جمعه، ۳۱ مرداد ۹۳ - ۰۱:۰۸

سلامت نیوز :در پیام دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران به مناسبت روز پزشک (اول شهریور)، آمده است: در پیشینیه‌…

سلامت نیوز :در پیام دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران به مناسبت روز پزشک (اول شهریور)، آمده است: در پیشینیه‌ تاریخی و فرهنگ عمومی این سرزمین طبابت از جایگاه رفیع و طبیب از قداست خاصی برخوردار بوده است. پزشک را مظهر اسم محیی، احیای‌کننده‌ جانها و واسطه‌ فیض حیات می‌دانند.

در سالروز ولادت حیکم فرزانه ابوعلی سینا و روز پزشک تلاش خستگی‌ناپذیر تمامی پزشکان این مرز و بوم را می‌ستایم و یاد و نام کسانی که در گسترش اخلاق و حکمت، انسانیت و معرفت کوشش کرده و از مال و جان خویش در خدمت به خلایق دریغ نورزیده‌اند گرامی می‌دارم؛ آنانی که با دم مسیحایی خویش درد و رنج را از جسم و روان بیماران زدوده و شوق امید را در کالبد جسم و روح آنان می‌دمند.

در فرهنگ اسلامی، ارزش دانش گرانقدر پزشکی و فعالیت حرفه‌ای طبیب تا بدان اندازه والا و عظیم است که احیای جانی برابر با حیات همه‌ جانهاست. مردم نه فقط برای جستجوی تسکین که در مقام هدایت و مشاوره گاه در تمامی ابعاد زندگی پزشک را محرم و امین خود شمرده و او را پی جویی می‌کنند.

این فرهنگ بارور در سایه تعالیم توحیدی، دانشمنداني را تربیت کرده است که فروغ علم و اندیشه‌شان در سپهر دانش بشری راهگشا بوده و نام‌هایشان بر تارک افتخار و سربلندی این سرزمین می‌درخشد. ابن‌سینا، جرجانی، رازی و… دانشمندان شهیر و پرچم‌داران دانش و اخلاق این حوزه‌اند؛ علاوه بر آنها فضای جامعه پزشکی معطر به وجود بزرگ مردان و زنان گمنام و آراسته به فضائلی است که تفاخرات دنیوی در مقابل روح بلند آنان سر تعظیم و ستایش سائیده و افتخار خدمت به محرومین و دردمندان را با هیچ موقعیتی برابری نداده‌اند.

در بازخوانی پیشینیه افتخارآمیز حضور حماسی پزشکان در سالهای دفاع مقدس که فصل درخشانی در هم‌آوایی آحاد جامعه پزشکی با زمزمه سرود بلند ایستادگی، آرمان‌خواهی و سرافرازی ملت را فرا یاد می‌آورد نام شهیدان والامقام عزت و آبرویی صد چندان به این گروه از جامعه بخشیده است.

روز پزشک فرصت مغتنمی است تا از همه‌ همکاران خدوم و دلسوز جامعه پزشکی، سپاسگزاری نموده و سلامت و بهروزی را از درگاه یگانه‌ متعال خواستار شوم. دست‌های شفابخشتان همیشه پر توان و دریای دانش، معرفت و فضلیت شما همواره بیکران باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.