شامل دو دستگاه بویلر، هر کدام به ظرفیت 500 هزار کیلو کالری و دو مخزن کوئل هر کدام به ظرفیت 1500 لیتر بر ساعت است. همچنین در این استخر به جای استفاده از کلر از گاز اوزن برای ضد عفونی کردن آب استفاده می‌شود که هیچ ضرری برای انسان ندارد.

وی بیان کرد: منبع ذخیره آب مصرفی و آتش‌نشانی و اتاق پمپاژ مربوطه به منظور تامین آب در زمان قطع آب شبکه شهری در این استخر پیش‌بینی شده و استخر مجزایی نیز برای کودکان در نظر گرفته شده است. همچنین با بهره‌برداری از این استخر در مجموع برای 27 نفر شغل ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.