افتتاح نمایشگاه صنعت پسته در دامغان

دبیر انجمن پسته استان سمنان از افتتاح نمایشگاه صنعت پسته در شهرستان دامغان خبر داد.

عباس منصوریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه سمنان، با اعلام این خبر، اظهار کرد: در این نمایشگاه در 36 غرفه در مجتمع فرهنگی هنری شهید شاهچراغی دامغان برپا شده محصولات و ادوات مرتبط با این محصول نظیر تجهیزات کشاورزی و باغداری، کودها و سموم و… در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این نمایشگاه شرکت کنندگانی از استان‌های سمنان، خراسان و کرمان و…حضور دارند.

وی اظهار کرد: در روز اول این نمایشگاه که یک سمپوزیوم علمی است، دکتر محمدی رئیس تحقیقات موسسه پسته کرمان و دکتر حکم آبادی رئیس مرکز تحقیقات شاهرود و دامغان در آن سخنرانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه پیش درآمدی بر جشنواره ملی پسته است، افزود: جشنواره پسته در روزهای 26 و 27 شهریور در دامغان برگزار می‌شود.

دبیر برگزاری این نمایشگاه با بیان اینکه معرفی هر چه بیشتر پسته در رونق بازار این محصول مؤثر است، گفت: برگزاری این جشنواره می‌تواند ارزش واقعی پسته را به ایران و جهان بشناساند.

دبیر انجمن پسته استان از وجود بالغ بر 14 هزار و 600 هکتار باغ پسته در استان خبر داد و گفت: تعداد 7000 باغدار پسته سالانه 35 هزار تن محصول پسته را در دامغان تولید می‌کنند.

وی همچنین در خصوص میزان صادرات این محصول گفت: بالغ بر 15 درصد پسته تولیدی در ایران مصرف و مابقی به کشورهای همسایه نظیر عراق روسیه و همچنین آلمان صادر می‌شود.

همچنین علی‌اصغر مجد، فرماندار دامغان در آئین افتتاح این نمایشگاه، برپایی این نمایشگاه را فرصت مناسبی برای معرفی پسته استان و خصوصا دامغان ارزیابی کرد و گفت: پسته دامغان از مرغوبیت بالا و ممتازی در سطح جهان برخوردار است.

فرماندار دامغان از وجود 14 هزار و 500 هکتار باغ پسته در این شهرستان، خبر داد و اظهار کرد: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و مدیریت شود که بتوانیم از همه ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی که این محصول استراتژیک در شهرستان ایجاد می‌کند، بهره‌برداری کنیم.

انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*